■SjSÏL - Jm ft 6 HH^Hi 7 Hierna gingen we aan de slag met het plui zen van uilenballen en konden de kinderen ontdekken welke muizensoorten door de uilen gegeten waren. Na het eten van een kop soep was het tijd om naar echte uilen te gaan luisteren. Ondertussen was het na melijk buiten al helemaal donker geworden, In totaal hebben we 5 steenuilen gehoord op 3 verschillende locaties: bij Gerrits huis op 't Eiland, in Aardenburg-centrum en bij de Elderschans. Terug in het clubhuis heb ben we als afsluiting naar een filmpje over uilen gekeken en alle kinderen kregen een boekje over de steenuil mee naar huis. 9 april - Cletemspolder-10 deelnemers We begonnen deze ochtend al om 9.00 uur, speciaal om de vroege vogels te horen flui ten. Sabine had er een foto-speurtocht van gemaakt en het werd nog extra spannend door de touwbrug en het trekvlot. Via het strand, waar in deze tijd van het jaar weer andere waarnemingen gedaan werden dan in de zomer, maakten we er een rondje van. Na afloop moesten natuurlijk de goede ant woorden en het verdiende aantal punten opgeteld worden. De winnaars gingen met het grootste paasei naar huis, maar ook voor de anderen was er een welverdiende versnapering. 73 mei - Iguana -15 deelnemers Iguana is een opvangcentrum voor rep tielen, amfibieën en geleedpotigen. We gingen met de veerboot naar Vlissingen, wat natuurlijk ook al leuk is en verder te voet naar het Bellamypark waar de gids ons al stond op te wachten. Hij vertelde ons tijdens de rondleiding dat in deze zoo dieren worden opgevangen die in beslag zijn genomen en ook dat met sommige dieren wordt verder gekweekt, omdat ze met uitsterven bedreigd zijn. Vooral de grote slangen en krokodilachtigen maakten grote indruk. Een leerzame dag, waarop de kinderen veel te horen kregen over de bescherming van dieren die niet uit onze eigen streek komen. 24 en 25 iuni - Nachtdierenkamp-18 deelne mers Dit jaarlijks terugkerend kamp organiseren we al jarenlang samen met de Stekkertjes (de jeugdgroep van De Steltkluut). We kampeerden in 11 tentjes in de boomgaard van natuurgebied Braakman-Noord. De bedoeling van dit kamp is om de kinderen zoveel mogelijk te laten ontdekken en beleven van het nachtleven, zowel de dieren als de geluiden, geuren, sterren en stilte. We hebben vleermuizen gezien en gehoord met de batdetector. Er werden 16 muizen gevangen en na determinatie losgelaten: 4 rosse woelmuizen, 11 gewone bosmuizen en 1 huismuis. Verder waren we heel blij met de lichtval van onze vlinderaars Pieter Simpe laar en Henk Bondewel. Zij hebben ons de volgende ochtend de prachtigste exempla ren nachtvlinders laten zien en er veel over verteld. De pers kwam nog langs om een filmpje en een stukje voor de krant te maken. 10 september - Paulinaschor - 8 deelnemers Tijdens deze activiteit mochten de kinderen aan den lijve ondervinden hoe glibberig het slik in de geulen is, want probeer je maar eens staande te houden bij het doorsteken van zo'n geul. Ze hebben ook ontdekt hoe belangrijk de slikken zijn als voedselbron voor de vogels. Om dit te ervaren mochten ze aan de slag met een spitvork en soms zagen ze dan de complete woonbuis van de zeepier. Maar ook was het leuk om een homp slik te zeven en dan te zien dat er tientallen wormpjes en schelpdiertjes in de zeef achterbleven. Op het schor zagen we het verschil tussen lamsoor en zeeaster en de kinderen zagen tientallen krabben wegkruipen onder de over de rand van de geul hangende zoutmelde. 4 november - Natuurwerkdag-18 deelnemers Ook dit jaar waren we te gast bij De Morel- lenput van familie De Zwart, 's Morgens gingen de kinderen in 3 groepjes aan de slag: knotten van 4 knotwilgen, takken sjouwen en opruimen, verstevigen en aan vullen van de egelhut van vorig jaar. Tijdens de middagpauze was er heerlijke soep van Suzanne de Zwart. Hierna moesten we nog even het werk van de ochtend afmaken, waarna we konden beginnen aan het maken van een hommelpot. De bedoeling was dat de kinderen hun eigen pot thuis in de tuin zouden ingraven. Deze aardewerken pot werd gevuld met wat houtwol en hooi en afgesloten met een houten stop. De toegang voor de hommelkoningin was een stuk stengel van de Japanse Duizendknoop, gestoken in het uitgeboorde gat. De dag werd natuurlijk weer afgesloten met het bakken van stokbrood boven een houtvuurtje. Besmeerd metgoeie beuter" en bruine suiker liet ieder het zich goed smaken. Plannen voor het nieuwe jaar We hebben weer 6 spannende activiteiten bedacht: een insectenhotel timmeren, we gaan zoeken naar diersporen, er komt een (f)luisterexcursie in de Cletemspolder, we organiseren weer een nachtdieren kamp, naast een excursie in Saeftinghe en natuurlijk gaan we weer aan de slag op de natuurwerkdag in november. Op 3 februari is de eerste bijeenkomst van 2018, volgens traditie een binnenactiviteit. Met het maken van "een insectenhotel" gaan we de solitaire bijtjes een handje helpen, want deze nuttige insecten hebben het heel erg moeilijk. Dilia Timmers Plan ten werkgroep Het afgelopen jaar stond nog volledig in het teken van het verzamelen van gegevens voor de Flora Zeelandica. Behalve de Plan- tenwerkgroep hebben ook een aantal indi viduele leden van de werkgroep een groot aantal magere hokken geïnventariseerd. Dankzij deze inspanningen kunnen we met trots zeggen dat West-Zeeuws-Vlaanderen straks in de atlas prima op de kaart staat. Het aantal deelnemers tijdens de excursies betrof dit jaar: 5,3,9,8,12,7,10 en 8. De eerste excursie vond plaats op 11 mei aan de Klakbaan. Hoewel een deel van de avond is doorgebracht in de auto om te schuilen voor de regen gaf de avond in de schemer toch nog 94 soorten prijs. Daaron der één exemplaar Ijzerhard op een dam naar een akker. Twee weken later stonden de Biezen op het programma. Naast enkele typische soorten van het dekzand zoals Moerasrolklaver en Brem levert de avond ook nog enkele tuinafvalsoorten op die de lijst naar 160 soorten tillen. Op 8 juni bezochten we het grenshok met de Brandkreekdijk. Het hok is exemplarisch voor het moderne agrarisch gebied, saai en nauwelijks nog leuke soorten. We moeten ons deze avond tevreden stellen met 112 soorten. Het is veelzeggend dat een tiental exemplaren bloeiende Goudhaver het hoogtepunt van de avond vormden. Het hok met de Nolletjesdijk en een stukje Waterdunen werd op 22 juni bezocht. Deze lange avond leverde een bijzondere vondst op. In een pioniersvegetatie vonden we enkele tientallen bloeiende planten Akker- dravik. Dat is voor zover bekend de eerste vondst in West-Zeeuws-Vlaanderen. Verder troffen we op de oevers van een van de kreken van Waterdunen zowel Goudknopje als Slijkgroen aan. De streeplijst stokte bij 138 soorten. Op 6 juli doorkruisten we tussen de onweersbuien door de Isabellaweg en om geving met 127 soorten als eindresultaat. De bijzonderheden waren Grote bevernel, Gele morgenster, Klavervreter en Gewone agrimonie. Het zijn de waardevolle relicten die refereren aan de tijd, nog niet eens zo De Visdiefjes maken een mseaenhotel (Dilia Timmers). De vlinderwerkgroep is op diverse gebied jes in ons werkgebied aan de slag geweest. Een gedetailleerd overzicht vindt u elders in deze uitgave. Eureaiotuinen In deze tuinen deden we de determinatie veelal met zijn drieën, want behalve Henk was ook Frieda meestal van de partij en bovendien kwam Soan regelmatig hel pen. De eerste val stelden we 14 april op, maar de resultaten waren niet geweldig: in totaal 6 vlinders verdeeld over 3 soorten. De meeste vlinders vingen we hier 23 juni: 462 vlinders behorend tot 75 soorten. Dit seizoen plaatsten we de val hier 21 keer en we vingen 2.889 vlinders verdeeld over 186 soorten. We hadden slechts 2 maal malheur. Tweemaal hadden we wat problemen met de val: 5 augustus hadden schapen hem omver gelopen en 23 september was er iets De excursie op 10 augustus had plaats in de polder ten westen van Eede. Een kleine populatie Moerasspirea in een verruigd slootje was het hoogtepunt van de avond. Het is veelzeggend. We halen met moeite 107 soorten. Op 24 augustus was de laatste excursie. Door de vroeg invallende duisternis moes ten we ons haasten, een vaste traditie op zo'n laatste bijeenkomst. Toch strepen we nog voldoende soorten om dit hok, met de eerder in het jaar al gestreepte soorten, naar 162 te tillen. Het was onze laatste bijdrage aan de Flora Zeelandica. heel lang geleden, dat de bermen nog niet werden geklepeld maar gehooid. Op 20 juli bezochten we het Eiland. Dat leverde 147 soorten op. Dit aantal is deels te danken aan de weelderige pioniers langs de weg die het gevolg waren van het ingraven van een kabel. Onder meer de forse Doorn appel en Knopherik sierden de berm. Verder viel er door het overmatig klepelen helaas weinig eer te behalen in de bermen. Op 15 augustus was er nog een goed bezochte gezamenlijke excursie met de Steltkluut in de Putting. In dit oude gras landreservaat vonden we het zeldzame Waterpostelein in een greppeltje en een zeldzame kruising tussen Beemdlangbloem en Engels raaigras:Trosraaigras. Komend seizoen zullen we weer een achttal avondexcursies organiseren en daarnaast een tweetal dagexcursies. Awie de Zwart Vlinderwerkgroep met de lamp aan de hand. Deze tuinen wer den bezocht door enkele soorten die onze aandacht trokken omdat ze of zeldzaam waren, dan wel in de voorbije 18 jaar nooit eerder door ons hier waargenomen waren. We beleefden een mooi jaar, niet in het minst door de waarneming van een tweetal jongedames die dachten een kampeerter rein gevonden te hebben. De flinke maai- beurt die gemeente Sluis voorgenomen had, is in goed overleg uitgevoerd op een wijze die ieder tot tevredenheid stemde. Ouarles van Uffordwea De eerste val plaatsten we 15 maart 2017. De vangst was derhalve niet groot maar omving toch 26 vlinders over 6 verschil lende soorten. In totaal hebben we op deze locatie de val 17 maal geplaatst, wat resulteerde in 2624 vlinders en 156 verschil lende soorten. En ook dit jaar weer enkele bijzondere soorten. 'tZwin Met dank aan Piet Jansen hebben we ook in 2017 weer verschillende malen een vlinder- val kunnen plaatsen bij zijn zomerverblijf in de duinen nabij het Zwin. Zoals steeds verwachtten we in deze toch wat bijzonde re omgeving andere soorten dan we op de meer gebruikelijke plaatsen tegenkomen. Tevens zijn hieraan verschillende excursies verbonden, wat ook weer extra plezier geeft, zeker met publiek dat beloofde het volgende jaar opnieuw te komen. We heb ben hier 8 maal de val geplaatst en vingen in totaal 2459 vlinders over 179 soorten. Als leuke bijvangst op 27 juni noteerden we 9 Julikevers en op 11 juli nog 1 Julikever. De grootste vangst was 22 augustus met 767 vlinders over 81 soorten in één enkele val. Lanaestraat. Oostbura Bij gebrek aan een werkbank voldoet een trekker ook (Dilia Timmers). C*'

't Duumpje | 2018 | | pagina 4