II Inhoud Organic Micro Farming in de Morelleput BIOSFEERGROEDE VERHAEGEN PEIJNENBURG Uw notaris in Zeeuws Vlaanderen iidvanB0Uwei|(| Nederland AANNEMERSBEDRIJF W Voor al uw: nieuwbouw verbouw onderhoud kunststof kozijnen Verslag Algemene ledenvergadering Zeeuwse Vogelaarsdag Red de rijke weide Zo vrij als een vogel Vee-kerende heg vervlochten met de geschiedenis Daling aantal insecten alarmerend Natuurreservaat Sint Donaaspolder Excursieprogramma plantenwerkgroep Het jaar van de huiszwaluw Visdiefjes in de Braakman Korte berichten Veldwaarnemingen Activiteiten Adressen 4 6 7 8 10 11 12 15 16 17 18 20 22 24 Markt 23,4515 BB IJzendijke T 31 (0)117-301558 info@venpnotarissen.nl www.venpnotarissen.ni Of het nu gaat om trouwen, samenwonen, het (ver)kopen van een woning, een aandelenoverdracht of het opmaken van een testament, bij Verhaegen en Peijnenburg Netwerk Notarissen staan wij voor u klaar op belangrijke momenten in uw leven. Wij denken met u mee en adviseren in heldere taal. Maak gerust een vrijblijvende afspraak om uw vraag te bespreken. Tevens Estate planners en Agrarisch specialisten Info@slagerljtresonie.nl Ambachtelijke slagerij met passie voor vlees. ALunderen uit eigen mester ij! JKom langs in Schoondijke Jdoud tvebsite en facebook in de gaten voor de laatste nieuwtjes! wwwslagerijtresonie.nl uerweij Zuidzandsestraat 27, 4501 AL Oostburg Tel. 0117-452815, fax 0117-454707 info@verweijoostburg.nl www.verweijoostburg.nl Vrijdags (12.00 -14.00 uur) fytotherapeut op ons bedrijf aanwezig - Tarwegrassap bij ontgiften en afvallen; - Alle bekende tincturen die vrij te koop zijn, zoals echinaforte en passiflora; - Heerlijke goudsbloemcrème; - Al onze producten zijn bio-gecertificeerd en uit eigen teelt. Tijdens deze openstellingsuren is ook een herboriste aanwezig voor uw vragen. U kunt haar ook emailen. Sint Bavodijk 56a, 4504 AB Nieuwvliet Tel. 06-18740588 info@indemorelleput.nl www.indemorelleput.nl Theetuin Koffie, thee taart Soep lunch Ontbijt High Tea Bed Breakfast Spelletjesschuur (verhuur) voor huiselijk familiefeest, bijeenkomst Bbq - feest met gebruik van tuin Scherpbierseweg 1,4503 GR Groede T: 0117-376337; M: 06-44758401 info@biosfeer-groede.nl www.biosfeergroede.nl SKAL026872 PietduBurck Redactie Redactie Awie de Zwart Jaap de Hulster Luc van Rillaer Awie de Zwart Piet du Burck Sabine Rausch - Illegaal maaien bokkenorchissen door Waterschap - Masterplan Nieuwvliet-Bad - Illegaal maaien Sint Pietersdijk - KapOranjedijk -Agrarisch natuurbeheer - Weitje Tellier - Hannekenswerveweg - Houtopstanden wallen van Sluis - Masterplan Breskens - Blauwe vlaggen zoemen nog niet Reggy van Poecke Foto voorpagina: Baarzandse Kreek (Jaap de Hulster). Het Deltaplan kent iedereen. Het was ons antwoord op de watersnoodramp van februari 1953 - een eigennaam met hoofdletters geschreven. Als antwoord op de nieuwste (of dreigende) rampen kom je diezelfde naam weer tegen, nu met kleine letters. Op EZK, het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat, is minister Wiebes zijn deltaplan gestart na de Groningse aardbevingen. "8 miljoen huizen van het gas af: hoe dan?" schrijft de Rijksoverheid in een advertentie. Het is één besluit met een langdurig 'wordt vervolgd': schadeafhandeling, energietransitie, financiën, de Groningers weer vertrouwen geven en blijvende waakzaamheid voor nieuwe bevingen - permanent onderhoudswerk dus, net als bij de Deltawerken hier. Ook op Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit is minister Carola Schouten aan zet met grote plannen tegen de mestfraude en de milieuschade die dat oplevert. Zo leest u op pagina 7 hoe Nederlands "gifgroene grasland" voor de weidevogels een ongeschikte biotoop is geworden. De kalverfraude, het fipronil-schandaal op kippenfarms en de pulsvisserij komen daar nog bij. Ga d'r maar aan staan. We zijn er nog niet! Brussel hoopt dat hun deltaplan, het advies om neonicotinoïden te verbieden, het antwoord is tegen de bijen- en insectensterfte (zie pagina 11). Het gaat erom dat clothianidin, thiamethoxam en imidacloprid in de ban zijn gedaan. Dit gebruiksverbod op open teelten van gewassen die voorbijen aantrekkelijk zijn, moet binnenkort vruchten afwerpen. Letterlijk, kun je wel zeggen: fruit, bonen, noten, vele soorten groente, maar ook koffie en chocola zijn aangewezen op bestuiving door insecten. Er is al een verbetering aan de gang: men richt zich nu op gesloten teelten. Verder kan dit verbodsadvies leiden tot meer voedsel voor insectenetende vogels - bij de huiszwaluwtellingen op pagina 16 zie je toch een neerwaartse trend. Winst voor de aquafauna levert het ook op door een betere waterkwaliteit wanneer geen neonicotinoïden meer in het grondwater uitspoelen. Ook nog eens goed voor onze gemeentepils! De eigennaam 'Deltaplan'is daarmee soortnaam geworden, te gebruiken voor allerlei belangrijke kwesties - van kustverdediging tot energietransitie en natuurbescherming. Tenslotte is de delta en A) de vierde letter van het Grieks alfabet. De energietransitie op wereldschaal, nodig tegen de klimaatverandering door broeikasgassen is natuurlijk een megaplan. Dat red je niet met een enkel lettertje: dan moet je alles inzetten: van alpha tot omega!

't Duumpje | 2018 | | pagina 2