Korte berichten Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Verzameld door Jaap de Hulster. Kaarten door de eeuwen heen Als je als redactielid uit Groede komt, lees je natuurlijk De Dorpsomroeper. Normali ter hoort een redactie niet te jatten bij de buren, maar soms kan het even niet anders. Op de site www.topotijdreis.nl vindt u oude landkaarten van 1815 tot en met 2016. Links in de balk sleep je je vizier naar het gewenste jaartal en vervolgens komt een kaart uit die tijd in beeld. Met een verbluf fende detaillering. Gierzwaluwen Lutherse Kerk Groede Al vele jaren houdt Luciën Boerjan bij hoe het gaat met de gierzwaluwkolonie in de Lutherse Kerk te Groede. Destijds werden bij de renovatie 31 kunstnesten aange bracht met een loopbrug om de nesten van binnenuit in de gaten te kunnen houden. In 2016 waren er 13 nesten bewoond, waarvan 12 nesten succesvol 25 jonge gierzwaluwen voortgebracht hebben. Van de 12 kunst nesten in de muur waren er slechts 3 bezet, maar of deze nesten jongen voortgebracht hebben, is niet bekend. Dit jaar leverden 12 van de 13 bezette nesten 22jongen op. Een dooreen spreeuw ingepikt nest werd, nadat de jonge spreeu wen waren uitgevlogen, alsnog bezet door een gierzwaluw. Euro Birdwatch 2017 Zaterdag 30 september Ook dit jaar staat de vogelwerkgroep weer vanaf 7.30 uur paraat op de telpost voor de Euro Birdwatch. Telposten in heel Europa worden die dag tegelijk bemand voor de jaarlijkse simultaantelling. ledereen is wel kom om in kort bestek een idee te krijgen van waar vogelaars zich o.a. mee bezighou den. Tijdens deze activiteit zijn genoeg ken ners aanwezig om vragen te beantwoorden die ongetwijfeld bij u zullen rijzen. Cliëntelisme in Sluis? In het vorige duumpje schreven we over de wonderlijke kap van een aantal mooie en gezonde bomen in IJzendijke. We verzoch ten per brief (11 maart) gemeente Sluis om aan te geven welk beleid hieraan ten grond slag lag. Tot nu toe hebben we nog geen re actie ontvangen. Het ziet er dus naar uit dat een aanpalende bewoner voorzien moest worden van een parkeerplaats op grond en op kosten van de gemeenschap. Cliëntelisme 2? 14 December 2016 deed de Raad van State uitspraak dat gemeente Sluis ten onrechte het bestemmingsplan aangepast had en dat derhalve het illegaal gescheurde weiland bij Draaibrug terug in weide gelegd zou moeten worden. In het handhavingsoverleg een week later bespraken we in het kort de uitspraak en op 22 april informeerden we maar eens per brief bij gemeente Sluis naar de stand van zaken, maar tot op heden ontvingen we geen enkele reactie. Afgelo pen week zagen we dat het graan geoogst was, m.a.w. het is nu zeker het moment om spijkers met koppen te slaan en als behoor lijk bestuur de glasheldere uitspraak van de Raad van State ten uitvoer te leggen. Illegale kap op Schoneveld? Om allerlei ingewikkelde bouwvoorschrif ten te ontlopen verschijnen overal in de streek grote stacaravans met voor de vorm soms nog een paar nepwieltjes. Campings langs de kust krijgen een facelift, tenten en oudere caravans worden met zachte hand verdreven ten behoeve van nieuwe chalets, lodges, Zeebadlodges, Beachhouses en noem maar op. Zo bekeken we de plaatsing van een tiental 'recreatieve nachtvoorzie ningen' op Droompark Schoneveld, want er waren nog wat vierkante meters onbenut. Aan de rand ervan is te elfder ure nog wat minieme aanplant opgenomen in de bouw vergunning, maar aangezien gemeente Sluis (nooit controleert of vastgelegde afspraken inzake aanplant wel nagekomen worden, is het maar de vraag wat hiervan terechtkomt. Aan de noordoostzijde van dit park, aan het eind van de Kieweg hebben enkele van deze caravanbewoners hun tuin wat uitgebreid door in de groenstrook eens flink te kappen. Toen een streekbewoner gemeente Sluis hierop attent maakte, werd zijn waarneming afgedaan als 'niet ontvan kelijk' want hij kon er geen last van hebben en hij was om die reden 'niet belangheb bend.' In Rucphen worden kosten noch moeite gespaard om Fort Oranje van de kaart te vegen, terwijl gemeente Sluis het prima vindt als nieuwe getto's ontstaan. Onze vereniging heeft alsnog verzocht om handhaving en tevens gemeente Sluis verzocht de parkbeheerder op de hoogte te stellen. Het is niet de bedoeling dat nog meer eigenaren in de verleiding komen op vergelijkbare wijze aan de slag te gaan. We zijn benieuwd. Nieuw Gemeentebelang (NG) In de PZC lazen we een opmerking van dhr. Rijk: "Als wij vinden dat de bestaande natuur beter ingericht moet worden, dan willen we van 't Duumpje wel degelijk weten hoe dat het

't Duumpje | 2017 | | pagina 18