6 - Ook buiten bestaande georganiseerde verbanden, laten individuele personen steeds vaker hun mening horen. Gehol pen door de sociale media zijn vóór- of tegenstanders van bepaalde ontwik kelingen zeer snel te mobiliseren en kan invloed worden aangewend, (bv. Zeeuwse Lagune; Brouwersdam). - Er zijn inmiddels ook burgercollectieven opgericht die natuurgrond aankopen en beheren. Poging tot een vooruitblik naar 2030-2035. Om fronsende wenkbrauwen te voorko men: onderstaande schets is in belangrijke mate gebaseerd op een persoonlijk geïde aliseerd toekomstbeeld en wordt dan ook aangeboden met een flinke knipoog. Het moge duidelijk zijn dat de wens, als vader van de gedachten, hierin een belangrijke stem gekregen heeft. - Omdat de Nederlandse regering zich bewust is van haar verantwoordelijkheid garant te moeten staan voor een gezonde leefomgeving voor alle inwoners, heeft zij in Europees verband besloten tot een drastische maatregel. Die komt erop neer dat alle kosten gerelateerd aan milieu schade en drinkwaterproductie, die het gevolg zijn van het gebruik van bestrij dingsmiddelen in de voedselvoorzie ning, ten laste komen van de producent en niet langer worden gedragen door de gemeenschap. Als gevolg van deze maatregel worden biologisch geteelde producten relatief minder duur en neemt het aantal biologische akkerbouwers in onze streek substantieel toe. - De ideeën achter Het Natuurbeleidsplan Ecologische Hoofdstructuur uit 1990, in 2010 onvoltooid door Henk Bleker bij het oud vuil gezet, worden alsnog, in uitgebreide vorm zelfs, gerealiseerd. Hier ter plaatse is zodoende in 2030 het Regionale Natuurnetwerk Zeeuws Vlaan deren ontstaan. De door 't Duumpje lang nagestreefde ontwikkeling D'Achterste Dune maakt hiervan deel uit. Waterschap Scheldestromen bestaat niet meer; haar functionele rol is onderdeel van het provinciaal takenpakket gewor den. Dijken, dammen, waterlopen en wegen die een biodiversiteitspotentieel hebben, worden onderdeel van de regio nale natuurnetwerken. Een van de concrete doelstellingen van Ambitie 2030 (Convenant Duurzame Havens, getekend op 24/10/2016) betreft: "Herstel krekennatuur in Zeeuws-Vlaan- deren met terugkeer bever en otter als icoonsoorten in respectievelijk 2020 en 2025." Onze zustervereniging De Stelt- kluut schreef in het lentenummer 2017 over het in aantocht zijn van otter en bever vanuit Belgisch Oost-Vlaanderen. Volgens het artikel op korte tot middel lange termijn een reële verwachting. Dit doel wordt voor Oost Zeeuws Vlaanderen binnen de aangegeven termijn inderdaad gerealiseerd en door de aanwezigheid van kwalitatief goed ingerichte migratie zones zitten er binnen die termijn ook ot ters in het Grote Gat. Helaas zijn er nogal wat "verkeersslachtoffers" gevallen. - De provincie kent sinds 2028 in bestuur lijke zin geen gemeenten meer, maar regio's. Zo zijn de voormalige gemeenten Sluis, Terneuzen en Hulst opgegaan in de Regio Zeeuws-Vlaanderen. Onder het huidige regiobestuur wordt serieus werk gemaakt van beleidshandhaving. Op overtredingen staan hoge boetes en de preventieve uitwerking hiervan is duide lijk aantoonbaar. - Speelt het Duumpje nog een rol? Het ledental is na een publiciteitscam pagne in de periode 2018-2020 weer aan het groeien. Door het beleid extra hectares natuur te ontwikkelen, besteden werkgroepen veel tijd aan het monitoren van de biodiversiteit. Meten is weten. De werkgroep planologie werd flink uitge daagd door de vele plannen om overal zonnepanelenvelden aan te leggen. Nadat de Kustvisie 2017 werd opgenomen in de juridische kaders van de nieuwe Pro vinciale Omgevingswet is de strijd over ruimtelijke invulling van de kustzone sterk afgenomen. - Beide zelfstandige natuurbeschermings verenigingen in Zeeuws-Vlaanderen hebben steeds meer moeite om be- stuursposities ingevuld te houden. Kort na de samenvoeging van de gemeenten tot één regio in 2028, werd besloten tot een bestuurlijke fusie. Wel blijven alle werkgroepen onder eigen naam actief in het eigen werkgebied. Zo bezitten zowel oost als west een eigen vogelwerkgroep; jaarlijks stemmen beide werkgroepen programma's op elkaar af. Er is ook een interne discussie gestart over een voorstel om afdeling te worden van een landelijke natuurorganisatie. Afweging van voor- en nadelen heeft nog niet tot een definitieve keuze kunnen leiden. Reacties zijn welkom op secretariaat@duumpje.nl 4MÉi aSSÖtöS»

't Duumpje | 2017 | | pagina 6