Inhoud 4 8 10 11 12 14 15 16 18 20 22 24 Hyla arborea Jo Timmers De buitenwailen van Sluis Redactie Week van de Zwinstreek Redactie Watercrassula, een schattig monster Awie de Zwart De Tuinen van Groede Redactie Duurzaam Voedsel Festival Redactie Nachtdierenkamp: spannende ontmoetingen Sabine Rausch Het Zwin op de schop Redactie Korte berichten - Kaarten door de eeuwen heen - Gierzwaluwen Lutherse kerk Groede - Euro Birdwatch 2017 - Cliëntelisme in Sluis? - Cliëntelisme 2? - Illegale kap op Schoneveld? - Nieuw Gemeentebelang - Geen Sluis aan zee via Schipdonkkanaal - Schreeuwarend blijkt steppe-arend - Waterschap maait nog steeds beschermde bokkenorchissen - Symposium Gas ER Af - Reparatieclub nog steeds paraat Veldwaarnemingen Reggy van Poecke Activiteiten Adressen Foto voorpagina: Bokkenorchis (zie blz. 19) (John du Burck). "Wat is natuur nog in dit land?" klaagt J.C. Bloem (1887- 1966) in zijn gedicht 'De Dapperstraat.' En hij is niet de enige. Ook hier knorren er in koor: "Natuur is voor tevredenen of legen. En dan: wat is natuur nog in dit land?/Een stukje bos, ter grootte van een krant,/Een heuvel met wat villaatjes ertegen Geef mij de grauwe, stedelijke wegen, De in kaden vastge klonken waterkant, Daar doen wij niet aan mee, toch? Pak de fiets, lezers, dan rijden we vanaf veerhaven Breskens over de dijk richting Cadzand-Bad - naar 'tAoventje. Dan kijk je toch je ogen uit!? Links ligt het land; vóór je de zee; rechts de skyline van Vlissingen, waar juist containerschip CSL 'Jupiter' volgeladen opstoomt naar Antwerpen. Een prachtige fietsroute die begint op de plaats waar ik eerst weer voet op eigen bodem zette. Letterlijk. In 1968. Eerstejaars nog. Terug vooreen weekendje Groede. Lange treinreis gehad, opgevouwen in volle coupés en net de bus gemist naar De Groe. Ik slinger dus mijn rugtas, met studieboeken en wasgoed voor moeders, over de schouders en lóóp naar huis! - de benen strekken en zeelucht opsnuiven. Het is een omgeving die sindsdien stevig op de schop is gegaan: de dijken zijn versterkt, Waterdunen kwam erbij, bungalowparken verrezen en 'tAoventje kreeg een moderne jachthaven en nieuwe hoogbouw. Economische vooruitgang is één ding. Zei Mulisch niet: "Iets maken wat er niet is, is de wereld vergroten?" Maar oog voor de natuur is natuurlijk net zo legitiem. Op de volgende bladzij staat Jan Wolkers'gedicht over de boomkikker, de Hyla arborea. Een biotoopindicator die ook duidt op vooruitgang. Vooruitgang van de biodiversiteit! Het had erger gekund. In 1918, na de Eerste Wereldoorlog, verlangt België annexatie van Zeeuws-Vlaanderen. Op de rondreis van Koningin Wilhelmina loopt de bevolking hier massaal uit voor Oranje. Een voorman van toen, ds. J.N. Pattist uit Aardenburg, schreef de bekende regels: "Van d'Ee tot Hontenisse,/van Hulst tot aan Cadsand,/ dat is ons eigen landje/maar deel van Nederland. Het zit er dik in dat regering en Rotterdamse havenbaron nen meegingen in dat gevoel om zo greep te houden op de doorvaart naar de concurrentie in Antwerpen! Maar, als wij waren geannexeerd door de Belgen,-toch onze beste vrienden nul- dan had Bloem zijn zin gekregen en was 'ons eigen landje'omgebouwd tot een twééde Europoort met 'grauwe, stedelijke wegen'en kades tot Cadzand. Wat is natuur nog in dit land? De natuur is een prachtig geschenk dat het verdient om met liefde en zorg te onderhouden en beschermen. Veel bewoners zijn er blij mee - veel toeristen ook!

't Duumpje | 2017 | | pagina 3