Zeeuwse Vogelaarsdag Red de rijke weide Waterdunen Middaggedeelte Afsluiting 6 Elke meter telt Financier uw eigen meters bloem rijke weiland 7 Zaterdag 21 april jl. was het weer zover. Vogelaars vanuit de gehele provincie waren bij de Telpost in Breskens bijeengekomen voor de Zeeuwse Vogelaarsdag die ieder jaar door een andere Vogelwerkgroep wordt georganiseerd. Dit jaar was het weer de beurt aan 't Duumpje. Piet du Burck doet verslag. Bij aankomst werden we reeds verwelkomd met de prachtige zang van de Nachtegaal. Om 9.00 uur was de officiële start van deze dag, maar verschillende "vroege vogels" stonden al veel eerder op de Telpost om nog wat van de voorjaarstrek mee te kun nen krijgen. In het nabijgelegen strandpaviljoen "Loods 10" was de officiële opening van deze dag. Hier werden de 45 deelnemers aan dit evenement opgewacht met koffie/thee en een heerlijke Zeeuwse bolus. Leuk dat ook steeds meer dames (16) zich aanmeldden voor deze dag. Na het welkomstwoord door onze voorzit ter, gaf werkgroepslid Huub Buijsse aan de hand van verschillende tekeningen enige uitleg over de totstandkoming en toekomst van project "Waterdunen". Ook kregen alle deelnemers een brochure met plattegrond van dit gebied, alsmede het dagprogramma met plattegrond van de te volgen route langs de verschillende natuurgebieden. Om 9.50 uur zijn we vanaf de parkeerplaats per auto vertrokken naar het Kustlabora- torium op "Hof Waterdunen". Onderweg hadden we reeds mooie uitzichten op dit 350 ha groot zilt natuurgebied in wording tussen Groede en Breskens. De beheerder van het gebied, Peter de Smidt stond ons hier reeds op te wachten en heeft ons op een prettige manier ook nog wat uitleg gegeven over zijn taak en de plannen met betrekking tot de verdere ontwikkeling van het gebied in de toekomst, zoals aquacul- tuur. Nadat we hier nog wat foeragerende vogels hadden gespot, hebben we onze route vervolgd. Vanaf de Puyendijk ter hoogte van de riool zuivering zijn we een stukje het gebied in gewandeld, van waar we een goed uitzicht hadden op de aangelegde broedeilandjes. Hier was er al flink wat activiteit van enkele pioniers onder de vogels, zoals steltlopers, meeuwen en kluten. Ook verschillende veldleeuweriken zongen ons hier toe. We vervolgden onze route en reden rondom het gebied, via 't Killetje waar de getijdenduiker zich bevindt en over de Panoramaweg met uitzicht op de Wes- terschelde en de skyline van Walcheren. Uiteindelijk arriveerden we om 12.15 uur op ons lunchadres, waar we gastvrij ontvangen werden op de boerderij van de familie Becu aan de Baarzandsekreek. Hier konden we het door ons zelf meegenomen lunchpak ket nuttigen en konden alle deelnemers genieten van soep, koffie en thee die hen door onze vereniging werden aangeboden. Op het ruime buitenterras was het daar goed toeven. Verschillende vogelaars heb ben ook nog wat vogels kunnen spotten op de aangrenzende kreek. Nadat iedereen was voldaan, zijn we om 13.30 uur weer vertrokken voor het vervolg van onze route. Onze volgende halte was natuurgebied "de Blikken". Hier hebben we het gezelschap in tweeën gesplitst en over de twee kijkhutten verdeeld. Van hieruit hadden we een mooi uitzicht op de broedende en foeragerende vogels, zoals Canadese ganzen, kokmeeuwen en ver schillende steltlopers. Ook hebben we daar een koppel steltkluten mogen bewonderen. Verschillende camera's hebben daar wat overuren gedraaid. Na ongeveer een uur hebben we onze route weer hernomen. Via buurtschap "de Marolleput" reden we over de Henricusdijk en langs natuurgebied "de Reep" naar de eindbestemming van onze route: natuur gebied "Sophia". Onze eerste stop was hier bij Sophia-oost. Hier zwommen een tiental knobbelzwanen en verschillende brand- ganzen. Ook hebben we wat bewoonde nesten van de grutto en kievit kunnen zien, alsmede verschillende baltsvluchten van deze mooie weidevogels. In Sophia-midden was natuurlijk de Oever- zwaluwenwand een trekpleister. De eerste oeverzwaluwen vlogen alweer af en aan om hun nestholtes weer op orde te brengen. Ook troffen we hier op de afrastering een koppel roodborsttapuiten terwijl 7 zwarte sterns regelmatig over het gebied scheer den. De allerlaatste stop was bij het plankier aan het Sophia-eiland. Hier was het een gekrijs van jewelste door de honderden kokmeeuwen die hun nesten bewaakten en zich goed lieten bewonderen. Ook en kele paartjes zwartkopmeeuwen en grote Canadese ganzen broeden hier. Daarnaast veel verschillende eendensoorten, zoals pijlstaart, slobeend, kuifeend, krakeend, bergeend, zomertaling en diverse steltlo pers zoals tureluur en kemphaan. Om 17.00 uur hebben we deze zonovergo ten dag afgesloten en kon ieder weer zijns weegs gaan. Voor de deelnemers die zich hiervoor vooraf hadden aangemeld was er (op eigen kosten) nog een afsluitend diner brandgans graspieper IJslandse grutto koolmees sperwer winterkoning bruine kiekendief grauwe gans kauw oeverloper spreeuw wintertaling buizerd groene specht kemphaan oeverzwaluw steltkluut witgat Canadese gans groenling kievit paapje tafeleend witte kwikstaart ekster groenpootruiter kleine mantel pijlstaart tapuit zilvermeeuw Engelse kwikstaart grote bonte specht meeuw pimpelmees tjiftjaf zomertortel fazant grote mantel kleine plevier putter torenvalk zwarte kraai fuut meeuw kleine zilverreiger regenwulp tureluur zwarte ruiter gele kwikstaart grutto kluut rietgors veldleeuwerik zwarte stern geoorde fuut heggenmus kneu rietzanger vink zwartkop gierzwaluw (tel holenduif knobbelzwaan roodborsttapuit visdief zwartkopmeeuw post) houtduif koekoek scholekster waterhoen grasmus huiszwaluw kokmeeuw slobeend wilde eend in Eetcafé Hofzichtte IJzendijke. Hier is deze schitterende dag onder het genot van een drankje nog even geëvalueerd. Uit de vele spontane reacties, zoals "wat hebben jullie hier prachtige natuurgebie den" en "complimenten voor de perfecte organisatie van deze dag" kunnen we de conclusie trekken dat onze Vogelwerkgroep als gastheer van dit jaarlijkse evenement kan terugkijken op een geslaagde dag. In totaal werden er op deze dag ruim 80 vogelsoorten waargenomen, opgenomen in het overzicht op de linkerpagina. Ons lunchadres naast de Baarzandse kreek. In de radio-uitzending van Vroege Vogels werd zondagmorgen eind maart de aftrap gegeven voor de campagne 'Elke meter telt' van Vogelbescherming Nederland. De overheid zet zich onvoldoende in om de weidevogels te redden. Daarom roept Vo gelbescherming iedereen op mee te doen. Het broedseizoen van de weidevogels is weer losgebarsten, maar waar moeten de grutto's, tureluurs en al die andere weidevo gels broeden? Op de gifgroene graslanden van Nederland anno 2018 vinden ze nauwelijks een plekje. Er zijn bijna geen insecten meerwaarde jongen zich mee kunnen voeden. Het aantal weidevogels is daardoor dramatisch gedaald: de grutto met 60% en de kievit met 45%. Rijk en provincies steunen boeren onvoldoende, want jaarlijks daalt het aantal grutto's nog met 3 tot 5 Daarom roept Vogelbescherming iedereen op te helpen bij het redden van de weidevogels. Voor de weidevogels is het 5 voor 12, daarom telt elke meter. Met elk stukje monotoon grasland dat verandert in een bloemrijk stukje is de weidevogel gehol pen. En dat kan heel simpel. Doneer via www.redderiikeweide.nl 5 euro. Daarmee kan Vogelbescherming in samenwerking met boeren 10 vierkante meter eentonig grasland omtoveren in 10 vierkante meter bloemrijk grasland vol insecten en vogels. Kijk op www.redderiikeweide.nl om welke gebieden het gaat. Voor 1 juli wil Vogelbe scherming voldoende middelen hebben voor 100.000 vierkante meter weiland. Daar is 50.000 euro voor nodig. Weidevogels kunnen alleen overleven in de bloemrijke natte weilanden die van oudsher bij Nederland horen. In het kruidenrijke gras kunnen de vogels schuilen. Door de natte grond krijgen kruiden en bloemen alle ruimte om te groeien. Daar komen veel insecten op af: het voedsel voor de weidevogels. Ze eten er wel duizenden per dag. Maar bloemrijke weilanden zijn grotendeels uit Nederland verdwenen, waardoor de weidevogels dreigen uit te sterven. Met het geld van 'Elke meter telt' pakt Vogelbescherming vijf grote gebieden aan waar weidevogels een goede kans heb ben te overleven en zich uit te breiden. Kale, monotone graslanden worden veranderd in bloemrijke weidevogelgebieden. WEIDE PEEN

't Duumpje | 2018 | | pagina 4