Natuurreservaat Sint Donaaspolder Verkavelingen Organisatie natuurbescherming Agentschap Natuur en Bos (ANB) VEN en IVON Natuurpunt Knokke-Heist fZ Net over de grens bij Sint Anna ter Muiden ligt, bij velen onbekend, het Natuur reservaat Sint Donaaspolder. Conservator Luc van Rillaer vertelde op onze Alge mene Ledenvergadering uitgebreid over dit gebiedje 'net over de schreve.' Het reservaat heeft zijn naam te danken aan de Spanjaarden die Fort Sint Donaas in 1605 aanlegden als reactie op de Staatsen die onder bevel van prins Maurits in 1604 Sluis heroverden. De bekende fortenbou wer Menno van Coehoorn breidde het fort in die dagen verder uit met 'de zwaluw staart'. Samen met Fort Sint-Job en Fort Sint-Frederik maakte het fort deel uit van de Cantelmo-linie. Naderhand kwam het fort onder Frans bevel. Vervolgens zwaai den Oostenrijkse troepen er de scepter: zij begonnen het fort af te breken en wat nog resteerde, moest onder Napoleon in 1813 wijken voor aanleg van de Damse Vaart. Weer wat later, in de Eerste Wereldoorlog, kwamen er enkele Duitse bunkers bij die ook tijdens WO II in gebruik waren. Met het beëindigen van alle vijandelijkheden keerde de rust helaas nog niet terug, want men begon in de vijftiger jaren langs de Damse Vaart grootschalig klei te winnen, waarbij het fort flink aangetast werd. Het project Staats-Spaanse Linies heeft ervoor gezorgd dat het fort de aandacht kreeg die het verdiende en in 2012 ging men aan de slag om de nog resterende relicten in het landschap te accentueren. De vele ontgrondingen, het laaggelegen en waterrijke gebied en het feit dat in België nooit zo grootschalig is herverkaveld als in Nederland, hebben ertoe geleid dat het gebied net naast de Damse Vaart minder geschikt is voor moderne en efficiënte ak kerbouw en het de laatste decennia hoofd zakelijk dienst deed als extensief gebruikt weidegebied. Tussen monotone akkerbouwgebieden werd het zo een refugium voor veel vogels. Kolganzen gebruikten het als laatste pleis terplaats alvorens hun tocht te vervolgen naar het noorden. In de late winter en de vroege lente vinden we er massa's ganzen die hier komen foerageren. Typische wei devogels als Grutto, Bruine kiekendief en Bergeend kunnen er in alle rust broeden en ook een Roerdomp werd er gezien. De plantengroei is een typische ruigtekrui- denvegetatie, waar we in de lager gelegen delen soorten als Rode waterereprijs en Kamgras aantreffen. Naast erg veel Mei doornhagen, Sleedoorn en Hondsroos tref fen we weinig speciale soorten aan, maar dat is voor de talrijke hommels, bijen en zweefvliegen ook niet vereist. Die genieten in dit relatief windstil gebied toch wel van het gunstige microklimaat. In deze omgeving kocht de Belgische natuurbescherming in 1989 het eerste perceel aan: het begin van een lange reeks aankopen in dit gebied. De 'natuurbescherming' in België is geheel anders georganiseerd dan in Nederland waar particuliere landelijke instellingen als Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer en de provinciale Landschappen de dienst uitmaken. Plaatselijke gezelschappen als Duumpje, Steltkluut, Vogelwerkgroep Wal cheren etc. bezitten geen eigen gronden. Heel anders dan in België waar locale ver enigingen in Damme, in Knokke, in Brugge etc. zelfstandig opereerden en ook wel overhoekjes aankochten maar toch te klein schalig waren om echt resultaten te boeken. Perceelstructuur. Groen: natuurgerelateerd In 2001 gingen alle 160 verenigingen op in het Vlaamse Natuurpunt, waardoor men alle natuurbelangen op regeringsniveau kon verdedigen. De afdelingen zijn overigens tot op grote hoogte zelfstandig gebleven als het gaat om ontplooien van initiatieven. Naast Natuurpunt heeft het Vlaams Gewest ook een eigen ambtelijke dienst, het Agent schap Natuur en Bos (ANB). ANB beheert een aantal Vlaamse natuurreservaten en 37.300 hectare bossen, natuurgebieden en domeinen. Als we de hectares meetel len die de dienst beheert ten behoeve van andere terreinbezitters, zijn ze verantwoor delijk voor 70.000 ha. ANB ondersteunt ook lokale natuurver- enigingen, naast hulp aan provincies en gemeenten. Bij aankoop van natuurter reinen door erkende terreinbeherende natuurverenigingen springen ze bij met geld en goede raad. In gebieden waar na tuurwaarden sterke potenties hebben, kan het ANB zelf aan natuurontwikkeling doen of het instrument natuurinrichting inzetten. Samen met eigenaars en belangengroepen wordt zo een gebied ingericht om er de na tuur optimale kansen te geven. Waar we in Nederhand destijds de Ecologi sche Hoofdstructuur uitrolden ter bescher ming van natuur en landschap (nu Natuur- netwerk geheten) kent België het 'Vlaams Ecologisch Netwerk' (VEN) en het IVON: Integraal Verwevings- en Ondersteunend Netwerk. Beide met in grote lijnen hetzelf de doel: komen tot een samenhangend en georganiseerd geheel van natuurgebieden ter bescherming van aanwezige en poten tiële natuurwaarden. Men veronderstelde hiervoor resp. 125.000 hectare (VEN) en 150.000 (IVON) te moeten aanwijzen. Waar initiatieven in de kuststrook (Zwin, binnenduinrand Knokke etc.) ontplooid werden door ANB, richtte Natuurpunt de aandacht op de voor o.a. weidevogels belangrijke gebieden in de driehoek Hoeke, Westkapelle en Sint Anna ter Muiden. Waar afdeling Damme veel gebieden in de directe omgeving van Damme onder haar hoede heeft, zette afdeling Knokke-Heist in op de Sint Donaaspolder. De Knokse vrijwilligers hebben afgelopen decennia hard aan de kar getrokken door het geven van rondleidingen en zo kon met het verdiende geld, aangevuld door Natuur punt landelijk, regelmatig een perceeltje natuur bijgekocht worden. Ze hadden het tij ook wel wat mee: veel kleine perceeltjes werden minder geschikt voor moderne akkerbouw en veel akkerbouwers hebben geen opvolgers. Tot slot leidde de onrust barende achteruitgang van de natuur tot steeds meer (soms Europese) regelingen die overheden verplichtten maatregelen te tref fen. En een natuurvereniging die goed op de hoogte is welke regeling je van stal kunt halen om weer een perceeltje bij te kopen, kan verrassende vooruitgang boeken. We geven een korte schets van deze regelingen. Conventie van Ramsar In 1971 zag men al dat het met veel vo gelsoorten niet goed ging en tijdens een conventie in Ramsar (Iran) ondertekende een groot aantal landen een internationale overeenkomst inzake watergebieden (dras- landen/wetlands) die van internationale betekenis zijn, in het bijzonder als woonge bied voor watervogels. Vogelrichtlijngebieden Enkele jaren later, in 1979, keek men verder dan alleen watervogels door het uitvaardi gen van de Europese Vogelrichtlijn met als doel "het bevorderen van de instandhou ding van alle natuurlijk in het wild levende vogelsoorten." Heel wat hectares rondom Damme en Westkapelle behoren tot deze 'vogelrichtlijngebieden.' Habitatrichtlijngebieden Vanaf 1992 genoten alle wilde dier- en

't Duumpje | 2018 | | pagina 7