16 Op iedere schotel ligt hetzelfde aantal calorieën. Ook in deze presentatie kwam het bewer ken van voedsel aan de orde en (naast de andere eerder in dit artikel genoemde stof fen) zit in bewerkt voedsel meer glucose. Het leidt tot een hogere insulinebelasting, maar ook tot een lagere verzadingsgraad. Je moet dus meer eten om je honger te stillen. Dhr. Voshol wijdt ook aandacht aan fer menteerbare producten. De vele vezels uit volkorenbrood bv. worden in onze darmen 'gefermenteerd' waardoor het voedsel beter verteerbaar is, leidt tot een verlaging van glucose en insulinebelasting en tot verhoging van een verzadigd gevoel. Keerdiabetis2om.nl Diabetis type 2 heeft echter toch ook een lichtpuntje. Door een aangepaste leefstijl en voeding is het proces in veel gevallen omkeerbaar. Onder het motto 'geen pillen, maar paprika' zijn er steeds meer huisartsen die hun patiënten naar de diëtist sturen, in plaats van te voorzien van een pilletje. En als wij als publiek in de Grote Kerk te Groede goed geluisterd hebben, hoeven we helemaal niet te wachten totdat onze huisarts onze kat de bel aanbindt. www.louisbolk.org www.voedingleeft.nl www.keerdiabetes2om.nl www.artsenvoeding.nl www.foodfirstnetwork.nl Duurzame kweek van vis en groente Na beide wetenschappelijk georiënteerde sprekers kwamen de heren Valentijn Schee pens en Jos Hakkennes vertellen over hun ondernemingen waarin ze een kringloop systeem ontwikkeld hebben om zowel vis als groenten duurzaam te kweken. Enkele redenen die hen ertoe gebracht hebben vis te gaan kweken: - mondiale overbevissing; - toenemende vraag naar vis door een stijgende wereldbevolking; - 20% van de traditionele visvangst is kwalitatief onvoldoende voor de kritische consument en wordt verwerkt tot vismeel en visolie; - waterverbruik en vervuiling kunnen in een kringloopsysteem beperkt worden; - locale kringloopproductie vereist geen transport en kent geen noodzaak anti biotica te gebruiken. Beiden brengen hun ideeën al in praktijk in grote bassins, zoals in oude fabrieksloodsen van Philips in Eindhoven. De kweek van Omegabaars gaat daar gepaard met hydro cultuur van groenten. De kringloop bestaat eruit dat de vissen voor de meststoffen zorgen die de planten nodig hebben. De planten op hun beurt zorgen er weer voor dat het water gefilterd wordt en schoon terug kan naar de visbassins. Met hun bedrijven zijn ze druk in de weer om hun systemen verder te perfectioneren en toe te snijden op speciale toepassingen. Voor grote installaties zien ze mogelijkhe den in bv. oude herbestemde industriecom plexen, toepassingen op hoteldaken waar eigen kweekvis en kruiden geteeld worden en viskwekerijen aanvullend aan bestaande tuinbouwcomplexen. Naast deze com merciële teelt, zien ze ook aantrekkelijke mogelijkheden in de stadslandbouw, en ook in achtertuinen moet u een visje kun nen verschalken zonder hengel. www.aquaponic.be (dhr. Scheepens) www.blueacres.nl (dhr. Hakkennes) Het afvalwater van viskweek wordt benut als mest stof voor hydrocultuur en zuiver water gaat terug naar de viskweek.

't Duumpje | 2017 | | pagina 16