uinen van roede m, h Genoeglijke momenten (Tuinen van Groede). Een viertal van hen zette vorig jaar een nieuwe stap en in combinatie met een reguliere baan hebben Peter Leguit en Yuma van de Weijer met hun echtgenotes de stoute schoenen aangetrokken en zijn op 1800 m2 groenten gaan verbouwen. Ze pachten een perceel grond van Van Hoeve Sierteelt aan de Scherpbierseweg 3 en deels maken ze ook gebruik van de hier aanwe zige faciliteiten als een groentekas. Men gebruikt geen kunstmest of be strijdingsmiddelen, maar omdat het een voorheen agrarisch perceel betreft, kan de opbrengst eigenlijk (nog) niet als biologisch bestempeld worden. Vandaar dat ze de benaming Verantwoord geteeld' hanteren. Ze hopen in de nabije toekomst voltijds aan de slag te kunnen in deze 'gemeen- schapstuin', een tuin voor en door de lokale gemeenschap. Hoe alles zich de komende jaren zal ontwik kelen is mede afhankelijk van de deelne mers. De eerste aanzet is gegeven door onze initiatiefnemers die flink aan de slag zijn gegaan en de eerste vruchten worden geoogst van hoofdzakelijk uitgevoerd tuin werk. Maar er zijn meer mogelijkheden om de tuin dienstbaar te maken en hoe meer inbreng van deelnemers, des te beter kan de tuin ingezet worden op een manier die ieder past. Keuze plantmateriaal Omdat je ergens moet beginnen, heb ben onze grondleggers zelf de teeltkeuze bepaald en daarbij hadden ze natuurlijk het voordeel al jaren binnen Velt actief te zijn. Ze konden dus al beschikken over veel kennis van eerder beschreven biologische zaden. Aan de hand van de vraag kan het zaaiplan verder bijgesteld worden de komende tijd: teveel sla, te weinig tomaten of meer bietjes. Afgezien van de suggesties die regelmatig gedaan zullen worden, is het de bedoeling aan het eind van het seizoen deelnemers uit te nodigen voor een jaar- overleg. Hierin kan worden teruggeblikt, maar tevens de koers voor het komende seizoen medebepaald. Hoe werkt het in de praktijk In 'De Tuinen van Groede' is voor een opzet gekozen waarin ieder die 'deelneemt' een vast bedrag per persoon per jaar betaalt. Je kunt dan zelf komen 'oogsten'. Op Internet, Facebook of Whatsapp zie je onder 'deze week oogsten' wat gereed is voor consump tie. In principe oogst je wat jezelf nodig hebt, maar mocht de oogst eens overvloe dig zijn, laat men via genoemde media weten dat extra geoogst kan worden om bijvoorbeeld in te maken. En bent u minder goed ter been, of om andere redenen eens niet in staat zelf 'te oogsten', kan ook daaraan een mouw gepast worden. Tegen een aanvullende vergoeding zorgt men dat uw oogst op een afgesproken tijdstip kan worden opgehaald. Naast groenten worden ook kruiden ge teeld en je kunt ook een boeketje bloemen plukken. En er zijn natuurlijk ook bloemen die eetbaar zijn (zie inzet met lijst). Bijen Zonder bijen geen groenten, fruit, bloemen en zaden in de Tuinen van Groede en buur man Conrad van Hoeve kon bij zijn bijenstal wel enige hulp gebruiken. Met vereende krachten wordt hard gewerkt om bijenkas ten op te kalefateren en gereed te maken voor het komende seizoen. Een bevriende imker staat met raad en daad terzijde, maar toch is er de stille hoop enkele deelnemers te enthousiasmeren voor deze minder bekende hobby. De bijen staan een eindje uit de buurt, dus u hoeft geen angst te hebben te worden begroet door een zwerm stekelige bijen. WMO Met de ingang van de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) enkele jaren geleden zijn gemeentes zelf verantwoor delijk geworden voor het wel en wee van de eigen bewoners en het zijn niet alleen ouderen die moeite hebben zich in de huidige jachtige maatschappij staande te houden. Ook veel jongeren 'met afstand tot de arbeidsmarkt' kunnen wel wat steun gebruiken om weer in het reguliere arbeids proces te kunnen gaan meedraaien. Het neerleggen van deze taak bij de gemeentes heeft ertoe geleid dat veel gemeentes op zoek zijn hoe aan deze wet handen en voe ten te geven. De Tuinen van Groede kunnen hierin ook een rol vervullen, want naast gebruikelijke tuinklussen zijn er voor jong en oud genoeg bezigheden en trainingen te bedenken die passen in het stramien van dagbestedings- en re-integratie activiteiten. Mede-oprichter Lien is al heel wat jaren

't Duumpje | 2017 | | pagina 13