*9 beste zou kunnen. Zo valt er bij iedereen wel iets te halen." Hiernaast werd onze vereni ging aangeschreven met het verzoek om input te leveren voor hun nieuwe verkie zingsprogramma. Gezien het feit dat iedere volksvertegenwoordiger waaronder dhr. Rijk al vele jaren elk kwartaal een gratis duumpje in de bus krijgt, kan het nooit een verrassing zijn welk beleid onze voorkeur geniet. Verder steekt NG niet onder stoelen of banken dat er meer dan genoeg natuur is, zonder deze mening te toetsen aan lande lijke maatstaven, hetgeen ook geldt voor opmerkingen over hoe natuurgebieden beheerd moeten worden. Evenmin hebben we hen in door ons aangekaarte zaken ooit kunnen betrappen op enige invloed ten gunste van natuur en landschap. Om toch positief in te gaan op het verzoek hebben we in onze schriftelijke reactie een tweetal speerpunten genoemd, die ieder zichzelf respecterende politieke partij in het vaandel zou moeten schrijven. Allereerst hebben we het dan over hand having van wet- en regelgeving die in gemeente Sluis zo niet afwezig, dan toch volstrekt willekeurig is. Als men een op rechte klager kan afschepen, laat men die kans niet verloren gaan (zie tekst hiernaast over Kap op Droompark Schoneveld). En dat gold ook een Aardenburgse paardenbak. Een tweede onderwerp betreft het functio neren van de 'Ad-hoc Stuurgroep Buitenge bied', voortkomend uit de Gebiedscommis- sie. De stuurgroep is door gemeente Sluis in het leven geroepen om lopende zaken van de opgeheven Gebiedscommissie af te handelen. Er zijn substantiële financiële middelen aanwezig in het rood voor groen fonds, er liggen bestedingsvoorstellen met positieve adviezen, maar er gebeurt niets en schriftelijke vragen blijven onbeant woord. Recron Zeeuws-Vlaanderen en 't Duumpje trekken al geruime tijd samen op, ontmoeten weinig medewerking, maar blijven positief. Om die reden hebben beide organisaties een plan laten uitwerken voor verdere inrichting van een aantal gebieden in de kuststrook. Wij hopen dat binnenkort aan te kunnen bieden en pleiten ervoor deze visie welwillend te benaderen. Het lijkt ons dat iedere partij, waaronder NG, blij hoort te zijn met onze opbouwende tips inzake het verkiezingsprogramma. Geen Sluis aan Zee via Schipdonkkanaa! In de PZC van 14 augustus lazen we het ver heugende bericht dat de Brugse Ringvaart verbeterd wordt en dat niet geïnvesteerd wordt in het deels bevaarbaar maken van het Schipdonkkanaal. Sluise politici hoop ten volgens de krant dat Sluis daardoor wellicht ook bereikbaar zou worden voor schepen vanaf de Noordzee. We vragen ons af of men in Sluis nog nooit gehoord heeft van 'genoeg is genoeg.' Schreeuwarend blijkt Steppearend In deel I van de terugblik op 60 jaar Natuur bescherming in West Zeeuws-Vlaanderen werd de melding van de waarneming van een schreeuwarend op 6 mei 1967 in de Dunnépolder te Biervliet geciteerd. Deze melding ontbrak in de lijst van waarne- mingsgevallen van de schreeuwarend in Nederland (1855-2014) die door Dutch Birding wordt gepubliceerd. Navraag bij Dutch Birding of de gedetail leerde vermelding in het mededelingen blad van 'onze' Vogelbeschermingswacht alsnog in de lijst kon worden opgenomen, bracht aan het licht dat deze waarneming destijds op basis van de meegeleverde details en foto's werd gedetermineerd als steppearend en als zodanig werd geaccep teerd en opgenomen in de Dutch avifauna (www.dutchavifauna.nl/record/2918); daar is ook een link te vinden naar een artikel in Limosa (1973, nr 3-4) dat uitgebreid ingaat op deze waarneming in Biervliet. Waterschap maait nog steeds bescherm de bokkenorchissen De bokkenorchis is een beschermde en zeldzame orchidee die ook vorig jaar in groten getale door Waterschap Schelde- stromen gemaaid werd. Op verspreidingskaarten is voor ieder zicht baar waar de soort voorkomt, de (naaima chines van het waterschap hebben allemaal GPS aan boord en het is dus een koud kunstje de groei-locaties in te voeren. De desbetreffende stukjes dijk kunnen simpel wat later gemaaid worden, dus nadat de orchis het zaad heeft laten vallen. Vorig jaar ging het waterschap op dezelfde ouderwetse wijze de biodiversiteit te lijf, maar beloofde men beterschap. Gezien dit goede voornemen is toen geen aangifte gedaan. Dit jaar dus wel. Symposium Gas Er Af Stichting Duurzaam Groede is een eind ge vorderd met de voorbereidingen voor een middag in de Grote Kerk Groede over hoe we kunnen inspelen op de klimaatafspraken die in Parijs gemaakt werden. Het energievraagstuk zal in de breedte aan de orde komen, hetgeen inhoudt dat niet alleen de meer bekende energiele veranciers als wind- en zonne-energie ter sprake komen, maar ook kernenergie op het programma staat. Maar dan wel opgewekt op moderne en veilige manieren zoals bv. in thoriumreactoren die nauwelijks afval produceren. De discussie zal ook gaan over de wijze waarin overheden beleidsmatig kunnen sturen in dit proces, dan wel of men het gewoon aan de markt wil overlaten. Niet alleen theorie, maar op het menu staan ook zaken als alledaagse praktijk van het aanpassen van woningen en kosten die hiermee gemoeid zijn. Men streeft ernaar de middag begin november doorgang te laten vinden. Voor de definitieve datum raden we u aan de webstek www.duurzaamaroede.nl te raad plegen. Vragen: info@duurzaamgroede.nl Reparatieclub nog steeds paraat De reparatieclub West Zeeuws-Vlaanderen komt iedere eerste dinsdagmiddag van de maand bijeen in de spelletjesschuur van B B In de Morelleput aan de Marolleput. Sinds hun bestaan hebben ze zo'n 800 apparaten onderhanden gehad, niet allemaal even succesvol, maar het is ook insteek zaken aan de praat te krijgen die (bijna) rijp zijn voor de milieustraat, of waarin de erkende vakhandel uit kostenoverwegingen weinig fiducie meer heeft. Inmiddels is er vanuit Europa gelukkig wel een stroming op gang gekomen die aan de kaak stelt dat sommige producenten hun apparatuur zo 'handig' bouwen dat ze eigenlijk niet te repareren zijn, maar zolang Europa op dit terrein nog geen koppen met spijkers slaat, staan ze voor u paraat. Er moet nog vermeld worden dat het wel eens wat langer kan duren. De apparatuur die niet tijdens de middagbijeenkomst af- handeld is blijft soms staan tot de volgende bijeenkomst een maand later. Het kan ook voorkomen dat een apparaat met een reparateur mee naar huis gaat. Dan hoeft u niet tot de volgende maand te wachten op een berichtje over het al dan niet slagen van de reparatie. Er bestaan overigens ook apparaten waar niemand aan wil sleutelen, zoals Senseo's. Dan bent u op de hoogte.

't Duumpje | 2017 | | pagina 19