Fijne ooievaarsbek en het belang van postzegelbeheer 7 Dat ook heel kleine gebiedjes, postzegeltjes, veel interessants kunnen bieden beschrijft Awie de Zwart, die ook beide foto's maakte. De Fijne ooievaarsbek is een zeldzame telg uit de familie van de ooievaarsbekken. Het diep ingesneden blad bestaat uit smalle vertakte slippen en de twee bloemen wor den door een lange en elegante bloeisten- gel boven de bladeren uitgetild. Na de bloei vormen de kelkbladen een soort kroontje waarin de snavel staat waar zich, aan de voet ervan, de zaden ontwikkelen. Bij rijp heid krommen de vruchtsnavels boog vormig naar buiten en kunnen de zaden worden afgeworpen. Perfecte kopie Enige jaren geleden werd een kleine groeiplaats van Fijne ooievaarsbek ontdekt in de Verdronken Zwarte Polder. De plant had zich gevestigd langs het wandelpad dat zich door het duinstruweel naar de hoogste duintop slingert. In de grazige overgang van het open zandpad naar de struweel- rand hadden de enkele fraaie lichtpaarse bloemen de aandacht van de oplettende florist getrokken. Ze vormden samen met de eveneens paarse bloemen van de Zachte ooievaarsbek en de meer lichtroze bloei- wijzen van de Reigersbek een fraai kleuren spel. Zonder de bloei was de plant waar schijnlijk onopgemerkt gebleven. Alleen op basis van het blad is de plant een perfecte kopie van de Slibbladige ooievaarsbek, en omdat deze laatste soort bij ons absoluut geen zeldzaamheid is, was er alleen op basis van het diep ingesneden ronde blad vermoedelijk geen belletje gaan rinkelen. Juiste condities Op dit moment is de groeiplaats in de Verdronken Zwarte Polder de enig bekende groeiplaats in onze streek. In het oostelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen is de plant tussen 1990 en 2017 iets vaker aangetroffen, maar ook daar is het zeker geen vetpot. El ders in Zeeland heeft alleen Zuid-Beveland de laatste decennia nog enkele waarne mingen opgeleverd. Landelijk gezien is de verspreiding grotendeels beperkt tot het oostelijke rivierengebied en Zuid-Limburg. In het verleden was Fijne ooievaarsbek regelmatig op warme en schrale dijktaluds aan te treffen, maar verruiging, vermes ting en het grootschalig gebruik van de klepelmaaier heeft het groeimilieu voor de Fijne ooievaarsbek op vele locaties vak kundig om zeep geholpen. De groeiplaats in de Verdronken Zwarte Polder betreft een smalle grazige berm tussen een open zandig wandelpad en het duinstruweel en heeft een oppervlakte van slechts enkele vierkante meters. In dit zeer kleinschalige biotoop vindt Fijne ooievaarsbek de juiste condities om te kunnen floreren. Kapers op de kust Een dergelijke kleine groeiplaats is echter ook kwetsbaar. Bedreigingen zijn nooit ver weg. Zo moet de Fijne ooievaarsbek in de zoomvegetatie jaarlijks de strijd aangaan met de grazige vegetatie die het op dezelfde open ruimte heeft gemunt. Maar er zijn meer kapers op de kust. Vanuit de struweelrand proberen de jonge loten van het braamstruweel eveneens beslag te leggen op de open ruimte door de lange verse loten vanuit de struik te laten neerdalen in de grazige vegetatie. Wanneer deze boogvormige takken de bodem raken, schieten ze wortel en is de verovering een feit. Maar daar blijft het niet bij, want ook ondergronds liggen dreigingen op de loer. Vanuit het wortelstelsel van de Sleedoorn in het struweel ontspruiten nieuwe jonge lo ten die als een ondergrondse invasiemacht plotseling in de open grasmat verschijnen. Zonder ingrijpen is een dergelijke kleine postzegel binnen een paar jaar overwoe kerd. De frêle Fijne ooievaarsbek trekt dan aan het kortste eind en verdwijnt. Voor soorten die wijd verspreid zijn, is dat geen probleem. Zij compenseren het wegvallen van één groeiplaats meestal snel op andere locaties. Voor zeldzame soorten als de Fijne ooievaarsbek met weinig groeiplaatsen ligt dat problematischer. Daarom is de menselij ke hand onmisbaar om de groeiplaats voor een langere periode geschikt te houden. In dit geval geen grootschalig beheer met machines en zo. Nee, hier volstaat beheer op microschaal. Een gewone handheggen- schaar: geknipt voor deze taak.

't Duumpje | 2017 | | pagina 7