getallen exact kloppen, moet de dramatisch dalende trend helaas bevestigd worden. De veldleeuwerik is niet voor niets een doel- soort geworden voor de gesubsidieerde akkerrand-projecten. Verderop meer over het verdwijnen van vogels! "Tot slot nog enige cijfertjes: het ledental bleef stabiel op ongeveer 650 leden. Actief waren ongeveer 75 leden." Jaloersmakende cijfers. De realiteit leert dat in 2010 een dalende trend al was ingezet. Inmiddels zitten we op een ledental van ca. 400. Ookt.a.v. het aantal groene doeners die voor landschapsbeheer de handen uit de mouwen steken, wordt een veel te optimistisch beeld gegeven. Citaat: "Niet alleen veel mensen uit de streek, maar ook hele groepen uit Gent en Brugge hebben meegeholpen. Met de enorm toegenomen hoeveelheid vrije tijd en belangstelling voor de natuur, zijn mensen tegenwoordig veel meer bereid om de Zeeuwse natuur een handje te helpen."\Nas het maar waar- Context 2017 De thema's waarmee 't Duumpje in de komende decennia geconfronteerd wordt, zullen in belangrijke mate bepaald wor den door de uitwerking in onze streek van globaal/landelijk/provinciaal natuur- en duurzaamheidsbeleid en bijkomende maatschappelijke ontwikkelingen. Als je dat in ogenschouw neemt, wat valt er dan in concrete zin voor milieu, natuur en land schap in onze streek te verwachten? Overheidsbeleid Het regeerakkoord (Vertrouwen in de toe komst) wordt 'het groenste regeerakkoord ooit' genoemd, vnl. vanwege de aandacht die het terugdringen van broeikasgassen krijgt, maar niet voor natuur- en land- schapsbeleid. Natuurmonumenten ziet lichtpuntjes. In een gezamenlijke reactie van LandschappenNL, Vogelbescherming Nederland, Stichting de Noordzee, Soor- tenNL, IVN en IUCN NL wordt het regeerak koord gekwalificeerd als zeer teleurstellend. Zij missen een concrete ambitie om de teruggang van natuur en biodiversiteit en de aantasting van het Nederlandse landschap tegen te gaan en wijzen erop dat Nederland met dit regeerakkoord de internationaal afgesproken doelstellingen (Duurzame Ontwikkelingsdoelen 2030) om de achteruitgang van biodiversiteit te stop pen niet haalt. Dat een concrete ambitie dringend gewenst is, werd recentelijk nog eens duidelijk door het nieuws dat in Duitse natuurge bieden 75% van de insecten is verdwenen, waaronder veel gebieden die grenzen aan Nederland. Daarmee is ook 75% van het voedsel voor jonge vogels verdwenen en dat is dan weer een van de verklaringen voor de verdwijning sinds 1980 van maar liefst 421 miljoen vogels uit Noordwest Europa. Dit schokkende nieuws werd in dezelfde week door de Radboud Universi teit naar buiten gebracht. "Het is drastisch mis met het leefgebied van onze vogels" kopte Vogelbescherming Nederland op haar website, boven een artikel waarin verder te lezen valt: "En mochten er mensen zijn die het verdwijnen van al deze prachtige vogels niet boeit. Dat kan. Bedenk dan dat de leefomgeving van onze vogels, ook onze eigen leefomgeving is. Een gezonde vogelstand, vlinderstand en insectenstand is een graad meter voor de kwaliteit van die leefomgeving." Deze 'slecht nieuws' - lijst, wordt zowat dagelijks langer. Zoals door fipronil niet al leen in eieren, maar - veel ernstiger - in ons oppervlaktewater en de discussie over de al dan niet verlengde toelating van allesdoder (glyfosaat/RoundUp) door het Europese parlement. Om de Nederlandse natuur werkelijk een duurzame toekomst te geven, moet het oppervlak voor wilde planten en dieren aanzienlijk worden uitgebreid, tot mini maal een derde van Nederland. Dat zet Frank Berendse, hoogleraar Natuurbeheer Plantenecologie en adviseur van rege ring en de Europese Commissie, uiteen in zijn zeer lezenswaardig boekje: "Wilde apen" (2016). Een tweede cruciale stap, die volgens Berendse gezet moet worden, is de ontwikkeling van een schone landbouw zonder mestoverschot en zonder over vloedig gebruik van landbouwgif. Dat kan alleen door een nieuw voedselbeleid, met een progressieve belasting op voedsel dat geproduceerd is over de rug van dierenwel zijn en natuur. Maatschappelijke trends - Het grote belang van natuur- en landschap wordt door een steeds groter deel van de bevolking erkend. Een positieve samen hang tussen ons welzijn/gezondheid en het contact met een natuurlijke omgeving is onmiskenbaar: groen is gezond en zorgt voor meer geluk en minder stress. - Mensen hebben steeds meer vrije tijd, maar staan toch steeds meer onder tijdsdruk. Men organiseert zich liever kort stondig op zich incidenteel voordoende kwesties in de directe leefomgeving. Er is weinig animo langduriger verplichtingen aan te gaan van bestuurlijke of organisa torische aard.

't Duumpje | 2017 | | pagina 5