Het Zwin op de schop In Het Zwin worden omvangrijke werkzaamheden uitgevoerd, maar de karwei, hoofdzakelijk in het Belgische deel, komt in de eindfase. In juni woonde uw redactie een bijeenkomst in Knokke bij, gewijd aan de actualiteit. Het Zwin heeft altijd al te maken gehad met verzanding en dat was in het natuurgebied niet anders. Aanzanding werd bestreden door regelmatig baggeren, afplaggen en uitgraven van zangvangen, maar het bleef dweilen met de kraan open. Uiteindelijk besloot men tot een grootschalige ingreep waarin België en Nederland samen optrok ken. Het project, dat vele jaren geduurd heeft, mede omdat de grondverwerving tot bij beide Raden van State bevochten moest worden (tot eind 2016), bevindt zich nu in het eindstadium van uitvoering. In essen tie wordt de Zwingeul breder en dieper, krijgt de zee meer invloed en hiermee hoopt men de verzanding te beperken. De ingrepen zijn ook nodig om de kustveilig- heid op een veel hoger peil te brengen en ook aan bezoekers biedt de nieuwe situatie voordelen. De vorig jaar gereedgekomen nieuwe accomodatie in het Belgische deel geeft hen vast een voorproefje. Rond het vergrote Zwin komt een geheel nieuwe dijk, ter vervanging van de oude 'Internationale dijk' die naar moderne maatstaven niet robuust genoeg is. Het Zwin: vroeger en nu Het is onze zuiderburen niet alleen om Het Zwin te doen. Ook het omringend gebied haakt deels aan aan het project. Vanaf ruwweg 1970 vond in en rondom Knokke een bijna ongebreidelde toename van bebouwing plaats, totdat in 1993 met het Duinendecreet het begin van een kentering in beeld kwam. Een groot aantal opeenvol gende beschermingsmaatregelen leidde ertoe dat bescherming steeds stringenter afgedwongen kon worden, culminerend in de verkoop in 2006 van Natuurgebied Het Zwin door Compagnie Het Zoute aan de Vlaamse overheid. Vanaf dat moment kon deze een aanvang maken met een toekomstgerichte herstructurering van Het Zwin en bijbehorende gebieden. Hierbij stuurt men erop aan 'Samen beleefbare Europese topnatuur (te) realiseren in 2020'. In het oog lopend In het oog lopen op dit moment vooral de kranen en rupsvoertuigen die de nieuwe dijk aanleggen en goed te zien zijn als je van Retranchement langs 'de muurtjes' richting Hazegras rijdt. De nieuwe ringdijk is bijna gereed en deze moet het zeewa ter buitenhouden na weggraven van de Internationale dijk, die ons zo'n 150 jaar heeft beschermd. De oude dijk wordt pas verwijderd in 2019 want pas dan zal de nieuwe dijk zich 'gezet' hebben. Ten behoeve van de waterhuishouding in aangrenzende in agrarisch gebruik zijnde polders wordt een nieuw pompgemaal gebouwd aan de rand van het Zwin en hele maal ingewerkt in het nieuwe dijklichaam. De gevreesde verzilting biedt men het hoofd door het delven van extra kwelsloten om het gebied heen. Joséphine-kreek Het nieuwe gemaal ligt in een gebied met archeologisch erfgoed waar ooit de historische redoute Fort Napoléon gesitu eerd was. Als naam voor het nieuwe gebied heeft men dan ook toepasselijk gekozen voor Joséphinekreek, naar Joséphine de Beauhamais, de eerste echtgenote van Napoleon. Het gebied is opgedeeld in een pompboezem met flinke rietoever (2,6 ha) die onder regie van 'het waterschap' blijft; ongeveer 2,7 ha wordt ingericht ten dienste van behoud en realisatie van Europese natuurdoelen. Hiervan wordt 1 ha omgevormd tot rietmoeras als biotoop voor Bruine kiekendief en Blauwborst; een zone van 1,7 ha wordt ingericht als droog grasland en als biotoop voor boomkikkers, door de aanleg van 2 zoetwaterpoelen en struikgewas. Deze zone zal begraasd worden. Niet alle problemen opgelost Voordat dit waterhuishoudingsproject haar vruchten optimaal kan afwerpen, zijn er ook nog wat vlekjes weg te werken. Tus sen de bebouwde kom van Knokke en de waterzuiveringsinstallatie bij het Hazegras bevindt zich in de Paulusvaart ca. 850 m3 vervuild slib over een lengte van ca. 1.400 m. Een flink aantal woningen daar in de Oosthoek loost nog, deels ongezuiverd, op deze Paulusvaart. Om het rioleringsstelsel van Knokke en de werking van de waterzui veringsinstallatie te verbeteren, zal op korte termijn opnieuw meer regenwater door de Paulusvaart stromen. Om te voorko men dat vervuild slib in de nieuwe polder terechtkomt, moet een eind komen aan de lozingen en dient het vervuilde deel van de Paulusvaart gesaneerd te worden (foto rechterpagina). De ruiming zal uitgevoerd worden door de Oostkustpolder (vgl. ons waterschap). Gemeente Knokke-Heist zorgt voor de afkoppeling van de resterende particuliere afvalwaterlozingen. Binnenduinen van Knokke Na gereedkomen van alle werkzaamheden zal het Vlaamse Natuurreservaat het Zwin ongeveer 556 ha beslaan met de besproken Joséphinekreek, Zwinduinen en Zwinpol ders, Het Zwin zelf inclusief uitbreiding, maar ook een deelgebied onder de noemer 'Binnenduinen van Knokke' (zie kaart 1). De 32 ha beheersgebied liggen zeer gefrag menteerd binnen de 163 hectares die in de gebiedsvisie beschreven worden. Het betreft hier dikwijls gebieden met hoge natuurwaarden als het Blinckaertduinbos, SAMEN BELEEFBARE EUROPESE TOPNATUUR REALISEREN TEGEN 2020 16

't Duumpje | 2017 | | pagina 16