en een parkeerplaats maakt nu deel uit van het biotoop aldaar. Het antwoord van Ge deputeerde Staten op een subsidieverzoek van Het Zeeuwse Landschap voor aankoop van de wallen van Retranchement blijft erg lang uit. Om de situatie in Aardenburg te verbeteren, rekent men op mogelijkheden die de ruilverkaveling kan bieden en het nemen van verantwoordelijkheid door de gemeente. Er wordt een actieplan van het Duumpje in het vooruitzicht gesteld, waarin ook de relatie met de populaties over de grens aan bod zal komen. In landelijk perspectief geplaatst In 1990 concludeerde de Nederlandse overheid dat achteruitgang van natuur en biodiversiteit in ons land niet langer aanvaardbaar was. Dit was aanleiding tot het besluit de Ecologische Hoofd Structuur (EHS) te realiseren (nu Natuurnetwerk). In 2001 publiceerde het Ministerie van Landbouw Visserij het "Beschermingsplan boomkikker 2001-2005" (Rapport directie Natuurbeheer nr. 42). Aan het achtergrond document voor dit rapport: "De boomkik ker in Nederland" van RAVON, april 2000, werkten o.a. (onze leden) René Beijersber- gen, Hans van Hage en Awie de Zwart mee. In het landelijke tijdschrift "De levende natuur" (juli 2000) geheel gewijd aan het thema "Poelen" gaat Peter Maas (SLZ) in zijn artikel 'Herstelplan amfibiebiotopen Zeeuws-Vlaanderen 1998 - 2000' in op de specifieke Zeeuws-Vlaamse situatie. Boomkikkeractieplan (1995) Het bleef in de tussenliggende periode vrij stil over de boomkikker. In de ALV van maart 1991 wordt in het jaarverslag van de secretaris over 1990 nog vermeld, dat het Duumpje in 1991 een boomkikkeractieplan wil presenteren. Er verschijnt in 1992 ook nog een artikel van Sjaak Herman, die his torische informatie heeft opgedoken over dialectbenamingen voor een kikker. Dat geeft mogelijk enig inzicht in de versprei dingsgebieden van de boomkikker in 1925. Steltkluter Alex Wieland en mede-student Joost Geling wijden hun afstudeerscriptie aan een plan voor de aanleg van een voort- plantingsbiotoop voor boomkikkers in de Knokkert. Een samenvatting van hun studie leest u in Duumpje 1994-2. En dan in 1995: een themanummer van 't c 1998 Duumpje met een grensoverschrijdend Boomkikkeractieplan. Als je het ziet en leest, begrijp je ook waarom er wat tijd zit tussen de eerste aankondiging en de uit eindelijke publicatie van het plan. Er is veel en zeer serieus werk verricht, met inbreng door en afstemming met veel partijen. Om niemand te kort te doen: IBN (voormalig RIN), NBLF, PPD Zeeland, SLZ, ZMF, SBB, HZL, Belgische organisaties als Natuurreservaten vzw en Aminal naast een aantal individuele specialisten. Het plan beoogt niet zozeer een weten schappelijke bijdrage te leveren aan de verspreidingsecologie van de boomkikker maar heeft als praktisch doel alle instan ties, betrokken bij natuur en landschap, te stimuleren hun tot dan toe afzonderlijk gevoerd beleid op elkaar af te stemmen. Hierdoor zouden de leefomstandigheden van boomkikker en andere amfibieën ver der moeten kunnen verbeteren. Het actieplan stelt maatregelen voor die primair op behoud en versterking en in 2e instantie op uitbreiding van de populaties zijn gericht. Aan de orde komen: 1 verbetering bestaande kerngebieden; 2 vergroting van de kerngebieden; 3 ecologische infrastructuur; (verbindingszones); 4 beheer en 5 voorlichting. De geïnteresseerde lezer raden we aan dit nummer weer eens uit de kast te halen of te downloaden uit de Tijdschriftenbank van de Zeeuwse Bibliotheek (1995-1). Jan Wolkers en "Het kruipend gedierte des aardbodems" (1998). In de tussenliggende periode 1995-1998 komen we de boomkikker ook tegen in 't Duumpje. In de uitgaaf 1997 - 2 wijdt de re dactie tekst aan herstel van boomkikkerbio toop Kruisdijkschans. Sjaak Herman schrijft in uitgaaf 1997-3 over de boomkikker in Vlaanderen. Ook onze zuiderburen spannen zich in om de levensvatbaarheid van gezon de boomkikkerpopulaties te verbeteren en er is een adviescommissie opgericht, waarin ook 't Duumpje is vertegenwoordigd. Sjaak doet in zijn artikel verslag wat er zoal aan de orde is geweest. Dan volgt in 1998 een publiciteitsstunt van formaat. SLZ organiseert op 13 juni 1998 een boomkikkersymposium in kikkerstad Aardenburg. De aanwezigheid van schrijver Jan Wolkers, die al op jonge leeftijd gefasci neerd was door de boomkikker, vormde het hoogtepunt van de dag. 199S

't Duumpje | 2017 | | pagina 6