Verslag Algemene Ledenvergadering 1 Opening 4 2 Verslag Algemene Leden vergadering 2016 3 Jaarverslag 2017 4 Jaarverslagen werkgroepen 5 Financieel verslag 2017 6 Verkiezing lid kascommissie 7 Bestuursverkiezing 8 Rondvraag De vergadering werd vrijdag 23 maart 2018 gehouden te Nieuwvliet. Aanwezige bestuursleden zijn voorzitter Jo Timmers, penningmeester Patricia van Veen en de leden Piet Jansen en Jaap de Hulster. Walter de Milliano is met kennisgeving af wezig. De vergadering wordt door 17 leden bijgewoond. - Voorzitter Jo Timmers heet iedereen welkom en in zijn inleiding gaat hij als ge bruikelijk in op een aantal actuele zaken. - De raadsverkiezingen zijn net achter de rug, de coalitiebesprekingen moeten weliswaar nog plaatsvinden, maar de resultaten geven weinig hoop op een voor natuur en landschap gunstiger koers dan onder het vorig college. We doelen dan met name op weinig doortastende handhaving. Ook voor het gezamenlijk initiatief van Recron en onze vereniging om een voor de kust positieve ontwikke ling te bewerkstelligen hadden we een iets anders gekleurde uitslag voor ogen. - Inmiddels werd bekend dat provincie Zeeland alsnog het landelijk initiatief, verwoord in het rapport "Nationale bijenstrategie, bed beakfastfor bees" zal ondersteunen. Met dank aan Patricia, onze penningmeester, die namens D'66 Gedeputeerde Staten hierover aansprak. - De Stichting Dijk- en Kreekbehoud, die in mei 1991 opgericht werd en waarin onze vereniging participeerde, zal dit jaar worden opgeheven. De stichting werd destijds opgericht om de teloorgang van kreken en dijken een halt toe te roepen. Een voorname rol was hier weggelegd voor de onder haar vlag opererende Zeeuws-Vlaamse schaapskudde. Aange zien het wegvallen van de provinciale subsidie onvoldoende kon worden ge compenseerd door andere revenuen was het niet langer mogelijk exploitatie voort te zetten. Ook voor een andere rol van de stichting, betere bescherming van dijken en kreken, ziet de stichting geen rol meer weggelegd. Binnen bestemmingsplan nen zijn deze nu beter beschermd, mede omdat veel gronden werden overgedra gen aan natuurbeherende instellingen als Staatsbosbeheer of Zeeuws Landschap. Het stichtingsbestuur heeft besloten de stichting op te heffen en wil de nog in kas zijnde middelen 2500,00) schen ken aan 't Duumpje, waarvoor we het stichtingsbestuur bijzonder erkentelijk zijn. Afgesproken is dat onze vereniging zal zoeken naar een besteding in het ver lengde van de doelen die Stichting Dijk en kreekbehoud in haar vaandel voerde. - Ook het waterschap komt aan de orde, helaas met gemengde ervaringen. In juni 2017 maaide het waterschap een hele dijk met beschermde bokkenorchis- sen, waarvan onze vereniging aangifte deed. Het was namelijk beslist niet de eerste maal. Ondanks het aanleveren van een berg foto's, veel monitoringsgevens en een aantal getuigenverhoren, is het dossier blijkbaar nog niet volledig genoeg om aan de rechter te overhandigen. (In middels eind mei wél - zie pag. 18). - Mogelijk in verband hiermee kregen we recent het voorstel van het waterschap om, tijdens de instructie-ochtend voor aannemers die voor het maaiwerk zijn gecontracteerd, een praatje te houden over het belang van het behoud van de biodiversiteit. We zijn op dit verzoek uiteindelijk niet ingegaan. Onze aanwe zigheid en inbreng zou het zicht kunnen ontnemen op het waterschap als primair verantwoordelijke voor het volgen van de wet- en regelgeving. We hebben het waterschap wél voorgesteld een strenger sanctioneringsbeleid te voeren voor aan nemers die regels niet respecteren. - Voorzitter Jo sloot, net als voorgaande jaren, zijn inleidend praatje af met een verwijzing naar het aantal waarnemingen dat in gemeente Sluis werd doorgegeven aan 'waarnemingen.nl' In Nederland kennen we 380 gemeenten, waarvan Sluis qua oppervlakte op de 20e plaats staat. In 2015 werden 25.000 meldingen ingevoerd, verdeeld over 89 biotopen en 1225 soorten (vogels, kleine zoogdieren, planten etc.). Inmiddels is dat in 2017 op gelopen naar ruim 37.000 (zie overzicht). Dat betekent overigens niet dat het beter gaat met de biodiversiteit. Belangrijker is het gegeven dat het aantal waarnemers van 491 tot 601 gestegen is. Meer mensen blijken zich betrokken te voelen bij de natuur in ons werkgebied en nemen de moeite hun waarnemingen door te ge ven. Die groeiende belangstelling ("meten is weten") is hopelijk een uiting van een groeiende aandacht voor een gezond eco-systeem. - Dit verslag werd gepubliceerd in het verenigingsblad van juni 2017. Er zijn geen op- of aanmerkingen en het wordt onge wijzigd vastgesteld. Wel wijdt de voorzitter nog enkele woorden aan de rondvraag vorig jaar waarin aandacht gevraagd werd voor publiciteit en het winnen van nieuwe (en bij voorbaat actieve) leden. Het bestuur heeft zich hierover gebogen en we zullen in 2018 met het plaatsen van artikelen in onze dorpsbladen trachten 't Duumpje wat meer in de bekendheid te brengen. Dit verslag werd gepubliceerd samen met de convocatie voor deze vergadering in Nieuwvliet in het maartnummer van dit blad. In het kort memoreert de voorzitter enkele hoofdzaken. - Belangrijk voor de ontwikkelingen in onze kuststreek was de totstandkoming van de provinciale Kustvisie, met nieuwe pla nologische kaders. Het KIK 2.0 - initiatief van RECRON en Duumpje heeft daardoor inhoudelijk andere accenten gekregen; met professionele input van Bureau OKRA werd het rapport 'Kansen voor recreatie- natuur' opgesteld, dat t.z.t. aan de adhoc stuurgroep Buitengebied zal worden aangeboden. - Gast en bestuurslid van Natuurpunt Knokke, Luc van Rillaer, haalt in relatie met de Kustvisie nog een aandachtspunt van afgelopen jaar aan. In Knokke is men zover dat Belgische surfers die via de zee het Zwin ingaan, streng bestraft worden. Het is hen een doorn in het oog dat dezelfde surfers hun auto nu bij de Zwinhoeve parkeren en vanuit Nederland hetZwingebied in surfen. In een reac tie hierop wordt aangegeven dat onze vereniging dit al enkele malen bij afdeling Handhaving Sluis heeft aangekaart, maar tot zover kennelijk zonder het ook door ons gewenste resultaat. - Groese Duintjes. Sinds 1989 is onze werkgroep landschaps beheer o.l.v. Sjaak Herman verantwoorde lijk voor het beheer in deze enclave. Het wordt steeds moeilijker om hiervoor de nodige handen en financiële middelen te vinden, mede omdat in 2019 beheers vergoedingen zullen komen te vervallen. Om te komen tot een duurzaam beheer van de Groese Duintjes worden verken nende besprekingen gevoerd om het beheer over te dragen. Pas als er een voor 't Duumpje acceptabele toekomstbesten- dige oplossing is, zal de lopende beheers overeenkomst worden opgezegd. - De faunabeheereenheid Zeeland nam re cent het initiatief een enquete te houden over de toegenomen aanwezigheid van de vos. Na afstemming met actieve werk groepsleden is een verenigingsstandpunt bepaald en ter kennis gebracht van de faunabeheerders. De impact van het groeiend aantal vossen wordt in de inmid dels ontvangen eindrapportage beter in beeld gebracht en zal mogelijk leiden tot een ruimer afschotbeleid. - Opperknotter Sjaak Herman heeft een schrijnend gebrek aan nieuwe knotters. Verder stopt hij na dit knotseizoen als co ordinator van de knotwerkgroep. Hij is op zoek naar iemand die enige administratie van de werkgroep voert, naast iemand die afspraken maakt met eigenaren van de percelen waar onze knotwerkgroep aantreedt. - De jeugdwerkgroep vormt een hecht ge zelschap en het programma wordt door ieder gewaardeerd. Eerder dit jaar maak ten ze vogelhuisjes in het clubgebouw en de dag na de ALV zullen ze De Braakman bezoeken. - Onze plantenwerkgroep heeft afgelo pen jaren tegen klippen en bergen op gewerkt om iedere leemte weg te werken in de aanstaande uitgaaf van de Flora Zeelandica. - De vogelwerkgroep is net gestart met een vervolgcursus over broedvogelmo- nitoring die door SOVON wordt gegeven. Men hoopt zo oud-cursisten net dat zetje te geven om te participeren in de diverse onderzoeksprgramma's. Dit jaar organiseert de groep ook de Zeeuwse Vogelaarsdag. Alle actieve vo gelaars uit Zeeland worden uitgenodigd voor een toer door onze achtertuin met onze werkgroep. - De vlinderwerkgroep heeft, zoals u in af gelopen tijdschriften heeft kunnen lezen, heel wat uren gemaakt. In de Euregiotui- nen komen wel heel speciale exemplaren voor (men leze het verslag). - De planologiewerkgroep probeert man moedig de bierkaai te trotseren, de ene keer met meer succes dan de andere. Dat zal onder het nieuwe gemeentebestuur weinig veranderen. - Het is ook dit jaar weer gelukt een viertal afwisselende Duumpjes te maken, waar voor de aanwezige redacteur een pluim in ontvangst neemt. - Penningmeester Patricia loopt de verlies- en winstrekening even door. - Het ontvangen rentebedrag is hoofdzake lijk afkomstig van Zeeuwind. - De post natuurbeheer is wat vertekend. Er zitten ook bedragen bij die eigenlijk een jaar eerder ontvangen hadden moeten worden. - De in de begroting opgenomen 500,00 voor 'Duumpjesavond' dient nog nader ingevuld te worden. - De begrote €1.000,00 is voor de aan schaf van een nieuwe generator voor de vlinderwerkgroep. De huidige generator geeft er op de meest onmogelijke mo menten de brui aan. - Gezien het feit dat noch bij Rabo noch bij Triodos rente vergoed wordt, geeft de meerderheid van de vergadering de voorkeur aan het stallen van meer geld bij Triodos. - In de begroting staat nog steeds de PM-post Masjeskreek. Voorzitter Jo geeft aan dat er eigenlijk geen belemmeringen meer zijn die de ondertekening van de akte in de weg staan en dat het tijd wordt weer maar eens een briefje te sturen. Een mogelijk volgende stap zou kunnen zijn voor bemiddeling bij de Beroepsorganisa tie van Notarissen aan te kloppen. - De kas werd gecontroleerd door Ada van den Broeke en Han Risseeuw. Han Ris- seeuw vertelt dat hij zeer tevreden is en de gevoerde boekhouding hun goedkeu ring kan wegdragen. - In 2019 zal de kas worden gecontroleerd door Han Risseeuw en aantredend lid Jan de Zwart, die nu reservelid was. Voor vol gend jaar zoeken we een nieuw reservelid en ons lid Soan Lan Ie biedt zich hiervoor welwillend aan. - In een even jaar treden penningmeester en gewone bestuursleden af, dus Patricia van Veen-de Rechter, Piet Jansen, Walter de Milliano en Jaap de Hulster. Allen zijn herkiesbaar en worden bij ac clamatie herkozen. - Voorzitter en secretaris treden in oneven jaren af. Voorzitter Jo Timmers is dus aftredend in 2019 en zou ruim te voren laten weten of hij in 2019 nog een nieuwe termijn ambieerde. Tot vreugde van de vergadering gaf hij aan dat hij zich in 2019 met plezier beschikbaar zou stellen voor een nieuwe periode. - Huub Buijsse was op een uitgelezen stukje natuur gestoten grenzend aan Fort Donaas. Of dat geen spekje voor ons bekje was. De voorzitter geeft enige uitleg dat de aanwezige liquide mid delen min of meer geoormerkt zijn. Dat de ontvangen rente de inflatie zeker niet compenseert, is vervelend, maar eigenlijk ondergeschikt. Na de vergadering wor den nadere gegevens uitgewisseld om de situatie beter in beeld te brengen. - Sjaak Herman stelt de vraag of er leden zijn die over voldoende vleermuizenken- nis beschikken en bereid zijn om een monitoringsprogramma uit te voeren tijdens de vervanging van populieren op de wallen van Sluis. Gemeente Sluis zette de plannen uiteen aan Sjaak Herman en Etiënne de Meijer. Uit een uitgevoerde inventarisatie bleek dat in de oude bomen uitzonderlijk veel vleermuizen huizen (kraamkamers, overwinteraars etc.) en dat de daar mee verband houdende noodzakelijke maatregelen een gefaseerde uitvoering afdwingen. De vraag van de gemeente was of't Duumpje bij de monitoring een rol zou kunnen spelen. Uit de respons tijdens de vergadering bleek dat de gewenste expertise binnen de vereniging niet beschikbaar is. Diverse suggesties werden gedaan, waaronder'SLZ en ook specialisten van Natuurpunt. Er bestond tevens onduidelijkheid over kosten en verantwoording. Er volgt hierover nader beraad. - Bram de Keuninck was benieuwd naar het rapport dat Bureau OKRA Landschapsar chitecten gemaakt heeft op verzoek van en betaald door Recron en Duumpje. Het rapport zal eerst worden gedeeld met B W van Sluis, waarna er bredere be kendheid aan kan worden gegeven. Dus nog even geduld. Na een korte pauze nam dhr. Luc van Rillaer (Natuurpunt) ons mee op een interessante trektocht door o.a. de Sint Donaaspolder (B).

't Duumpje | 2018 | | pagina 3