Nepnieuws en verkiezingen Nederland ZOEMT Nieuwe vogelcursus Sovon Initiatieven Nationale Bijenstrategie Thema Wisselwerking Landbouw en Natuur v*Ml 16 li tetie mr de bij 4(| f7 Er zijn verkiezingen in aantocht en velen pogen dan in het nieuws te komen, maar de wijze waarop verdient niet altijd een schoonheidsprijs. Redactielid Jaap de Hulster heeft wat uitingen verzameld. Zeeuwse Bloemenrivièra Net voor het Kerstreces dook ineens het idee op natuurgebieden te beplanten met bloemen. Op de internetsite van Lijst Babijn lezen we: "Feiten zijn dat in ons land en dus ook in onze mooie provincie Zeeland, de vlinderpopulatie de afgelopen jaren dras tisch is teruggelopen, en dat ondanks de aanleg van vele hectares 'nieuwe natuur' In tegenstelling tot wat gebruikelijk is, je af vragen wat de oorzaak is van het zo terug lopen van de vlinderpopulatie, krijgen we direct het verrassend voorstel voorgescho teld "door deskundigen te laten onderzoe ken of het zinvol en haalbaar is, om "nieuwe natuur" gebieden met bloemenmengsels in te laten zaaien." Op blz. 13 van dit blad wordt aandacht besteed aan de publicatie van de Zeeuwse Nachtvlinderatlas en ook de PZC (16-12 2017) besteedde hieraan uitvoerig aandacht in een interview met vlinderkenner Anton Baaijens die de stelling poneert dat in Nederland tweederde van de nachtvlinder soorten achteruit gaat. „Dat kan stoppen als het landschap weer gevarieerder zou worden ingericht." En dan heeft hij het uit drukkelijk niet over bebloemen van al dan niet nieuwe natuurgebieden. Rubriek Brieven PZC Over deze Zeeuwse Bloemrivièra zond onze voorzitter een tekst in voor de brievenru briek. De "nieuwe natuurgebieden" werden destijds in het kader van de EHS aangelegd om de te ruglopende biodiversiteit in ons land een halt toe te roepen. Dat is op een aantal locaties met succes bewezen. Het plan werd echter nooit afgemaakt. (Bleeker/2010). Daardoor bleven natuurgebieden vaak te geïsoleerd liggen: de verbindingszones, kritisch voorde migratie van sommige soorten, ontbreken. In onze provincie liggen er, met name bij Waterschap Scheldestromen, kansrijke mo gelijkheden om dat hiaat op te vullen. Door toepassing van ecologisch maaibeheer i.p.v. het klepelen van wegbermen en dijktrajecten kunnen grote stappen worden gezet. Deze aanpak werd door ons, samen met zusterver eniging De Steltkluut, meerdere malen bij het waterschap bepleit. Tot dusver viel dat 'zaad' nog niet in goede aarde. Dat de provincie, met anderen, "kijkt naar een ecologisch beheer van bermen en dijken" (PZC/1 feb.18), zien wij als belangrijke ondersteuning voor ons eerdere pleidooi. Hopelijk blijft het niet bij kijken alleen. Deze brief werd geweigerd, want de lezers redacteur meldde ons "De brievenrubriek is bij uitstek bedoeld voor 'gewone lezers' en niet voor politieke partijen, natuurvereni- gingen, de dierenbescherming, het Rode Kruis, etc, etc. Ik ga deze brief daarom niet publiceren." Wat ons dan wel verwondert, is in zowat iedere brievenrubriek een filippica aan te treffen van Guust Langeraert, prominent lid van Lijst Babijn. Een verbeterpuntje. En dan de bijen Toen men de aandacht op de lijsttrekker wilde vestigen met de bloemenrivièra, zal men ten provinciehuize ook druk geweest zijn (of juist niet) met een strategie om de achteruitgang van de bijenstand een halt toe te roepen. Begin januari kwam een rapport uit met de titel "Nationale Bijenstra tegie, bed breakfast for bees." Toegespitst op ons Zeeuwen lezen we op blz. 22 de kop "Op weg naar een Bijvriendelijk Zeeland." En ook hier lezen we nergens iets over het beplanten van 'nieuwe natuur.' Partners van dit initiatief zijn Poldernatuur Zeeland, ZLTO, NBV, Nederlandse Fruitteelt organisatie (NFO), University College Roose velt (UCR), Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), Waterschap Scheldestromen en Velt. Het (landelijk) initiatief wordt ondersteund door talloze bedrijven naast alle provincies, met uitzondering van provincie Zeeland. Het lijkt ons een prima idee om, als vlinders en bijen je ter harte gaan, in provinciale sta ten maar eens aanhangig te maken hoe het komt dat Zeeland hier wel erg opvallend afwezig is in de lijst met ondertekenaars. En eens na te vragen of inmiddels al stappen Op de achtergrond PortScaldis. ondernomen zijn deze beschamende omis sie recht te zetten. In het verlengde hiervan lazen we op de site van Omroep Zeeland: Zilveren medaille "Het plan vooreen Zeeuwse Bloemenrivièra wordt deze maand beloond met een zilveren medaille. Francois Babijn van de Partij voor Zeeland komt met dat voorstel in schriftelijke vragen aan het provinciebestuur. Hij wil dat erop grote schaal bloemenvelden komen in nieuwe natuur die in Zeeland wordt aange legd. Met die bloemen kan de drastisch terug gelopen vlinderpopulatie volgens hem weer op niveau komen." Een leermomentje op het gebied van kriti sche journalistiek U vindt het rapport op: https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/ natuur-en-biodiversiteit/bijenstrategie Nieuw gemeentebelang Weer een andere partij in Sluis beloofde dat iedereen inbreng mocht aanleveren voor het verkiezingsprogramma om op deze wijze hun stemmers maximaal aan hun trekken te laten komen bij het besturen van gemeente Sluis. We lazen in de krant dat ze speciaal van 't Duumpje wilden horen hoe we erover dachten. Omdat we van Nieuw Gemeentebelang nooit steun hebben ondervonden als het gaat over behoud van natuur en landschap, hebben we ons in onze reactie brief van augustus 2017 beperkt tot 2 geheel andere onderwerpen die iedere bewoner van Sluis na aan het hart zullen liggen en dus iedere politieke partij zou moeten voorstaan. - Een strikter toezicht en strenger handha vingsbeleid van de gemeente. Handha ving en controle op gemaakte afspraken over landschappelijke inpassing bij ver gunningverlening blijft in veel gevallen helaas afwezig. - Besteding van rood voor groenmiddelen. Ondernemers kregen de verplichting op gelegd bij uitbreiding geld beschikbaar te houden voor het rood-voor-groenfonds, er liggen bestedingsvoorstellen met een positief advies, maar er gebeurt helemaal niets mee. Schriftelijke vragen blijven onbeantwoord. Samen met de Recron heeft 't Duumpje onlangs een plan laten uitwerken voor verdere inrichting van een aantal gebieden in de kuststrook. Tot nu toe merken we hier weinig van medewer king van Sluisse bestuurders. We zonden een kopie van deze brief des tijds aan de PZC. We zijn dan ook verbaasd dat dezelfde krant op 26 januari Nieuw Gemeentebelang een kritiekloos podium biedt met "Natuurver- eniging 't Duumpje liet weten toegankelijke natuur belangrijk te vinden." We hadden waarachtig wel andere zaken aangeroerd in de brief die ook bij de PZC bekend is. In onze behoefte lezers van deze krant toch een wat evenwichtiger beeld te schetsen zond onze voorzitter onderstaande tekst in voor de rubriek 'brieven' en plaatsing volgde op 5 februari. In de PZC - rubriek was overigens het woordje 'valse' geschrapt. De PZC acht het eigen lezerspubliek blijkbaar niet in staat om de ambiguïteit te doorzien. Valse Vergroening Nu de gemeenteraadsverkiezingen in aantocht zijn, doet Nieuw Gemeentebelang (NGB) Sluis (26 januari) een poging om haar reputatie als anti-natuur partij wat groener bij te kleuren. Daarbij zoeken ze de grenzen van het goed fatsoen op en misbruiken ze zelfs de naam van NBV 't Duumpje. Onze vereniging heeft inderdaad een reactie gestuurd na hun oproep, maar daarin komen de woorden, die ons nu door fractievoorzitter Rijk rond het the ma 'toegankelijke natuur'in de mond worden gelegd, helemaal niet voor. Het is uiteraard niet zo dat wij overal tegen toegankelijke na tuur zijn, maar met Nieuw Gemeentebelang hebben we daarover binnen het gerelateerde kader nooit één woord gewisseld. Het is maar dat u dat als potentiële kiezer weet, als u op zoek bent naar een betrouwbare en fatsoen lijke partij, om uw belangen de komende jaren te laten behartigen. Het is weer al enkele jaren geleden dat een aantal natuurliefhebbers de cursus vogelherkenning volgde, maar niet ieder zette de volgende stap om regelmatig een eigen blok te gaan tellen. Dat is juist van belang om precies in beeld te krijgen wat zoal in onze bloemenrivièra rondvliegt. Men is hierbij afhankelijk van organisaties als Sovon (vogels) en Floron (planten) die waarnemingen van onze vrijwilligers registreren en toegankelijk maken voor ieder die deze gegevens nodig heeft. Om mensen net over de streep te trek ken ook te gaan tellen, is deze cursus opgezet met medewerking van Sovon. Het is dus geen basiscursus (zoals enkele jaren terug), maar de cursus is erop gericht om mensen met basiskennis handvatten aan te bieden BMP - tellingen uit te voeren. Onder basiskennis verstaat men het kun nen herkennen van de 50 meest algemene Nederlandse broedvogels. De cursus bestaat uit 4 theorie-avonden ('s maandags 9 maart, 9 april, 7 mei en 4 juni) in Scholengemeenschap 't Zwin en 4 veld- bezoeken (meestal in het weekend). Er zijn al heel wat inschrijvingen binnen, maar misschien dat er nog een plekje vrij is als u dit leest. De kosten bedragen 30,00 en voor informatie kunt u zich richten tot Piet du Burck. Email: duburck@zeelandnet.nl X

't Duumpje | 2018 | | pagina 9