Algemene Ledenvergadering 4 5 Vrijdag 23 maart 2018 in dorpshuis 'De Heerlijckheit' Sint Pietersraat 4,4503 AG Nieuwvliet Aanvang 19.30 uur. Agenda 1. Opening door de voorzitter 2. Goedkeuring verslag ALV 31 maart 2017 te Nieuwvliet 3. Jaarverslag 2017 van de vereniging 4. Jaarverslagen 2017 van de werkgroepen 5. Financieel verslag 2017, verslag kascommissie en begroting 2018 6. Verkiezing nieuw lid kascommissie 7. Bestuursverkiezing 8. Rondvraag Pauze "Beheer en ontwikkeling van het weidereservaat Sint Donaaspolder" We hebben Luc van Rillaer, conservator van dit weidereservaat en tevens bestuurslid van Natuurpunt Knokke - Heist, bereid gevonden ons te vertellen over ontstaan, ontwikkeling en meest recente uitbreidingen van dit gebied net over de grens bij Sint Anna ter Muiden. Agendapunt 2 Het verslag van de Algemene ledenverga dering is eerder gepubliceerd in 't Duumpje uitgave zomer 2017. Agendapunt 3 Verenigingsjaarverslag 2017 In het afgelopen verenigingsjaar kwam het bestuur 9 maal in vergadering bijeen. Zoals gebruikelijk, werd de januari-vergadering voorafgegaan door een bespreking tussen bestuur en vertegenwoordigers van alle werkgroepen. De dalende trend in het aantal leden heeft zich ook in het afgelopen jaar met een net to afname van 15 (+11, -24) voortgezet en bedraagt ca. 387. In een 3-tal bestuursver gaderingen heeft het bestuur zich beraden over een actievere inzet op ledenwerving, daartoe mede aangespoord door opmer kingen in de algemene ledenvergadering voorjaar 2017. Het bestaan en de activiteiten van de vereniging zullen door middel van extra publiciteit onder de aandacht van de West-Zeeuwsvlaamse bevolking worden gebracht. Dit zal in de loop van het nieuwe verenigingsjaar vorm moeten krijgen. Wantij (het ledenblad van de Zeeuwse Mili eu-federatie) besteedde in het mei-nummer aandacht aan de aangesloten lidorganisa ties w.o. 't Duumpje. Knack Weekend (B) wijdde een artikel aan de kustontwikkelin- gen in Zeeuws Vlaanderen; daarin werd ook commentaar van 't Duumpje verwerkt. Met een delegatie van het bestuur van de vereniging werd deelgenomen aan: - Regionale ZMf vergadering (6/3); - Opening Wallen Sluis (10/5); - ALV ZMf Colijnsplaat (29/5); - Bijeenkomst Recron Gemeenteraad (20/6); - ZMf Inbreng Omgevingsvisie Mooi Zee land (30/8); - ZMf Jaarvergadering Vlissingen (24/10). In 2017 besteedden we in een viertal artike len in dit blad uitvoerig aandacht aan het wel en wee van 60 jaar (1956-2016) lokale natuurbescherming. Belangrijk voor de ontwikkelingen aan onze kust was de totstandkoming van de Pro vinciale Kustvisie waaraan onze vereniging via de ZMF een bijdrage leverde. Door de nieuwe Kustvisie achtte het gemeente bestuur van Sluis de beoordeling van het "K.i.K. 2.0"- initiatief van Recron en Duum pje overbodig. Als gevolg van inspraakreac ties door beide partijen werd deze reactie teruggedraaid. Inmiddels ligt er binnen dit kader een eindproduct van dit gezamenlijke initiatief, dat begin 2018 zal worden aangeboden aan de Adhoc Stuurgroep Buitengebied. Het rapport werd, in opdracht van Recron en Duumpje, met inbreng van ideeën van beide opdrachtgevers, opgesteld door bureau OKRA Landschapsarchitecten. Ons deel van de kosten (op basis van een 50/50 kostenverdeling) werd bestuurlijk goedge keurd en komt ten laste van de Stichting d'Achterste Dune. In het jaar 2018 zijn er nieuwe gemeente raadsverkiezingen. Daartoe uitgedaagd door de partij Nieuw Gemeentebelangen, heeft 't Duumpje door middel van een brief een aantal kritische punten, waaronder het handhavingsbeleid van de gemeente, on der de aandacht van deze partij gebracht. De Faunabeheereenheid Zeeland nam afgelopen jaar het initiatief een enquete te houden over de vos. Na afstemming binnen actieve werkgroepsleden werd een vereni gingsstandpunt m.b.t. de vos bepaald en ingevuld. De uitslag van de enquete en wat er met het resultaat wordt gedaan, hebben ons nog niet bereikt. Namens de Landschapsbeheerwerkgroep werd Compagnie het Zoute gewezen op achterstallig onderhoud van een aantal monumentale knotbomen in Cadzand-Bad; het onderhoud werd vervolgens tot ieders tevredenheid uitgevoerd. Groese Duintjes. Sinds 1989 worden de Groese Duintjes door 't Duumpje (Sjaak Herman e.a.) beheerd. Het wordt steeds moeilijker om voor dit beheer de nodige handen en de financiële middelen te vinden. In 2019 zullen de hui dige beheersvergoedingen komen te ver vallen, ondanks het feit dat onze vereniging verantwoording blijft dragen voor een juist beheer. Mede ter bescherming van de in dit gebied aanwezige natuurwaarden worden verkennende besprekingen gevoerd om het beheer op een andere maar toch duurzame wijze gestalte te geven. Aan het eind van het verenigingsjaar bereikte ons het bericht dat voormalig voorzitter van 't Duumpje Kees Kostense was overleden. Kees was voorzitter van 1988-2001. JoTimmers Agendapunt 4 Jaarverslagen van de werkgroepen Knotwerkgroep Vanaf 2017 heeft Sjaak Herman het stokje overgenomen van Gerard van Daele. Hier onder een opsomming van de werkzaam heden van afgelopen jaar. 7 januari 2017 gingen we aan de slag bij familie De Raat, Heilleweg 3 Sluis, richting Kruisdijkschans. Hier is ca. 30 jaar geleden door SLZ (Stichting Landschapsbeheer Zeeland) een beplantingsplan gemaakt voor een groot stuk kaal weiland, bestaande uit 3 drinkput ten, een 40-tal knotbomen, ca. 20 fruitbo men, hakhoutbosjes, struiken en een paar maaiweitjes. Lange tijd heeft de familie het onderhoud kunnen bijhouden, maar met het klimmen der jaren en na een val uit een fruitboom - die laatste appel hing net te ver - ontstond achterstand. Via SLZ kwam dit ons ter ore waarop we daar het nieuwe jaar begonnen zijn. De laatste paar jaar zijn we wat selectiever geworden in de keuzes van de locaties: we bieden bij voorkeur een helpende hand daar waar de eigenaar niet meer in staat is, om financiële en/of fysieke redenen, zelf het onderhoud uit te voeren. En, niet minder voornaam, de natuurwaarden moeten de moeite waard zijn. Vanwege het slechte weer (gladde wegen) hebben we er met een klein ploegje maar in totaal 22 uur kunnen werken; toch is het ons gelukt 8 knotwilgen te knotten. Op 21 januari hebben we voor de laatste keer gewerkt bij Heieen Kesteloo, Mosterd- weg 2, Oostburg. Omdat alles goed bijgehouden was, moes ten er maar 8 knotbomen onderhanden genomen worden. Het afkomende hout ging voor de helft naar deelnemers met een houtkachel. Helaas heeft Heieen haar "plekje" verkocht om dichter bij haar dochter in de Achter hoek te gaan wonen. Voor het erf aan de Mosterdweg heeft SLZ ca. 25 jaar geleden een ontwerp gemaakt voor een klassiek W.-Z.-Vlaams boerenerf: een meidoornhaag rondom aan de buitenkant, knotbomen rondom naast de haag, hoogstamfruit- boomgaard, moestuin en een drinkput. We houden ons hart vast voor wat de nieuwe eigenaar ervan laat staan; meestal moet het een proper hof worden, waar natuurwaar den ver te zoeken zijn. Afijn, de afgelopen 25 jaar was het dan toch een eldorado voor een heleboel organismen. Op 4 en 18 februari waren we present bij Tineke van 't Westeinde, Golepoldersedijk 1 Breskens. We kwamen al op deze plek, ik denk onge veer zo'n 5 jaar, voordat Petrus en Tineke hier hun intrek namen. En sindsdien ieder jaar. Volgens mij was Petrus verliefd op de dijk met knotbomen die bij de woning behoorde. Ook hier is door het toenmalige ministerie van landbouw, afdeling NMF in samenwerking met SLZ een inrichtings plan gemaakt waarbij ca. 150 knotbomen geplant en 2 drinkputten gegraven zijn en dat hebben we geweten! Jaarfijks keren we hier terug - en niet alleen voor de bolussen en de soep - om met een cyclus van 4-5 jaar de knotbomen bij te houden, hetgeen tot nog toe redelijk lukt. Omdat we ca. 105 musters gemaakt hebben (opbrengst 100,00) zijn er maar 11 knotbo men gedaan. Het afkomende hout was voor de deelnemers met een houtkachel. Zaterdag 4 maart brachten we een werk bezoek aan mevrouw Ghijsels, Killedijk 2 te Retranchement. Deze keer een korte dag werk met een klein ploegje: 4 knotbomen en zoals daar gebruikelijk zaten we in de kleine keuken als haringen in een ton te genieten van de koeken en soep. Ook hier was het hout voor de deelnemers Op 18 maart stapten we af bij de schaaps kooi, Mosterdweg 2a bij Oostburg. Naar alle waarschijnlijkheid is het de laatste keer dat we hier werken, omdat herder Jan Klomp eind dit jaar zijn bedrijf beëindigt. Nu alle beheerssubsidies zijn vervallen, is een kudde niet overeind te houden. Inmiddels is bekend geworden dat Eric van Damme van Strandcamping Groede het gehele bedrijf overgenomen heeft. Deze kan binnen zijn bedrijf de knot- en fruitbo men (laten) onderhouden; voor ons is hier dus geen taak meer weggelegd. En zo is de Mosterdweg voor ons uit beeld. We bevrijdden hier 12 knotbomen van hun keurslijf; het leken wel rollades door de ingegroeide korven. Verder 16 knotbomen gekoppensneld en van 20 knotbomen/fruit- bomen het waterlot verwijderd. 1 april keerden we terug naar familie De Raat, Heilleweg 3 Sluis, waar we ons werk nog moesten afmaken aan 6 knotbomen, wederom met een klein ploegje, waar schijnlijk het gevolg van het gevorderde knotseizoen. Na de zomerstop pakten we 4 november de draad weer op aan de St. Bavodijk op de Marolleput. Deze dag wordt al jaren gebombardeerd tot nationale natuurwerkdag waarvan wordt verondersteld dat er horden "natuurliefheb bers" aan zullen deelnemen, maar mooi niet: we waren al blij dat er 2 stagiaires van het Zwincollege meededen en ook de fami lie als belanghebbende meewerkte. Het resultaat was bemoedigend: 20 knotbo men onthoofd in totaal 98 uur. De Visdiefjes, de jeugdgroep van 't Duum pje, lieten zich ook niet onbetuigd: in 72 uur hebben ze 4 knotbomen geknot, een schuilhoop voor stekelvarkens gefatsoe neerd en een paar drinkputten bekeken. Zoals gewoonlijk was weer goed voor de inwendige mens gezorgd. 18 november werkten we bij familie Dekker aan de Groeneweg 1 in Schoondijke. Deze locatie vormt een uitzondering: hier zouden de eigenaars het onderhoud zelf kunnen uitvoeren, aan de hand van een jaren geleden door SLZ gemaakt en uitge voerd beplantingsplan, maar sinds aanleg is het onderhoud wat verwaarloosd, 't Duum pje vond dat toch wel jammer en heeft alle achterstallig onderhoud weggewerkt zodat familie Dekker het nu (hopelijk) zelfverder weer kan bijhouden. Onze inbreng: 6 knotbomen opnieuw ge plant incl. bescherming en boompalen, van 10 fruitbomen de bescherming en boompa len gefatsoeneerd, 6 knotbomen geknot en een houtril gemaakt. 2 december gingen we opnieuw aan de slag bij Familie De Raat, Heilleweg 3 te Sluis. We hebben hakhout onder knotbomen afgezet, 4 zware en 4 normale knotbomen geknot en een houtril gemaakt. 30 december werken we opnieuw bij Tineke van 't Westeinde aan de Golepoldersedijk in Breskens. Er werden 7 zware knotbomen geknot langs de glibberige dijk en het rijshout op een paar hopen gelegd. De opkomst was hier wat mager en bovendien wérkten enkelen alleen 's ochtends. Omdat er een aantal knotters op leeftijd is gekomen, zoeken we naar verjonging bin nen onze knotwerkgroep. Het is altijd een gezellige club, voor de inwendige mens wordt goed gezorgd en houtkachelbezitters kunnen gratis en voor niks hun eigen hout meenemen. En over 'op leeftijd' gesproken: voor mij zal dit het laatste seizoen zijn dat ik nog mee doe; in seizoen 1977-78 ben ik begonnen ie dere week te knotten en na zo'n 40 jaar vind ik dat ik m'n steentje wel bijgedragen heb. We zijn op zoek naar een nieuwe coördi nator; de zorg voor het gereedschap zal in handen blijven van Gerard van Daele. Sjaak Herman. Jeugd: Visdiefjes Afgelopen jaar hebben we weer 6 activitei ten voor de jeugd georganiseerd, waarbij we zoals altijd de kinderen op een leer zame, maar speelse manier de natuur laten beleven. 11 februari- Uilendaa-13deelnemers We begonnen de activiteit lekker warm in het Duumpje-lokaal. Johnny had van elke in Nederland voorkomende uilensoort een opgezet exemplaar meegebracht en deze werden bewonderd terwijl Reggy ons vele bijzonderheden over het leven van uilen kon vertellen.

't Duumpje | 2018 | | pagina 3