Korte berichten n tl Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Kap IJzendijke (deel 3) Over het cliëntelisme bij de kap in IJzendijke meldden we in het vorige Duumpje na ruim een halfjaar een reactie van gemeente Sluis ontvangen te hebben, die niet echt geloof waardig overkwam. We concludeerden dat er geen enkel beleid aan ten grondslag lag. Een van onze IJzendijkse leden had die brief ook gelezen, in Petit Paris eens rondge vraagd hoe de vork in de steel zat en tijdens de jaarvergadering van de Dorpsraad in IJ zendijke, half november, stapte hij unverfro ren op wethouder Ploegaert af om maar eens te vragen hoe het nu werkelijk zat. En tot zijn, en ook onze, stomme verbazing, gaf onze wethouder te kennen ook uit 't Duum pje te hebben moeten lezen op welke wijze men in IJzendijke besluit bomen te kappen. We zijn benieuwd of we er verder nog ooit iets van zullen horen. spreken over de verbindende rol van de politiek, maar op dit punt lijkt het nog even te duren voordat successen gevierd kunnen worden. We hebben onze mailer ook de telefoon nummers van de RUD-handhavingsdienst in Terneuzen gegeven, dag en nacht bereik baar. Voor het geval de asfaltmachine aan de slag wil, voordat de vergunning verleend is. Dat zou namelijk niet de eerste keer zijn. Strijdersgatpolder wordt natuur - of Sluis dat goed vindt of niet Deze kop ontdekten we in de PZC (10-02 2018) en we mogen ons gelukkig prijzen dat de provincie hier verantwoordelijkheid Verkeerd verbonden Enkele weken geleden kregen we een mail van een bewoner van de Zeekraalstraat, net achter wat ooit Pannenschuur heette. De tijding deed de ronde dat een gedeelte van de beschermde Nieuwehovendijk geas falteerd zou worden ten behoeve van het bouwverkeer. Dat kan ook door het park rijden, maar rust op het park is blijkbaar belangrijker dan rust op een verstild oud dijkje. Men had al diverse malen contact opge nomen met gemeente Sluis en iedere keer zouden ze teruggebeld worden. Verras send genoeg belde niet gemeente Sluis, maar telkens iemand van De Roompot die mededeelde dat het allemaal wel mee zou vallen. Afgezien van het feit dat men zich kan afvragen of hier privacy-regels juist toegepast worden, bleef het antwoord op de vraag steeds achterwege. Om onze medemens van dienst te zijn, hebben we onze mailer de bekendmakin gen week 5 doen toekomen waarin een WABO-aanvraag aangekondigd wordt en ter inzage ligt voor asfalteren van een deel van de dijk. We horen sommige politici soms verheven neemt voor een gevarieerd en natuurlijk landschap, te meer noodzakelijk als com pensatie voor de steeds uitdijende bebou wing van onze kuststreek. Aansluitend aan het bestaande Bos van Erasmus ontstaat zo een flink aaneengesloten gebied waar na tuurwaarden veel beter tot hun recht kun nen komen dan in kleine overhoekjes die ook van belang zijn, maar toch altijd wat te lijden hebben van nabijgelegen landbouw- percelen die traditioneel bewerkt worden. Het is dan verrassend in hetzelfde artikel te lezen dat voorstanders van een bloemenri- vièra ten behoeve van de biodiversiteit, zich afvragen hoe ze een aanmerkelijk veelzijdi- ger bijdrage aan dezelfde natuurwaarden kunnen tegenhouden. Nepnieuws Vooruitlopend op de nieuwe inrichting van het gebied is beheerder Staatsbosbeheer eind vorig jaar aan de gang gegaan het be staande Bos van Erasmus wat te herstructu reren. Dat was in 1971 min of meer opgezet als houtplantage en inmiddels zo dicht begroeid dat een flinke opknapbeurt niet langer uitgesteld kon worden. Door hier en daar bomen te verwijderen krijgen andere bomen veel meer lucht en kunnen groter Poelen voor boomkikker en kamsalamander Opzetten peil\yoor moerasnatuur. Bos van Erasmus Veekraal Aanplanten boskern ■^Spontane bosontwikkeling vanuit boskern, binnenstruweelrand Wandelpad Bosrand van struweel Beweiding met vee Natuurvriendelijke oevers langs watergang Aanbrengen rasters Drinkbak op terp Knotten van^-- populieren op dijk Verlagen maaiveld voor accentuering oude kreekloop en variatie in begroeiing worden. Er ontstaan ook meer open plek ken die voor veel dieren aantrekkelijk zijn. Wat zijn toezeggingen waard? Weitje Hannekenswerveweg Op ons per brief aan B W èn de leden van de gemeenteraad toegezonden verzoek om informatie hebben we van onze bestuur ders nog geen reactie ontvangen. Op de bandopname van de commissievergadering Ruimte van 11 oktober was er welgeteld 1 partij, de vertegenwoordigster van Dorps belangen en Toerisme, die dhr. Ploegaert vroeg "of ze ondertussen al antwoord gehad hebben op hun vraag." We hoorden dhr. Ploegaert zeggen "Er volgt binnenkort beantwoording en ik ga ervan uit dat bin nenkort ook echt binnenkort is." Dat was 11 oktober 2017 naar aanleiding van een Raad van State-uitspraakvan begin december 2016. En dit is géén nepnieuws Evenmin was enkele weken geleden zicht baar of gras ingezaaid was om te komen tot herstel van het gescheurde weitje. Kap Smokkelweg Patiëntieweg Over de actie die gemeente Sluis zal gaan ondernemen inzake illegale kap en illegaal opvoeren van grond in twee als ALN be stemde weiden hebben we nog geen me dedelingen ontvangen. Wel dat beide aan dezelfde Belgische eigenaar toebehoren. Deeltijdwonen Het is niets nieuws dat veel recreatiewo ningen buiten het seizoen leegstaan en de vraag is dan ook gewettigd of het wel verstandig is de kust vol te bouwen zoals de afgelopen jaren plaatsvond. We mogen dan wel de meeste zonuren van heel Nederland hebben en in het hoogseizoen is ongetwijfeld geen woning meer beschik baar, maar vanaf eind september heb je het wel zo'n beetje gehad tot ergens half maart. Er kwam zelfs een rapport voorbij dat er aan de kust aanzienlijk meer huizen bij zouden moeten om te voorkomen dat veel patatkramen, restaurants en winkels in het kustgebied de deuren sluiten na de herfstvakantie. Omdat veel gemeentes, ook Sluis, kustbe- bouwers de afgelopen jaren weinig in de weg wilden leggen, zijn veel woningen gebouwd onder de vlag van recreatiewo ning, maar ook daar komt een eind aan. Om toch nog verder te kunnen verstenen, heeft men nu in Sluis bedacht woningen om te vlaggen naar 'deeltijd' - wonen'. Dat zo'n oplossing niet te handhaven is en het probleem slechts doorschuift ziet men dan later wel. Dat geen rustig stukje kust meer overblijft, zien we nu al. Geen geulen in Hedwige In de PZC (13-02) lazen we het idee om het geulen graven bij Saeftinghe maar ach terwege te laten omdat ze toch dichtslib ben: geldverkwisting. Toch is het simpel: zonder geulen slibt het niet op en het is juist dit voedselrijke slib waar het allemaal om begonnen is voor de vogels die door verdieping van de Schelde steeds minder foerageergebieden overhouden. Maar we hebben wel een andere bespa- ringstip, want bij Waterschap Scheldestro- men is veel geld te verdienen. Ze klepelen daar namelijk 3 maal 's jaars veel on- en amper verharde dijkjes, waar zelden iemand passeert. Als men daar het maaien eens flink zou beperken, valt er ieder jaar flink te besparen. En niet alleen dat: het is ook van belang voor bijtjes en bloemetjes. Een win- win situatie zoals je ze zelden tegenkomt. 2018: Jaar van de huiszwaluw De tuinvogeltelling is net achter de rug, maar zwaluwen zijn we daar niet te gengekomen: ze zijn vanuit zuidelijker oorden nog onderweg naar het landje van Cadzand. "Sinds de jaren 1970 neemt de huiszwaluw in ons land sterk af. Zeker in stadskernen, waar deze soort voorheen re gelmatig broedde, is de afname enorm. De redenen hiervoor zijn niet geheel duidelijk. De algemene vernetting van boerenerven kan een rol spelen. Hierdoor is minder geschikt nestmateriaal voorhanden. Ook worden nesten nogal eens weggestoken om overlast van uitwerpselen te voorko men. 2018 is uitgeroepen tot Jaar van de Huiszwaluw." (bron: Vogelbescherming Ne derland.) In een volgend duumpje komen we terug op deze soort, waaraan ook onze vogelwerkgroep aandacht besteedt. Bokkenorchissen Wat betreft het illegaal klepelen van de bokkenorchissen (juni vorig jaar) is de procedure nog steeds gaande op te treden tegen opdrachtgever uitvoerder Water schap Scheldestromen. De RUD heeft ons gevraagd of we akkoord gaan met enkele maanden vertraging. Er is ook onderzoek verricht in het kader van het strafrecht, maar de resultaten van dit onderzoek wor den blijkbaar niet zonder meer gedeeld met een onderzoek vallend onder het bestuurs recht. We houden u op de hoogte. Onze Nachtegaal We ontvingen een mail met bijlage van een in Utrecht wonend, maar uit IJzendijke afkomstig lid. Bij het grasduinen in 'nage laten werk' van zijn overleden grootvader stuitte hij op 'onze nachtegaal', volgens het bijschrift uit een krant van 12 mei 1939. tyf Onze nachtegaal. Wat we maar nauwelijks durfden vermoeden, schijnt toch werkelijkheid geworden. De nachtegaal, die ons ni etalleen 's nachts, maar ook overdag vergast op zijn heerlijk lied, heeft ongetwijfeld met zijn wijfje in een of andere struik of in het gras zijn nestje gebouwd. Honderden hebben intussen in de afgelopen week het ongewone meesterlijke gezang be wonderd. Echte liefhebbers kwamen zelf midden in de nacht om ongestoord de over vloed van waterslagen, trillers en rollers te ondergaan zonder de storende soms zelfs hinderlijke belangstelling van nieuwsgierige hoorders, die meer om het ongewone dan wel om het muzikale genot, dit kleine vogel paradijs van den heer Ed Calon bezochten. Mocht toch hei publiek begrijpen, hoe jammer het zou zijn, die idylle te verstoren door baldadigheid of onnodig rumoer. Wie weet, hoe lang het duren zou, eer we weer iets dergelijks te genieten zoud,en krijgen. Terwijl we nu een goede kans hebben nog ruim een maand lang (tot 21 Juni ongeveer) het gezang te bewonderen, met het vooruit zicht, dat in volgende jaren de hier geboren jongen hun geboorteplaats niet vergeten zullen. Voor vogelliefhebbers is het ook goed mogelijk het beestje te zien. Het is mij in de afgelopen week meerdere malen gelukt. Wie op een zonnige dag in de namiddag de z.g Schapemenne inwandelt, heeft een goede kans de nachtegaal waar te nemen. De vogel is maar even groter dan een mus, van boven grauw-bruin, van onderlicht-grijs, vooral onder de keel heeï licht. Een fijn bekje en dunne pootjes zijn nog bijzondere kenmerken Bij het zingen zwelt de keel op, zooals wij dat ook bij kanaries kunnen waarnemen. Ten overvloede moge opgemerkt worden, dat het diertje bijzonder nuttig is door het wegvangen van schadelijke insecten, poppen,, larven, wormpjes enz. zoodat. het daarom! recht heeft op onze waardering naast onze bewondering voor zijn schone zang. Als aardige bijzonderheid vermelden we, dat een geestig bewonderaar een bordje heeft gespijkerd op een paal aan de ingang van het wegje, waarop vermeld: »Nachtegaallaan«. •Welaan, laten we die naam bewaren. J. Ch. Cornelis. Die opa, J.Ch. Cornelis, was hoofdonder wijzer in IJzendijke en daarnaast actief op allerlei andere terreinen. Hij schreef bijvoor beeld in 1943 het boekje 'Ons eigen landje' met als ondertitel "Geïllustreerde beschrij ving van het Land van Cadzand speciaal ten dienste van het Onderwijs". In het Ten Geleide schrijft hij onder meer: "De leerlin gen moeten ertoe aangespoord worden, ook door wandelingen en excursies, om zélf waar te nemen, op te sporen en liefst ook zélf vast te leggen in schrift en beeld, wat de woonplaats en de woonstreek voor interessants biedt". Ook binnen de Heemkundige Kring komen we hem als schrijver tegen met titels als 'De hofsteden van IJzendijke' en 'Kerken parochie van den H. Eligius te Hoofdplaat'. Op o.a. "www.boekwinkeltjes.nl" worden hiervan nog exemplaren aangeboden.

't Duumpje | 2018 | | pagina 10