1 f JÖP r\ 7 Na de voordrachten en het door Jan Wolkers voorgelezen stuk uit eigen werk, maakte het gezelschap een busrit door de streek. Tijdens de rit onthulde Jan Wolkers, hierbij geholpen door wethouder Guido van Daele, een informatiepaneel aan de Kruisdijkschans, het recent in oude luister herstelde boomkikkerbiotoop tussen Aardenburg en Sluis. De juten zak, die het paneel tot de onthulling verborgen had gehouden, overhandigde Wolkers aan Van Daele met de woorden: "Hier heb je een boetekleed, voor het geval later blijkt datje er een moet aantrekken omdat je de boom kikker aan zijn lot hebt overgelaten." Het door Wolkers voorgelezen stuk proza werd aan SLZ vrijgegeven voor publicatie. Onder de titel "Het kruipend gedierte des aardbodems" werd deze tekst, samen met een zeer onderhoudende bijdrage over de boomkikker door Peter Maas, tekeningen van Awie de Zwart en foto's van Peter Ver- durmen in boekvorm uitgegeven. Het eerste exemplaar overhandigde Jan Wolkers in december 1998 aan dijkgraaf Eversdijk. Deze was op uitnodiging van de Stichting Promotie Aardenburg naar de kik- kerstad gekomen waar hij bij die gelegen heid in de "kikkerorde" werd verheven. Be gin 1999 zijn er meer dan 1700 exemplaren uit een oplage van 2000 verkocht. Inmid dels is het een collectors item geworden. Stichting Boomkikkerfonds. Een financiële bijdrage van Jan Wolkers van 1000,- wordt via SLZ naar 't Duumpje doorgesluisd en de overwegingen rondom een verantwoorde besteding leiden tot op richting van de Stichting Boomkikkerfonds. Jan Wolkers wordt beschermheer; Kees Kostense (Duumpje-voorzitter) en Henk Hietkamp (SLZ - voorzitter) nemen plaats in het bestuur. Op de eerste formele vergadering van het bestuur besluit men een felicitatiekaart te sturen naar de 75-jarige Wolkers en de notulen vermelden zeer summier dat het idee besproken werd grond aan te kopen in het tracé voor de toekomstige rondweg Aardenburg. Dat idee krijgt verder in het diepste geheim verder vorm en op de Groe ne Grensdag in oktober 2000 wordt de bui tenwereld "verrast" met de openbaring van een koopakte, waarin 26 particulieren en 5 organisaties ('t Duumpje, St. Boomkikker fonds, RAVON en de Verenigingen Milieude fensie en Das Boom) eigenaar worden van 20 are grond nabij de Masjeskreek. Over het gevolg van dit Zeeuwsvlaamse "bulderbos" wellicht een andere keer meer. Er volgen nieuwe acties ter ondersteuning van het beschermingsplan. De situatie blijft hier zorgwekkend terwijl in andere gebie den in Nederland de trend lijkt gekeerd. In 2004 is er een symposium in Aarden burg, waarop diverse sprekers ingaan op diverse aspecten van de boomkikker en zijn biotoop en aan het eind wordt "t Aoge- puut Statuut" ondertekend: een convenant tussen 10 partijen met 10 te realiseren punten die moeten leiden tot herstel van een gezonde boomkikkerpopulatie in onze streek. Boomkikkers zijn nog niet jarig. Wie wel? Eric van Rootselaar. Boomkikkervrijwilligersdag 2006 In Duumpje 2006-2 wordt verslag gedaan van een 'memorabele' Boomkikkervrijwil ligersdag op 20 mei in Retranchement, georganiseerd door St. Landschapsbeheer Zeeland. Er zijn excursies en er is muziek van Tom Wolkers, die namens zijn vader het eerste exemplaar van een Boomkikker verjaardagskalender in ontvangst neemt. De kalenders worden aangeboden aan de inwoners van de dorpskernen waar de boomkikkers voorkomen, om opnieuw aan dacht te vragen. "Dat blijft hard nodig" zegt voorzitter Kees Kostense van het Boomkik kerfonds bij de officiële presentatie want "het gaat niet alleen om de boomkikker, maar als de boomkikker het goed doet, is ook de natuur gezond". De prachtige teke ningen zijn van Eric van Rootselaar en met het gedicht van Jan Wolkers op de voorkant van de kalender, leidden we dit artikel in. Het gedicht was eerder persoonlijk inge sproken door de maker en was de gehele dag te beluisteren bij Omroep Zeeland. En de kalender, die doet -althans hier ten huize - nog steeds dienst Hoe staat het er nu voor? De ontwikkelingen van de boomkikkerpo pulatie gedurende de laatste 10 jaar worden regelmatig onder de aandacht gebracht via de lokale media en liggen nog vers in het geheugen. Het overzichtskaartje hiernaast geeft die ontwikkelingen duidelijk weer en toont aan dat alle aandacht en inspannin gen niet voor niets zijn geweest. Met name de aaneensluiting van natuurgebieden in het kader van de EHS en het doelgerichte beheer door Het Zeeuwse Landschap hebben aan deze positieve uitwerking bij gedragen. Het mag gerust een groot succes worden genoemd! Codzand Bad St. Anna Herdijkte Zwartepolder illem Leopoldpolder Verse hepolder Retranchement Zwinpolder Kruisdijkschans 0 85 133 280 990.. Oostburg •26-50 a Bordeelschans ^AHavenpolder ik» Olieschans w J* Aardenburg Roepende mannetjes Het Zeeuwse Landschap. A

't Duumpje | 2017 | | pagina 7