tiè zoek. Er is nog een redelijk gezonde, maar kwetsbare populatie, 't Duumpje spreekt zich uit om zich blijvend in te zetten voor bescherming en behoud. Campagne Een eerste belangrijke stap in de goede richting werd gezet in de vorm van een be- wustmakingscampagne voor de omgeving: bewoners en eigenaren/beheerders van veedrinkputten worden gewezen op het belang. Het jaar 1984 wordt uitgeroepen als Boomkikkerjaar. PZC, De Stem, maar ook de landelijke pers (De Telegraaf) brengen de RIN-conclusies onder de aandacht van hun lezers. De RIN-onderzoekers Stumpel en Ha- nenkamp schrijven zelf een uitvoerig artikel in Wantij* (1 okt. 1984).'t Duumpje laat van dit artikel extra exemplaren drukken - om kostenredenen in dezelfde lay-out, want ons bin zuunig! - en verspreidt die onder de bewoners in de buurt van de boomkik kerpopulaties. *"Wantij" was destijds het gezamenlijke orgaan van de Vereniging Milieuhygiëne Zee land, de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur, Landschap en Milieubescher ming en de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Uit de eerste twee ontstond de ZMf (Zeeuwse Milieufederatie), die nu nog het blad Wantij uitgeeft. Het genoemde artikel is te downloa den uit de Tijdschriftenbank van de Zeeuwse Bibliotheek. Verspreidingsgebieden Over de verspreidingsgebieden in W.-Z.-VId. in die tijd komen we het volgende te weten: er zijn 11 locaties, waarvan 4 met "restpopu- laties" (Groese Duintjes, omgeving St. Kruis, De Plate en Driewegen). De meeste hiervan bevinden zich bij boerderijen: een beheers overeenkomst zou mogelijk uitkomst kun nen bieden. Drie terreinen zijn in beheer bij natuurorganisaties: Kievittepolder, Oudelandsepolder en de Knokkert. Voor 4 locaties, wallen bij Terhofstede/Retranche- ment, wallen van Aardenburg, Kruisdijk en Vlamingpolder, ligt de verantwoordelijk heid bij de plaatselijke overheid. Een aantal nummers van 't Duumpje berich ten over positieve resultaten: Gemeente Aardenburg, waar veel meidoorn is verwijderd in het kader van bacterievuurbestrijding, reageert positief. We noteren eveneens een positieve grondhouding bij de andere betrokken gemeenten en het waterschap. Het Zeeuwse Landschap is eindelijk eige naar geworden van de Kievittepolder. Het gebied viel al 10 jaar onder de Natuurbe schermingswet vanwege de boomkikker populatie en dreigende woningbouw en kende een lange strijd om de verkrijging, waarin o.a. het faillissement van Project ontwikkelaar Rouw heeft meegespeeld. Er worden in 1984 nog 2 boomkikkerloca ties gevonden, die in het eerdere onder zoek niet werden gerapporteerd: het bos van de Plate en in de Veerhoekpoider. De wallen van Retranchement, met de grootste populatie, worden in de recrea tienota van de gemeente Sluis erkend als belangrijk natuurgebied, waarvoor een beheersplan wordt aangekondigd. 1989: Limburg wint van Zeeland. Het is inmiddels 5 jaar later. In het eerste nummer van 1989 verschijnt een alarmerend artikel van Thijs Kramer (inmiddels ook professioneel betrokken): "De boomkikkerstand loopt achteruit". Niet langer kunnen we aanspraak maken op het feit dat W.-Z.-VId. de beste plek voor de boomkikker in West Europa is. In Midden- Limburg hebben beschermende maatrege len hun gewenste effect gehad en in aantal len is men W.-Z.-VId. voorbij gestreefd. De boodschap komt uit een betrouwbare bron: RIN-onderzoeker Anton Stumpel. Van de eerder genoemde kerngebieden is eigenlijk alleen de Kievittepolder voldoende en toekomstbestendig beschermd en dat is te danken aan het gerichte beheer van Het Zeeuwse Landschap. Aan de achteruitgang is dus iets te doen: de Kievittepolder en Midden-Limburg tonen dat aan. Staats bosbeheer is volop bezig de situatie in de Knokkert te verbeteren, SLZ en particulie ren legden op veel plaatsen nieuwe putten aan, maar de dalende trend is nog niet tot staan gebracht. De Vlamingpolderputpo- pulatie -wat een mooi woord- moet de dijkverzwaringswerkzaamheden doorstaan

't Duumpje | 2017 | | pagina 5