mm, In memoriam Kees Kostense Nachtvlinders in Zeeland f H na «jjgj K Flora Zeelandica n in^zeefancf, PPPff^*PS mL -V'* Kees en Ineke Kostense. Met het overlijden van Kees Kostense verliezen we een man die ervoor zorgde dat't Duumpje evolueerde van een partij die alleen op de barricaden poogde wat te bereiken tot een min of meer vanzelfsprekende partner in het democra tisch proces. Kees Kostense volgde in mei 1988 de naar Lelystad verhuizende Eric Marteijn op en werd hiermee de vijfde voorzitter in succes sie. Tot dat moment onbekend binnen de vereniging vertelt hij in een vraaggesprek in dit blad dat hij in Biervliet geboren is, na zijn studie 17 jaar als huisarts doende geweest was in Barendrecht en het toen tijd vond voor wat anders. In 1982 trad hij aan als geneesheer-directeur van de Walcherse ziekenhuizen en de weekenden bewoonde hij een net buiten Biervliet gelegen boer derijtje. Wederhelft Ineke had zich daar gestort op het maken van schapenkaas; het ooit wijdverbreide "Zeeuwse melkschaap" dreigde uit te sterven en Ineke en Kees waren in 1984 mede - oprichters van vereni ging "Het Zeeuws Melkschaap". Enkele jaren later kwam Kees het be stuur van 't Duumpje versterken. Na een drukke week in het Walcherse vormden de bestuurs-en planologievergaderingen op vrijdagavond een opmaat naar een onge dwongen weekend in Biervliet. Ten tijde van zijn aantreden was 't Duumpje een weinig voor de hand liggende partner om het gesprek mee aan te gaan. De vereni ging kwam in beeld door, gekleed in witte overalls, de distels in het wapen van Water schap Het Vrije van Sluis dood te spuiten- we organiseerden de actie 'Tank thuis' om de agrarische sector erop te wijzen dat het geen pas gaf hun spuitmachines te reinigen in onze kreken, maar veel meer dan een be gin van bewustwording bereikten we niet. Met het aantreden van Kees kregen we ineens een voorzitter die veel bestuurders al dan niet beroepsmatig wel eens meer tegenkwam en veelal een gewillig oor vond, waar wij ons voordien roependen in de woestijn voelden. In die periode vonden overal in Zeeuws- Vlaanderen "ruilverkavelingen met adminis tratief karakter" (RAK) plaats, waar agrari sche sector en natuur elkaar ontmoetten. Tijdens deze verkavelingen liep de com missie voortdurend aan tegen percelen waarin niemand geïnteresseerd was. De hele ontstaansgeschiedenis van ons landje wordt verteld door landschapselementen als dijken en kreken, maar weinigen willen koeien inscharen in het buitengebied: vee blijft op stal, waar machinaal gevoederd en gemolken kan worden. Veel dijken werden afgegraven en kreken werden zachtjesaan dichtgeploegd. In een poging deze ontwikkeling te keren, werd in mei 1991 de Stichting Dijk- en Kreekbehoud opgericht met in het be stuur Kees Kostense namens 't Duumpje, burgemeester Jan Kruize, dijkgraaf Conny Almekinders, Eugène Wijffels als vertegen woordiger van de agrarische sector en Pol van de Vijver en Argen Goossens namens de Heemkundige Kring. Kort hierna werd ook de Recron in het bestuur vertegenwoor digd. De inspanningen van deze voorhoede stimuleerden aanleg van natuurvriendelijke oevers met rietbeplanting langs kreken om het afkalven te voorkomen en onder hun vlag onderhield de schaapskudde jaren lang onze zo kenmerkende dijken, hiermee tevens bijdragend aan een recreatieve streekbeleving. De plezierige samenwerking van deze partijen droeg eraan bij dat binnen verkave lingen minder goed te beboeren percelen toebedeeld werden aan beheerders als Zeeuws Landschap of Staatsbosbeheer. Ook bij uitvoering van de EHS resulteerden onze goede relaties erin dat veel voor de natuur belangrijke overhoekjes veilig gesteld konden worden. Een van de laatste verkavelingen, Aarden burg, werd in 1996 afgestemd. Dit blok bevatte minder vruchtbare percelen, des te gunstiger om richting natuur te slui zen, maar het betekende ook een grotere kostenpost die (deels) opgebracht moest worden door de landbouwhectares. Aan gezien een RAK aangevraagd werd door de hoofdzakelijk agrarische grondbezitters gaf de landbouwstem hier de doorslag en alles bleef bij het oude. Helaas. De laatste verkaveling betrof het kustge bied, maar door de voorname rol van de recreatie hier, koos de provincie voor een herinrichting waarbij Provinciale Staten, gehoord alle partijen, de dienst uitmaakten. Om een bijdrage te leveren aan de te ont wikkelen plannen voor de herinrichting van de kust, stelden 't Duumpje en de Recron de visie Kust in Kleuren samen, die in mei 1998 door Kees Kostense in het gemeen tehuis van toen nog gemeente Oostburg aangeboden werd aan gedeputeerde Gert de Kok als voorzitter van de herinrichtings commissie. Het was uniek in Nederland dat zo'n samenwerking gestalte kreeg en deze visie zou nog vele jaren richtinggevend blijken te zijn voor nieuwe visies in West Zeeuws Vlaanderen. Naast het voorzitterschap van 't Duum pje participeerde Kees Kostense ook in besturen van de Zeeuwse Milieufederatie en sinds 1989 van Stichting Het Zeeuws Landschap, waarvan vanaf 1996 tot 2008 als voorzitter. In een interview bij zijn aantreden in het bestuur van 't Duumpje gaf Kees aan dat we ervoor moesten zorgen 'dat natuur en milieu als volstrekt volwaardige belangen gewaardeerd worden in de regionale en provinciale politiek.' We kunnen vaststel len dat gedurende de periode dat Kees Kostense aan het roer stond op dit terrein enorm veel vooruitgang is geboekt en ner gens in Nederland is de Ecologische Hoofd structuur zover uitgerold als in provincie Zeeland en in West Zeeuws-Vlaanderen in het bijzonder. En dat is iets wat niemand ons nog kan af nemen. Ook al doen sommigen nog zo hard hun best hiertoe. Stichting Het Zeeuwse Landschap beheert niet alleen natuurgebieden, maar besteedt ook veel aandacht aan het in beeld brengen van wat onze (natuur) gebieden bevolkt, zoals in hun reeks Fauna Zeelandica die uitgebreid werd met deel 8 over nachtvlinders. Ook waarnemingen van onze eigen vlinderkenners zijn erin opgenomen, waaronder Anna Almekinders die u hier nader informeert. Het is het achtste deel uit de serie en an dere delen handelden overZeefauna (deel 1 en 2), Bijen en wespen, Libellen, Zoogdie ren, Vliegen en muggen, Dagvlinders en nu de laatste publicatie Nachtvlinders. Ledenprijs 15,00. Niet-leden 19,90. Fauna Zeelandica VIII \'rchte nrrrraurV r (103^1 Vlinder en Libellenwerkgroe^^-^di 5r*icW«ip Acr/eei.wr Lantfixra? Op 15 december vorig jaar is het boek "Nachtvlinders in Zeeland" gepresenteerd. Het is het achtste deel in de serie Fauna Zeelandica en is een co-productie van de Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland en Het Zeeuwse Landschap. Gedurende een flink aantal jaren is er door heel Zeeland onderzoek gedaan, meestal met lichtvallen, maar ook met lakens en smeer. Overdag is er naar dagactieve nachtvlinders en naar rupsen gezocht. Bij elkaar zijn meer dan 820.000 vlinders geteld en zijn 640 soorten waargenomen. Het boek is thematisch opgezet. In de eerste hoofdstukken worden onderwerpen als "Nachtvlinders en de seizoenen" en Eten en gegeten worden" beschreven. Ook zijn er hoofdstukken over de vlinders die in een bepaald landschapstype kunnen worden gevonden. Bij elk thema worden een aantal soorten belicht. Ook andere thema's zoals "Vlinders en het klimaat" en "Trekvlinders" komen aan de orde. Al bij al een interessant boek dat ook voor lezers met geen of weinig kennis van nacht vlinders erg lezenswaardig is. Het boek is te bestellen bij Het Zeeuwse Landschap maar ook verkrijgbaar in de boekhandel. Naast fauna is er ook aandacht voor de flora. En hoe Awie de Zwart beschrijft in ieder blad weer een ander mooi plantje dat ons landje herbergt en we lazen ook over de eindspurt om toch ieder blok, zelfs blokken die nooit eerder geïnventariseerd werden, te kun nen opnemen in de monumentale uitgave van deze Flora Zeelandica, die zo'n 1000 pagina's zal beslaan. Floristen zijn in 2015 begonnen aan dit boek over wilde planten in Zeeland. Des kundige amateurs en professionals, allen op vrijwillige basis gebruiken de informatie die is verzameld door honderden vrijwil ligers. Daarnaast zijn ook alle beschikbare literatuur en gegevens uit diverse archieven verwerkt. Met name de (niet eerder gepu bliceerde) provinciedekkende inventarisatie door de Provincie Zeeland in 1976-1987 biedt een prachtige vergelijking met de huidige situatie. 35. Orchidaceae Otchlówenfartui 11 Het boek zal voor driekwart bestaan uit een overzicht van alle in Zeeland in het wild aangetroffen plantensoorten. De informa tieve teksten van de 1300 oorspronkelijk wilde of ingeburgerde soorten worden voorzien van een kleurenfoto, een samen vattende tabel met o.a. de verspreiding per deelgebied, de trend en de wettelijke beschermingsstatus. Daarnaast zal van de meeste soorten een kaart worden opge nomen met de verspreiding in Zeeland per km2 in de perioden 1970-1989 en 1990-2017. De 400 niet-ingeburgerde soorten krijgen een korte tekst. Een grote meerwaarde van het boek be staat uit twintig inleidende hoofdstukken, geschreven door overwegend Zeeuwse plantendeskundigen. Hier komt de plan tengroei van alle karakteristieke Zeeuwse landschappen aan de orde, voorzien van vele fraaie foto's. Een eerste versie van het manuscript is gereed, maar is nog aangevuld met de resultaten van het veldwerk in 2017. De opmaak op A4-formaat geschiedt professio neel en dit voorjaar zal publicatie plaatsvin den onder auspiciën van Stichting FLORON te Nijmegen. U kunt het aanschaffen (incl. verpakking en verzending - binnen Nederland) voor €45,00 over te maken op bankrekening NL87 INGB 0005 1676 81 t.n.v. Stichting RAVON onder vermelding van "Flora Zee landica" en uw volledige postadres. Direct na publicatie wordt de flora u toegezonden. Na publicatie in voorjaar 2018 kost dit stan daardwerk in de losse verkoop 35,00. V 01 IwiMti nn IW mw W>HM liw«»uit >- Moerasweapenorchia Epipactis p&ustris 04 Ciant Brede wcspenorchi* Eptpactis hcücöorine Oantx Bruimodc wcspcnoTchu Eptpactis afronjbens (Hoffmann)

't Duumpje | 2018 | | pagina 7