Qï JBïotaRïa Inhoud Organic Micro Farming in de Morelleput BIOSFEERGROEDE VERHAEGEN PEIJNENBURG Uw notaris in Zeeuws Vlaanderen lidvan Bouwend Nederland AANNEMERSBEDRIJF W Voor al uw: nieuwbouw verbouw onderhoud kunststof kozijnen Algemene ledenvergadering Flora Zeelandica: een lach en een traan In memoriam Kees Kostense Nachtvlinders in Zeeland Nachtvlinders in 2017: een overzicht Nepnieuws en verkiezingen Nieuwe vogeicursus Korte berichten Veldwaarnemingen Activiteiten Adressen Bij deze uitgave ingesloten een verzoek bijgesloten om de jaarlijkse contributie te betalen. 4 10 12 13 14 16 17 18 20 22 24 Markt 23,4515 BB IJzendijke T+31 (0)117-301558 info@venpnotarissen.nl www.venpnotarissen.nl Of het nu gaat om trouwen, samenwonen, het (ver)kopen van een woning, een aandelenoverdracht of het opmaken van een testament, bij Verhaegen en Peijnenburg Netwerk Notarissen staan wij voor u klaar op belangrijke momenten in uw leven. Wij denken met u mee en adviseren in heldere taal. Maak gerust een vrijblijvende afspraak om uw vraag te bespreken. Tevens Estate planners en Agrarisch specialisten Biologische Koffie- en ffieeschenkeRij -biologische koffie-, thee en smoothies -non-alcoholic ciiqnken en lekkernijen -workshops - cursussen - lezingen - ontspanningsavonden - tqiji er) qigong en raxjerl welzijnsbevorcjerende activiteiten -glles it) c'e voormalige veerterminal pal aan de Westerschelde Veerhaven 3 4511 HC Bres kens 06 4703 2113 www.qi-breskens.com Face book: qi-biotaria uerweij Zuidzandsestraat 27, 4501 AL Oostburg Tel. 0117-452815, fax 0117-454707 i nfo@verweijoostburgnl www.verweijoostburg.nl Vrijdags (12.00 -14.00 uur) fytotherapeut op ons bedrijf aanwezig - Tarwegrassap bij ontgiften en afvallen; - Alle bekende tincturen die vrij te koop zijn, zoals echinaforte en passiflora; - Heerlijke goudsbloemcrème; - Al onze producten zijn bio-gecertificeerd en uit eigen teelt. Tijdens deze openstellingsuren is ook een herboriste aanwezig voor uw vragen. U kunt haar ook emailen. Scherpbierseweg 1,4503 GR Groede T: 0117-376337; M: 06-44758401 info@biosfeer-groede.nl www.biosfeergroede.nl r» SKAL 026872 Theetuin Koffie, thee taart Soep lunch Ontbijt High Tea Bed Breakfast Spelletjesschuur (verhuur) voor huiselijk familiefeest, bijeenkomst Bbq - feest met gebruik van tuin Sint Bavodijk 56a, 4504 AB Nieuwvliet Tel. 06-18740588 info@indemorelleput.nl www.indemorelleput.nl Jo Timmers Awie de Zwart Jaap de Hulster Anna Almekinders Henk Bondewel, Huib van Iwaarden en Pieter Simpelaar Jaap de Hulster Vogelwerkgroep - Kap IJzendijke (deel 3) - Verkeerd verbonden - Strijdersgatpolder wordt natuur - of Sluis dat goed vindt of niet - Wat zijn toezeggingen waard? Weitje Hannekenswerveweg - Kap Smokkelweg Patiëntieweg - Deeltijdwonen - Geen geulen in de Hedwige - 2018 jaar van de huiszwaluw - Bokkenorchissen - Onze nachtegaal - Tuinvogeltelling 2018 (blz 21) Reggy van Poecke Foto voorpagina: Asfalteren beschermde Nieuwehovendijk, Nieuwvliet (Jaap de Hulster) In dit nummer twee publicaties van formaat. Op pagina 10 schrijft Awie de Zwart over de 'Flora Zeelandica' in zijn bijdrage "Een lach en een traan." En op pagina 13 be spreekt Anna Almekinders het achtste deel van de Fauna Zeelandica "Nachtvlinders in Zeeland." Meteen denk je aan Thijsse1865 - 1945. Toen beleefd en voluit: Dr. Jac. P. Thijsse. Want niemand zal het in zijn hoofd gehaald hebben 'Ko' te zeggen: voornamen waren voor thuis aan tafel. De man die aan de wieg stond van Natuurmonumenten (1905) en de schrijver van de Verkade-albums over de eigentijdse flora fauna van Nederland. Zo is het begonnen. Er is een foto waarop dhr. Thijsse en echtgenote, statig op hun Fongersrijwiel, de natuur intrekken - de paden op, de lanen in, over onverharde wegen door landelijke stilte en rust. Je moet al richting Oost-Europa om nu onderweg nog paard-en- wagen tegen te komen. De "soortenrijkdom" die Thijsse hier te lande beschrijft doet idyllisch aan. Op de vakgebieden van academici - botanisten, ornithologen of entomologen - misschien te populair, maar voor geïnteresseerden zijn de albums een schatkamer en de aanzet tot de grondige Flora's van nu. Allerlei tekeningen van planten, vogels, vissen, insecten moest je toen nog op maat uit kleuren-katernen knippen en één voor één inplakken. Bewerkelijk, maar leerzaam. Iets voor winteravonden zonder tv, pc of internet. Rond 1970 zijn er bij Zomer en Keuning in Wageningen facsimile-uitgaves verschenen die nog in antiquariaten of tijdens boekenmarkten opduiken. Het taalgebruik in de vier delen "Lente, Zomer, Herfst en Winter", bijvoorbeeld, is duidelijk gedateerd, maar ook wel om van te smullen een slim reclame-initiatief dus van een koekjesfabrikant! Terug naarzo'n ongerept land is anno 2018 niet reëel. Dat land zou verpauperen en achterblijven bij de buurlanden en de jonge economieën van Azië. Er is hier deze eeuw wél een prijs betaald voorde vooruitgang en de bevolkings groei. Zeker ook van de veestapel! Het mestdossier en de fraude bij de kalverregistratie laten Minister Schouten amper tijd om de Flora en Fauna Zeelandica in te zien - de mooie keerzijde van haar portefeuille! De publicaties tonen dat er in honderd jaar veel verloren is gegaan, dat soorten verdwenen, dat ons milieu is ver schraald en verarmd. Thijsses Nederland is voltooid verle den tijd. Het is niet anders. Maar het is ook een reminder dat het niet gekker moet worden met de verstening van onze leefomgeving en dat een natuurbeschermingsver eniging nog steeds hard nodig is.

't Duumpje | 2018 | | pagina 2