Inhoud 421.000.000 vogels minder Jo Timmers Fijne ooievaarsbek en het belang van postzegelbeheer Awie de Zwart Van vlinders en Vienkenest Anna Almekinders Wantsen in de Olieslagerspolder Anna Aimekinders Nationale nachtvlindernacht 2017 Huib van Iwaarden Natuurwerkdag 2017 Sjaak Herman Duurzaam voedsel Redactie EuroBirdwatch 2017 Redactie Knotprogramma 2017-2018 Sjaak Herman Korte berichten - Bokkenorchissen - Red onze polders - Illegale kap Schoneveld - Kap Smokkelweg Patientieweg - Controle verleende vergunningen - Draaibrug 50 - Weitje Tellier - Hannekenswerveweg - Kap te IJzendijke -Algemene Ledenvergadering - Nationale Tuinvogeltelling -Tuinen van Groede - Natuurvriendelijke oevers -Stronten kippen Veldwaarnemingen Reggy van Poecke Activiteiten Adressen Plagerig gewetens vraagje: voor wie nam je het op toen je als kind naar Swiebertje keek? Koos je partij voorde zorgeloze vrijbuiter? Of stond je aan de kant van de sterke arm, veldwachter Bromsnor, die hem "in naam der wet!" tot de orde riep? Ze waren bekende TV-personages toen de wereld nog brave, dorpse dimensies had. Jongere lezers kunnen ze nog vinden op YouTube. Check it out. Het mestprobleem dat nu in het nieuws is, is geen braaf kinderspel. Het creatieve kat-en-muisspel dat de Oost- Brabantse en Noord-Limburgse varkenshouders spelen met controle-ambtenaren is opmerkelijk. Het speelt zich allemaal afin een hardwerkende, innoverende en export gerichte bedrijfstak die flink bijdraagt aan de economie van de BV Nederland. Overal vandaan komen ze hier de kunst afkijken. Iets anders is of een dichtbevolkt land de beste plek is voor intensieve veeteelt. Binnen is het leven van de opgehokte dieren zwaar. Kijk maar naar de vreugdesprongen van koeien die in het voorjaar wel naar buiten mogen - om zelf ook blij van te worden! Satellietmetingen van de me- thaanuitstoot boven de regio tonen hoge concentraties - en methaan (CHJ is een sterker broeikasgas dan COi. Het grondwater loopt gevaar, nabije bossen verzuren, weidebloemen - voedselbron voor vlinders en bijen - verdwijnen uit grasland, de vogelstand verarmt, en iets minder vlees zou nog beter voor je zijn ook! Eenmaal thuis in Zeeuws-Vlaanderen, na een rit door die ammoniak- lucht, prijs je de frisse zeebries bij ons! Niks mis met een anarchistisch binnenpretje over een vrije jongen die Bromsnor het nakijken geeft, maar "Het mestcomplot" beschreven in de NRC van 11 november is van een andere orde. Dit loopt fout: schoon water, schone luchten een soortenrijke leefomgeving moeten toch de norm zijn! Dus hoe verder? Doorgaan met een wetgeving die nu eens ruimte biedt (geen quotering) of dan weer er gernis oproept (mestboekhouding) - is dat het antwoord? Dan worden nieuwe grenzen uitgeprobeerd, gevolgd door meer toezicht en handhaving. Kan het NRC-gesprek (16/11) tussen twee oud-bewinds lieden van landbouw (D'66-er Brinkhorst, 1999-2002 en CDA-er Bleker, 2010-2012) een begin zijn? Bleker noemt innovatieve verwerking van dierlijke mest. Geen dump- stof, maar grondstof: bron voor mineralen als stikstof en fosfaat, waar wereldwijd vraag naar is. Zo valt er aan mest te verdienen met reguliere handel. Brinkhorst houdt het op minder varkens: "we sluiten wel kolencentrales, dus waarom geen varkenshouderijen Een tweesporenbeleid - gaan we die kant op? 4 7 8 9 10 12 14 17 17 18 20 22 24 Foto voorpagina: Steenuil (Sabine Rausch).

't Duumpje | 2017 | | pagina 3