Zo vrij als een vogel Getijdegeul Oestergeul en Kustlab Droomproject Planning Onder deze leus organiseerden Provincie Zeeland, Stichting Het Zeeuws Land schap en 't Duumpje een publieksdag in Waterdunen en omgeving. Startpunt voor de activiteiten was de telpost, waar ook uw redactie genoot tijdens deze zonovergoten ochtend. De ruime publiciteit die aan deze dag was gegeven, leidde ertoe dat heel wat geïnte resseerden, ook van ver buiten de streek, zich aangemeld hadden om eens te komen rondkijken. Op de telpost stond vogelkenner Eric Marteijn paraat om ieder de finesses van de vogeltrek uit te leggen hierbij ondersteund door een heel leger vogelaars voorzien van kijkers, telescopen en opschrijfboekjes. Een van hen arriveerde net uit Amersfoort, was nog nooit op de telpost geweest, maar kwam even een dag naar Breskens om de unieke plek te aanschouwen. Ondertussen vertrok een tiental anderen: een gezelschap dat al heel vroeg op de telpost gearriveerd was, maar het nu tijd vond om richting Sophiapolder te gaan. Ook een gebied dat inmiddels bij vogelaars uit Nederland en vooral België grote vermaardheid kent. Op bevrijdingsdag kwam de wind uit de goede hoek, scheen een lekker zonnetje, alles zat eigenlijk mee, maar toch telde men slechts 3643 exemplaren verdeeld over 83 soorten. "Stilletjes" volgens de tellers. Je hebt ze niet aan een touwtje, die vogels. Speciale passant die dag was een Velduil. De hoogste score behaalde de Boerenzwa luw met 1246 stuks. Dat lijkt veel, maar 6 mei 2017 kwamen er op die ene dag wel 34825 'boertjes' over. Dat was toen meer dan de helft van alle (68761) boertjes die in 2017 passeerden, (www.trektellen.org) Zo'n bezoek aan de telpost gelegen aan de rand van Waterdunen kan nooit compleet zijn zonder ook in het natuurgebied in wor ding rond te neuzen. Voor een rondleiding door het gebied stonden om 9 en 10 uur gidsen paraat en wij gingen op stap met gids Herman van de Voorde hier en daar ontlast door collega - gids Hanneke van de Vijver. We hoorden hoog in de lucht direct al een Veldleeuwerik, tegenwoordig een zeldzaamheid in het ons omringende boerenland. In een ondiepe geul een eindje verderop stond een Kleine zilverreiger zijn kostje uit het water te zeven wat bij onze bezoekers tot enthousiaste reacties leidde, want ook een soort die je niet overal tegenkomt. De getijdenduiker doet nog geen dienst, de omgeving is nog zoet, maar toch waarderen veel plantjes en vogeltjes nu al de rust in het gebied. Het blijft nog even een verrassing welke veranderingen het aanleggen van de getijdegeul teweeg zal brengen. Zo staat er hier en daar opschot van wilgen, dat bij het zilter worden van het gebied ongetwijfeld zal verdwijnen. En daar waar het er nu als extensief beheerd weidegebied uitziet, zal straks het gedempte getij ertoe leiden dat zich een schor-achtig landschap ontwik kelt. Door de zeer beperkte getijwerking na tuurlijk minder dynamisch dan op de Hoge Platen, maar kustvogels vinden hier een rustige en veilige plek om te fourageren of te broeden. Met een ligging in de monding van de Westerschelde straks een Walhalla voor trekvogels op hun lange reis naar noordelijker gelegen broedgebieden. Oorspronkelijk waren in Waterdunen hectares ingetekend nader in te vullen door ondernemers die zich wilden richten op 'zilte teelten' maar herhaalde vertragingen in het uitvoeringsprogramma leidden ertoe dat de sector zich wat afwachtend opstelde. Voor Stichting Het Zeeuws Landschap kwam dat wel goed uit. De stichting vroeg zich af of economische bedrijvigheid te combineren viel met een aantrekkelijk, natuurlijk en veilig kustland schap en de Postcodeloterij stelde 6,25 miljoen Euro beschikbaar om dit droom project tot uitvoering te brengen. Oor spronkelijk had men voor de bouw van dit Kustlaboratorium een locatie bij Burghsluis op het oog, maar de in dat gebied aanwe zige mossel- en oesterbed rijven hadden bezwaren, die in Waterdunen niet aan de orde zijn. Als onderdeel van Waterdunen zal het Kustlab aantonen dat aquacultuur en een mooi landschap in een kustzone prima samengaan. Inmiddels is een futuristisch ogend gebouw opgeleverd dat in 2017 een prijs won als 'het mooiste gebouw van Zeeland.' Het f L^. Telpost Breskens op Bevrijdingsdag. Vooralsnog houdt men eind 2018 aan als moment dat het getij toegelaten wordt, maar het is al meer eens uitgesteld. De ex cursiedeelnemers waren ook nieuwsgierig waar en wanneer Molecaten met de bouw van de 400 recreatiewoningen en de aanleg van de duincamping zou starten. Zoals het zich laat aanzien zouden in 2019 de eerste huisjes geplaatst worden, maar je kunt het Molecaten niet kwalijk nemen pas echt aan de slag te gaan als het gebied grotendeels ingericht is en daaraan wordt nog hard gewerkt. op de Hoge platen broeden. Het broedsuc- ces hier varieert erg. Afgelopen jaar spoel den alle nesten weg door een forse storm met zulk hoog water dat zelfs op De Bol alles wegspoelde. Ook de strandplevier is zo'n kustbroedvogel die erg achteruitgaat. Afgelopen jaar in heel Nederland slechts 200 paartjes, waarvan 100 in onze delta. En hiervan 10 die Waterdunen ontdekt had den! De strandplevier is maar een klein vogeltje, maar toch is er voor hen in Zeeland maar weinig ruimte over om te broeden. Er zijn jaarlijks nog een kleine 100 broedparen in de delta, en dit aantal loopt steeds meer terug. vormt het hart van waaruit de aquacultures in het gebied aangestuurd worden. Op dit moment graaft men de nieuwe 'Oes tergeul' die het gebouw voorziet van zout getijdenwater. Hierna kan de Langeweg ontgraven worden. Ook de inlaatkreek die de getijdenduiker verbindt met het achter liggend natuurgebied moet nog gereali seerd en voorzien worden van een brug om het verkeer toegang te bieden. Langs de inlaatkreek zou een boulevard komen met kleinschalige horecazaken en winkeltjes. De Slikkenburgseweg, in het verlengde van de oude weg vanuit Groede langs de 'vuulput', wordt omgevormd tot een plankierpad zuid - noord, dat via enkele bruggen toegang geeft tot drie eilandjes. Op een ervan komt een hoge vogelkijkhut, van waaruit het hele gebied te overzien is, terwijl de andere kijkhut net genoeg boven het maaiveld zal uitsteken om onze broedvogels te bekijken zonder ze te verstoren. De plaats van enkele andere kijkhutten wordt bepaald na gereedkomen van Waterdunen: dan is beter te beoordelen waar deze observatieposten het best tot hun recht komen. Het ligt in de bedoeling enkele malen per jaar het peil flink te verhogen opdat de broedeilandjes geheel overspoeld worden door het zoute water. Hierdoor verdwijnt alle vegetatie en komt de kale bodem weer terug, een voorwaarde voor soorten als Dwergstern, Grote Stern en Visdieije die nu Met het aanbreken van het toeristenseizoen kunt u vanaf 19 juni tot en met 25 septem ber iedere dinsdagochtend deelnemen aan een excursie door Waterdunen. Startplaats is strandpaviljoen Loods Tien, bij de vo- geltelpost. Aanmelden is niet nodig en de excursie is gratis voor leden van Het Zeeuws Landschap. Indien u vragen heeft: www.hetzeeuwselandschap.nl Veel informatie (ook de meest actuele) vindt u op www.waterdunen.com. lichtgroen - recreatieve ''geel - bebouwing (huidige boerderijen etc.) donkergroen - natuur, aan de rand recreatieve natuur Plan Waterdunen.

't Duumpje | 2018 | | pagina 5