Van vlinders en Vienkenist In dit artikel vertelt Anna Almekinders over Vijfvlek-sint-jansvlinders in 2017 en tellingen van dagvlinders in't Vienkenist. Zij maakte ook alle foto's. leder jaar wordt er op dezelfde plaatsen in West Zeeuws-Vlaanderen gezocht naar de Vijfvlek-sint-jansvlinder (Zygaena trifolii). Ook in 2017 is er weer geteld langs de Korte en Lange Heerenstraat en de Philipsweg te Oostburg, Rondweg Sluis, 't Vienkenist te Sluis en de Nieuwvlietseweg te Groede. Op deze laatste plek is echter maar één keer geteld en wel op het moment dat de meeste vlinders nog in het popstadium waren. Daarnaast zijn er nog 3 exemplaren gezien bij het fietspad langs het uitwate ringskanaal bij Cadzand ter hoogte van de Oudelandse polder en 1 exemplaar in de Olieslagerspolder te Retranchement. Ook is bij de Veerhaven Breskens, waar vroeger een belangrijke populatie zat, gezocht maar niets gevonden. De plaatsen waar is geteld zijn met uitzondering van 't Vienkenist en de Veerhaven wegbermen, 't Vienkenist is een vochtig natuurgebied en het gebied bij de Veerhaven is pas ingericht in het kader van de kustversterking. Opmerkelijk was dat er bij de Rondweg Sluis aardig wat poppen zijn geteld, maar enkele weken later nauwelijks vlinders zijn gezien. Mogelijk is dit het gevolg van droogte. Op veel plaatsen waren er nauwelijks nectar- planten te vinden. In 't Vienkenist was het wel op verschillende plaatsen vochtig en stonden veel planten er goed bij. Dit is een afgegraven gebied, dat deels toebehoort aan Sjaak Herman en naderhand uitge breid werd met een deel beheerd door Het Zeeuws Landschap (HZL). 't Vienkenist wordt begraasd door runde ren. In het deel van Sjaak Herman waren delen gemaaid. Hier kon de rolklaver prima groeien zonder weggedrukt te worden door dominantere planten. De Vijfvlek-sint- jansvlinder heeft hier goed van kunnen Inventarisatie-datum Geelsprietdikkopje Zwartsprietdikkopje Groot dikkopje Koninginnepage Oranje luzernevlinder Citroenvlinder Groot koolwitje Klein koolwitje Klein geaderd witje Oranjetip Kleine vuurvlinder Bruin blauwtje Icarusblauwtje Boomblauwtje Atalanta Distelvlinder Kleine vos Dagpauwoog Gehakkelde aurelia Landkaartje Bont zandoogje Argusvlinder Koevinkje Hooibeestje Oranje zandoogje Bruin zandoogje Totaal Tellingen Vienkenist in 2017 6 mei 10 juni 25 juni 17 juli 14augustus 162 41 135 1 163 2 1 341 1 2 18 18 156 360 370 144 443 924 46 96 533 Vijfvlek-sii it-jansvlinders. profiteren. Er werden maar liefst 366 exemplaren geteld op een totaal van 485 op alle locaties. Dit geeft het belang van 't Vienkenist voor deze soort weer. Dagvlinders Naast de genoemde dagactieve nachtvlin der waren er ook veel dagvlinders te zien. Hierbij is een lijst met de tellingen. De tel lingen gelden alleen voor het gedeelte van Sjaak Herman. Ook in het HZL-deel zijn veel Icarusblauwtjes en Bruin- en Oranje zand oogjes gezien. Aangezien de tijd ontbrak om in dit deel structureel te tellen, laten we getallen achterwege. De twee laatste tellingen waren na een flinke neerslag. Dit was te zien. De planten waren ongeveer tot kniehoogte gegroeid en de begaanbaarheid was daarmee niet verbeterd. Alantschildpadtor Tot slot hebben we ook nog een bijzondere kever gezien in 't Vienkenist nl. de Alant schildpadtor (Cassida murraea). Dit kevertje behoort tot de bladhaantjes en is in Neder land (nog) zeldzaam. Kortom: 't Vienkenist is een prachtig na tuurgebiedje, niet alleen voor vlinders en andere dieren en planten, maar ook voor mensen. (Zie foto rechts hiernaast).

't Duumpje | 2017 | | pagina 8