Flora Zeelandica: een lach en een traan f0 De opmerking in de brief van de Cadzandse dorpsraad "dat het college niet transpa rant en respectvol naar bewoners" is (PZC 29-12-2017), is ons uit het hart gegrepen. Zo wees de Raad van State in december 2016 gemeente Sluis terecht inzake het illegaal scheuren van een weiland aan de Hannekenswerveweg in Draaibrug. Op ons schriftelijk verzoek hoe gemeente Sluis de uitspraak van de Raad van State ten uitvoer denkt te leggen, hebben we nog steeds geen reactie ontvangen, terwijl we inmiddels ruim een jaar verder zijn. Ook wat ons beheer van De Groese Duintjes betreft, dreigt weer wat 'geregeld' te worden tussen gemeente, waterschap en aanpalend recre- atiebedrijf. Dat is hier al eerder gebeurd en onze vereniging werd toen voor voldongen feiten gesteld, hetgeen het beschermde natuurgebied niet ten goede kwam. Om herhaling te voorkomen en na hardnekkig doorvragen kwam uiteindelijk de naam van de behandelend ambtenaar boven water. Transparantie moet bevochten worden! Niet alleen de kust vergt aandacht. Ook in het buitengebied is van alles gaande. Veel landbouwers hebben geen opvolger, verkopen hun akkers en de 'blijvers' krijgen behoefte aan steeds groter loodsen, die helaas ons kleinschalig landschapskarakter geweld aandoen. Om van ons landschap te kunnen blijven genieten, is het wenselijk deze kale fabrieksloodsen wat in het groen te steken, meer dan tot nu toe het geval is. Het zijn niet alleen onze gewaardeerde recreanten die hiervan profiteren, maar ook de eigen bevolking geniet graag van een aantrekkelijke omgeving. En daar kan in de gemeente Sluis nog heel wat aan verbeteren. In ieder geval zijn we blij met de Sluisse noviteit vergunningen te controleren op het nakomen ervan. Dikwijls werd in de vergunning verplicht wat groen aan te planten, maar als je hierop nooit controleert Men maakt nu een inhaalslag, waarbij aan de hand van de oorspronkelijke vergun ning gekeken wordt of de aanplant er wel staat. Of nog steeds staat, want we kennen voorbeelden waar wat sprietjes in de grond gestopt zijn, die enkele jaren later onvind baar blijken. In het voorafgaande hadden we het dus ei genlijk ook over handhaving. Want daarmee staat of valt het respect dat burgers hebben voor 'hun' overheid. Helaas is handhaving geen speerpunt van beleid in gemeente Sluis. Anders gezegd: men zoekt altijd we gen om eronderuit te komen. Waterschap Het waterschap is al enkele jaren bezig het complete bomenbestand in Zeeland te 'vernieuwen' ten behoeve van een ef ficiënter bedrijfsvoering. Niet geheel tot onze vreugde, maar herplant en verzorging nadien geschieden op professionele wijze. Een voorbeeld voor allen. Maaibeheer Een doorn in ons oog blijft echter het maai beheer. Daar waar de provincie vorig jaar op haar schreden terugkeerde en maaien van bermen opnieuw combineerde met het af voeren van maaisel, klepelt het waterschap overal hetgeen funest is voor de biodiver siteit. En voor overtreden van regels deinst men evenmin terug. In juni 2017 werd een compleet dijktalud met beschermde orchi deeën gemaaid. Niet voor de eerste keer. Onze vereniging heeft aangifte gedaan, maar behandeling bij de rechter moet nog plaatsvinden. Ook in 2018 hopen we weer de energie te kunnen opbrengen tegen de bierkaai te blijven vechten. Mocht u een handje willen helpen mede onze overheid op het rechte pad te houden, ten behoeve van natuur en landschap, alle hulp is welkom. Jaap de Hulster Agendapunt 5 Financieel verslag 2017, verslag kascom- missie en begroting 2018 Er is altijd wat verloop in het ledenbestand, mensen verhuizen, worden ouder en ook de economische malaise leidde tot een dalend ledenaantal. Hieraan is gelukkig een einde gekomen en ons werk wordt blijkbaar toch gewaardeerd, want nogal wat leden ronden hun contributie naar boven af. Vandaar het bedrag aan donaties. Subsidies ontvangt onze vereniging in het geheel niet. Ook de in de smaak vallende activiteiten van onze jeugdwerkgroep leiden tot nieuwe aanmeldingen. De post natuurbeheer is altijd weer een verrassing. Naar alle waarschijnlijkheid zit in het bedrag over 2017 ook nog een deel dat betrekking heeft op beheer dat we in 2016 uitgevoerd hebben. Dit jaar is in de begroting rekening gehouden met extra kosten omdat onze vogelwerkgroep de Zeeuwse Vogelaarsdag organiseert. Verder houden we rekening met een uitgaaf voor een generator die o.a. onze vlinderwerkgroep bij buitenactivitei ten nodig heeft. Voor 2018 wordt een nadelig saldo begroot, maar dat is al meer eens erg meegevallen. Gezien onze kaspositie is er evenmin reden ons zorgen te maken. Agendapunt 6 Verkiezing nieuw lid kascommissie De kascontrole is dit jaar uitgevoerd door Ada van den Broeke die voor de tweede maal controle uitoefent en Han Risseeuw. Jan de Zwart was reservelid. Voor de aftre dende Ada van den Broeke zoeken we een nieuw reservelid. Agendapunt 7 Bestuursverkiezing Statutair treden in oneven jaren voorzitter en secretaris af en in even jaren de andere bestuursleden. Het betreft dus hier pen ningmeester Patricia van Veen - de Rechter, Piet Jansen, Walter de Milliano en Jaap de Hulster. Ze zijn allen herkiesbaar. Er blijven binnen het bestuur nog vacatures voor een secretaris en een 'gewoon' lid. Ook midden in akkerbouwgebieden zijn soms leuke plantjes te vinden, meldt Awie de Zwart. Parnassia bij Nummer Een (Awie de Zwart). Dit jaar zal de langverwachte Flora Zeelan dica verschijnen. Het belooft een dikke pil te worden. Een mooi naslagwerk dat een goed beeld geeft van de huidige toestand van de Zeeuwse flora. De afgelopen jaren zijn veel vrijwilligers op pad geweest om gegevens voor dit kloeke boek te verzame len. Vele kilometers dijken, bermen, sloten en akkers zijn afgestruind, hele dorpen en steden binnenstebuiten gekeerd en tal van natuurgebieden minutieus uitgeplozen op zoek naar zoveel mogelijk wilde planten soorten. Tijdens deze vele expedities zijn tal van leuke, zeldzame en bijzondere vond sten gedaan. Veel goed nieuws Met enige regelmaat verschenen in de voorbije jaren juichende berichten in de media over de vondsten van bijzondere soorten. Zo was er de onverwachte vondst van Kleinbloemige salie bij Hoofdplaat, een kleine halve eeuw nadat de plant voor het laatst in Nederland was gezien. Ook aan de eerste Zeeuwse vondst van Schubvaren op de trappen van het voormalige belasting kantoor in Oostburg werd in dit blad een artikel gewijd. En nog onlangs is er regi onaal en zelfs landelijk aandacht besteed aan de ontdekking van twee voor ons land nieuwe soorten: de Bithynische wikke en Schijnklimopereprijs. Ook de diverse nieuw aangelegde natuurgebieden bleken goed voor positief nieuws. Onder andere de vel den met Parnassia op afgeplagde bodems bij Nummer Een, Hoofdplaat en Oostburg en het massale verschijnen van Slijkgroen langs diverse droogvallende oevers van herstelde kreken in de streek. Maar ook de terugkeer van Kattendoorn in niet-bemeste natuurweides is het vermelden waard, als mede de opmars van de Zomerbitterling in de streek. En dit is slechts een zeer beschei den greep uit de lange lijst met positieve berichten over de flora in Zeeland. Keerzijde van de medaille Veel goed nieuws dus. Berichten die de nietsvermoedende lezer zomaar op het ver keerde been zouden kunnen zetten, alsof alles koek en ei is. Maar dat is helaas niet zo. De medaille heeft een keerzijde. Geen goed nieuws zonder slecht nieuws. Voor dat slechte nieuws moeten we onze blik onder meer richten op het agrarische buitenge bied. Als gevolg van de enorme schaal vergroting in de landbouw, het gebruik van chemicaliën en de sterk toegenomen bemesting zijn veel soorten uit het platte land verdwenen. Tal van éénjarige akkeron kruiden die thuishoren tussen de gewassen hebben zware klappen gehad. Ook de vele dijken die ons landschap sieren, zijn de laat ste decennia sterk verruigd omdat ze niet meer worden beweid of gehooid. De ooit zo geroemde bloemdijken hebben plaatsge maakt voor braam- en brandneteldijken. En ook voor onze vele wegbermen ziet de situ atie er niet goed uit. Verreweg de meeste bermen worden op grote schaal geklepeld. Door de ophoping van het verstikkende en bemestende maaiafval zijn de bloemrijke bermen veranderd in hoogproductieve en soortenarme eenheidsworsten. Exotische nieuwkomers Naast de vreugde om soorten die ver schijnen en het verdriet om soorten die verdwijnen, zijn er soms ook berichten van nieuw verschenen soorten waar we minder blij mee zijn. Bijvoorbeeld als het gaat om invasieve exoten. Dit zijn soorten die hier eigenlijk niet thuishoren, maar die in natuurgebieden voor grote problemen kunnen zorgen. Bijvoorbeeld Watercras- sula, een populaire vijverplant uit Australië, die in natte gebieden de oorspronkelijke begroeiing volledig kan overwoekeren (foto linkerpagina). Minder problematisch zijn de tuinvlieders (ontsnapte tuinplanten) die zich in bebouwd gebied steeds vaker buiten de perken wagen. Sommige weten daar prima te overleven en hebben inmiddels een blij vend plekje veroverd tussen de wilde flora. Kortom, de Zeeuwse flora is voortdurend in beweging. Met deze Flora Zeelandica wordt die voortdurende verandering in de plan tenwereld even stilgezet en overzichtelijk gepresenteerd in een waardevol tijdsdocu ment. Een prachtig boek dat in de kast van de liefhebber niet mag ontbreken. Bestelinformatie: Het boek wordt uitgegeven door Stichting Floron te Nijmegen en komt beschikbaar dit voorjaar. Omvang: 1000 pagina's. Prijs: 35,00 - afgehaald en 45,00 (post). www.floron.nl/florazeelandica

't Duumpje | 2018 | | pagina 6