De buitenwallen van Sluis Veel streekbewoners hebben wel eens over de Sluisse wallen gelopen, maar de buitenwallen werden tot voor kort aan het oog onttrokken. Het afgelopen half jaar is hard gewerkt ook deze relicten voor iedereen zichtbaar en toegankelijk te maken. Uw redactie werd uitgenodigd voor een rondleiding. Na uitgebreide voorbereidingen werd 10 mei het project 'Buitenwallen van Sluis' opgeleverd. Door het combineren van veel belangen konden de kosten omgeslagen worden over meer deelnemers waaronder de provincie die alles coördineerde en waarvan gedeputeerde mevr. Schönknecht de uiteindelijke openingshandeling ver richtte. Alle belangen op een rijtje De laatste jaren krijgen we door de klimaatverandering steeds meer last van extreme regenbuien, waardoor gemeente Sluis binnen haar bebouwde kommen aan de slag is gegaan (riool)waterafvoersyste- men te vernieuwen en te vergroten. In het buitengebied is waterschap Scheldestro- men verantwoordelijk voor de waterafvoer en het schap moest veel kosten maken om grachten en sloten rondom SI s een uitge breide opknapbeurt te geven. Een derde belanghebbende, winkelkern Sluis, wordt hoofdzakelijk bezocht om te shoppen, maar wat een 'unique selling point' als je erin slaagt onze bezoekers te laten meedelen in onze rijke historie. Als tot slot de natuur nog kan meeliften, is helemaal duidelijk dat innige samenwerking tussen Provincie, wa terschap Scheldestromen, gemeente Sluis en Het Zeeuwse Landschap alleen maar vruchten kan afwerpen. Paaltjes en prikkeldraad Dat Aken en Keulen niet op één dag gebouwd zijn en het combineren van belangen noodzaakt compromissen te sluiten, zal slechts een enkeling verbazen; zoals de bekende reaguurders die in lokale kranten onder de kop 'Je ziet paaltjes en prikkeldraad' aandacht trokken. Zolang de schare verfoeiers van prikkeldraad zich niet aanmeldt als schaapskudde, zullen we ons moeten behelpen met prikkeldraad om onze dierlijke beheerders binnen de perken te houden. Prikkeldraad dat in sommige ge vallen ook verwijderd zal worden als jonge aanplant na een aantal jaren aangeslagen is en voor afdoende natuurlijke omheining zorg kan dragen. Natuurvisie Natuur is een kerntaak van de Provincie S en dat is maar goed ook, want anders zou de hoogbouw die nu al flink zichtbaar in Cadzand de kop begint op te steken ras doorgetrokken worden tot in de Zwarte Polder, alle ontkennende woorden van het Sluisse bestuur ten spijt. En met het steeds verder bebouwen van de open ruimte, stijgt ook de noodzaak beter te beschermen wat nog over blijft. Als je alle vierkante meters nieuwe bebouwing in en om Cadzand in ogenschouw neemt (plannen voor 400 appartementen in Breskens en wat overal in het buitengebied gebeurt, maar even buiten beschouwing latend) is het onbegrij pelijk dat zoveel weerstand rijst tegen het deugdelijk beschermen van wat ons landje werkelijk zo aantrekkelijk maakt. Invalshoeken Als centrale opdracht voor het project 'Buitenwallen van Sluis' gold te kijken naar cultuurhistorie, landschap en natuur en toe risme waarin de beleving van het landschap en de historie centraal staat. Niet alleen voor de mens, maar ook voor de dieren en planten die in de Wallen van Sluis leven en zouden kunnen leven, wordt het beter door uitvoering van deze plannen. We lezen in de visie: "Om die reden zijn niet enkel de overheden bij dit project betrok ken, maar raakt het iedereen, van inwoner tot ondernemer in Sluis, van dagtoerist tot natuurliefhebber". Reconstructie veel te duur Het in de oude toestand terugbrengen van de vestingwerken is dermate ingrijpend en kostbaar dat men gekozen heeft voor 'land schappelijke accentuering.' Dat betekent dat op basis van oude kaarten aanwezige laag tes minimaal verlaagd zijn en hoogtes wat opgehoogd, zodat een landschap ontstaat waarin het reliëf goed zichtbaar is, ook als je op de fiets vanaf het maaiveld om je heen kijkt. En dat is meer dan genoeg om een beeld te krijgen van de historische situatie. Hoofdomwalling Buitenste omwalling Plangebied Kasteelterreinen Schootsveld Voormalige haven

't Duumpje | 2017 | | pagina 8