Korte berichten Illegaal maaien Waterschap Masterplan Nieuwvliet-Bad Illegale Kap Sint Pietersdijk Kap Oranjedijk Agrarisch natuurbeheer Poldernatuur Zeeland Weitje Tellier- Hannekenswerveweg Houtopstanden Wallen van Sluis Masterplan Breskens Blauwe vlaggen zoemen nog niet f9 alle bomen gerooid en afgevoerd. Door ons aangekaart volgde een wat ondoor zichtige briefwisseling tussen overtreder en Gemeente Sluis waarbij duidelijk werd dat Sluis zich ons inziens niet direct opstelde als degelijke handhaver van wet en regelgeving. Men presteerde het zelfs de overtreder een briefte sturen met de mededeling dat 't Duumpje om handhaving had verzocht; of handhaving onze verant woordelijkheid is. Onze handhavers vragen aan ons hen te informeren als we afval van wiet-kwekerijen in de sloot zien liggen, maar als we illegale kap constateren, schuift gemeente Sluis ons de zwarte Piet toe. Misschien niet opzienbarend, want in Den Haag verstopt men zich van regeringswege Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Inmiddels een jaar geleden, juni 2017, maaide het waterschap over tientallen meters de op de Rode Lijst staande Bok- kenorchissen. We deden toen aangifte en vorige maand hadden we een laatste gesprek met de RUD (Regionale Uitvoe- rings Dienst). Het dossier is pas nu volledig genoeg om door te sturen naar de rechter. Inmiddels zijn nog wat aanvullende vragen van het gerecht beantwoord waarom je niet gewoon Bokkenorchissen kunt planten. We hebben vriendelijk laten weten dat als je op een verantwoorde wijze maait beschermde soorten nergens last van hebben en geen kunstgrepen behoeven. Alles staat en valt natuurlijk met de man op de tractor en als je als waterschap hiervoor de allergoed koopste uitkiest, deze een plaatjesboek met plantjes meegeeft (de befaamde Veldgids beheer en onderhoud), je niet kunt ver wachten grote successen te boeken als het gaat over waarborgen van de biodiversiteit. En waarom doe je eigenlijk nog zaken met een maaifirma die er een potje van maakt waarom overal langs de kust geasfalteerde wandel- en fietspaden en juist hier niet. Inmiddels zijn onder regie van het nieuwe gemeentebestuur enkele bijeenkomsten belegd om hierin verandering te brengen. We houden u op de hoogte. Het enige stuk langs de kust van Breskens tot Cadzand dat nog niet op de schop is ge gaan en dat nog enige natuurlijke ruigheid vertoont, betreft het dijkvak tussen De Boe kanier en de oostelijke dijk van de Zwarte Polder. Een doorn in het oog van veel ondernemers in en rond Nieuwvliet, want Eind 2016 werden we geconfronteerd met de kap van 209 bomen langs de Sint Pietersdijk in het buitengebied tussen IJzendijke en Biervliet. De eigenaar had een brief ontvangen van gemeente Sluis dat de kap-aanvraag niet dompleet was zonder enig herplantplan, maar toch waren ineens voortdurend achter Europa, maar het blijft gebrek aan ruggengraat. Inmiddels is herplant, zonder dat gemeente Sluis in haar uiteindelijke vergunning rekening hield met enkele 'mitigerende' maatregelen die in de Quicktoets Flora en Fauna aanbevolen werden ten behoeve van o.a. vleermuizen. Tot onze verbazing herhaalde zich enkele maanden geleden dezelfde situatie; de zelfde dijkbezitter bezat nog enkele dijken, maar we waren er tijdig bij en na onze mel ding dat men zonder vergunning aan het zagen was, werd de kap stilgelegd. Inmid dels werden we uitgenodigd te verschijnen voor de adviescommissie bezwaarschriften en daar bleek dat een opmerking van gemeentewege in de trant van 'voor eigen risico aan de slag te kunnen gaan' misschien wat meer uitleg behoeft aan iemand die een vergunning aanvraagt. Eind 2014/begin 2015 werden aan de Oranjedijk in totaal 543 populieren gekapt. ikerrandljipn de Bakker^rdgt^Walter^de Milliahoh De 'houteigenaar' had ergens een leemte in de wet gevonden en hij dacht herplant te kunnen ontlopen. Dat viel dus tegen, maar hij kreeg wel 3 jaar respijt voor herplant en verder kreeg hij bij de commissie bezwaar schriften gedaan dat hij niet 'minimaal 200' bomen moest herplanten, maar 'circa 200 bomen.' Uiteraard twijfelen we niet aan de goede be doelingen van de ondernemer, maar het leek ons, met de werkwijze van de afdeling hand having binnen gemeente Sluis in gedachten, nuttig na te vragen of al geagendeerd was dat uiterlijk 27 juli een herstel/herplantplan aangeleverd zou moeten worden. We ontvingen een reactie dat het nog geen 27 juli is, maar we hoeven ons geen zorgen meer te maken. De herplanter is prominent discipel van wethouder Babijn. En met'duurzaamheid' in diens portefeuille twijfelen we er niet aan dat binnenkort de Oranjedijk weer in de oude glorie hersteld zal worden. De intensivering van de landbouw heeft ertoe geleid dat op akkers weinig anders groeit dan graan en aardappelen en wat veeteelt betreft kun je niet langer spreken van een wei, maar zien we meer biljartla kens die uitsluitend dienen om zeer regel matig gemaaid te worden voor koeien die op stal staan en zelden buiten komen. Hieraan wordt o.a. de dramatische terug loop van insecten (zie ook het artikel op blz. 11) toegeschreven. Eerder was men al begonnen met'agrarisch natuurbeheer' om de achteruitgang van de biodiversiteit tegen te gaan. Een landbouwer kan, tegen vergoeding, akkerranden inzaaien waar vogels en insecten de ruimte krijgen die ze elders in het buitengebied verloren hebben. Een akkerrand kan ook tot doel hebben natuurlijke vijanden aan te trekken die zorgen voor plaagbestrijding in gewas sen. Zo kun je besparen op 'chemische bestrijding.' Het agrarisch natuurbeheer heeft een hoge vlucht genomen, ook al omdat het aanvul lend inkomen verschafte in de agrarische sector, maar inmiddels bleek dat deze vorm van natuurbeheer niet overal even succes vol is. Het heeft, bij wijze van spreken, geen zin een akkerrand in te zaaien temidden van de Sahara. Veel succesvoller is een akker rand in de onmiddellijke nabijheid van een natuurgebied. De laatste jaren wordt dan ook veel kritischer beoordeeld hoe kansrijk een gesubsidieerde akkerrand is. Men stuurt in ons gebied op 4 doelsoorten, nl. de akkervogels Patrijs, Graspieper, Gele kwikstaart en Veldleeuwerik. De uitvoering van het agrarisch natuur beheer was tot voor kort belegd bij de provincie, maar de ambtelijke ondersteu ning slokte nogal wat middelen op. Door de uitvoering door de agrarische sector zelf ter hand te laten nemen, hoopt men dat meer geld overblijft voor de akkerrand zelf. Overal in ons land werden hiertoe samen werkingsverbanden opgericht en voor Zeeland en West Brabant is dat Polderna tuur Zeeland: een coöperatieve vereniging die de provincie vertegenwoordigt, alles administreert en de middelen verdeelt. Het verscherpen van de regelingen geldt niet alleen de locatie, maar ook de wijze waarop de landbouwer omgaat met zijn akkerrand. Velen gunnen hun akkerrand minstens evenveel zorg als hun perceel suikerbieten, maar er zijn ook andere voor beelden. Sinds dit jaar is monitoring van de akkerrand vereist: welke vogelsoorten ne men we waar in de akkerrand en met welke aantallen. Als niks positiefs te bespeuren valt, kan de subsidie beter elders besteed worden. Voor deze nieuwe tak van sport, de moni toring, roepen agrarische natuurverenigin- gen, waaronder Poldernatuur Zeeland, de hulp in van vogelwerkgroepen waaronder die van Steltkluut en Duumpje. Om tijdens het opstarten bij te springen bij het moni toren. Recent heeft onze vogelwerkgroep tijdens een werkgroepbijeenkomst bezoek gehad van enkele leden van de agrarische natuurvereniging Bloeiend West om eens te kijken waar onze beide verenigingen iets voor elkaar kunnen betekenen. In een volgende uitgaaf hierover meer. Na de Raad van State-uitspraak van decem ber 2016 heerst nog steeds een oorverdo vende stilte. Enkele maanden geleden werden we benaderd door de 'groendienst' van ge meente Sluis. Op de Wallen van Sluis staan veel populieren die hun beste tijd gehad hebben. Niet wat natuur betreft: juist dan bieden talloze gaten in de bomen onder dak aan juist die organismen die in onze moderne samenleving toch al zo zwaar op de proef gesteld worden. Mede hierdoor holt de biodiversiteit achteruit. Anderzijds is het ongewenst dat een wandelaar een afbrekende tak op het hoofd krijgt, dus we hebben er wel begrip voor dat vernieuwd moet worden. Vooruitlopend op ons gesprek had ge meente Sluis in kaart laten brengen welke problemen zich zouden kunnen voordoen door kap van de honderden populieren. Naar bleek worden de bomen in groten getale bevolkt door (beschermde) vleer muizen die hier kraamkamers hebben en er ook overwinteren. Grootschalige kap kan leiden tot verloren gaan van hele kolonies, dus grote omzichtigheid is vereist. Verder moet waarschijnlijk gefaseerd gekapt worden: nu een deel en jaren later een volgend deel. Gezien de wijze waarop het Sluisse gemeentebestuur gewend is om te springen met de belangen van natuur en landschap een verontrustende situatie, die onze volledige aandacht krijgt. Stilstand is achteruitgang volgens velen, maar waarom in de haven van Breskens ineens 460 appartementen gebouwd moeten worden, is ons onduidelijk. Er is ook zoiets als de menselijke maat. De vele kilo's rapporten hebben we aan ons voorbij laten gaan, maar we waren verheugd dat de Zeeuwse Milieufederatie de moeite geno men heeft enige kritische geluiden te laten horen. Of het enige invloed zal hebben, moet nog blijken. Gemeente Sluis klopt zich op de borst omdat men op 6 stranden ook dit jaar weer blauwe vlaggen kan laten wapperen. Een proper strand trekt toeristen. Liefst zonder frigo-boxen. Natuur en Milieu heeft, samen met IVN, Landschappen NL en Naturalis van de Postcodeloterij geld gekregen voor een meerjarenprogramma voor de wilde bij. En gemeentes die zich hiervoor inspannen kunnen erkend worden als 'Bijvriende- lijke gemeente." Men krijgt bijvriendelijke bomen, een titelbord en voorlichting over natuurbeheer. Een tip voor het nieuwe col lege van B en W in gemeente Sluis? Zoemt ZZZSIuisz mee?

't Duumpje | 2018 | | pagina 10