Excursies plantenwerkgroep Het moet beter OVER FLORON FLORISTIEK: EEN LANGE TRADITIE plantensoorten bescherming voor zover die van belang zijn voor de Europese biodiver siteit. Ten behoeve van hun "gunstige staat van instandhouding" worden gebieden be schermd, versterkt dan wel hersteld. Ook in ons reservaatsgebied net over de grens be vinden zich zulke habitatrichtlijngebieden. Natura 2000 netwerk Alle genomen maatregelen ten spijt, bleef de soortenrijkdom achteruit hollen, hetgeen leidde tot een meer Europese aanpak met als insteek dat in 2020 een einde gekomen zou moeten zijn aan de daling van het aantal soorten planten en dieren. Het netwerk besloeg bij aanvang alle 27 lidstaten van de Europese Unie en zo'n 26.000 beschermde gebieden. Binnen het Vlaams Gewest is inmiddels 5158 km2 geboekstaafd als Natura 2000, verspreid over 310 gebieden. Het Natura-2000 statuut verschilt aanzien lijk van de voorgaande regelingen aan gezien de Europese Commissie financieel bijdraagt aan essentiële beschermings maatregelen, zoals uit het LIFE-fonds. Om de besteding van deze Europese gelden te kunnen verantwoorden, wordt streng beoordeeld voor welke plant- en diersoorten het gebied kansrijk ingericht kan worden. Zo komen er in het gebied langs de Damse Vaart veel vleermuizen voor, dus kan geld beschikbaar worden gesteld om speciaal hun biotoop te ver sterken. Met dit geld werden de bestaande twee bunkers, ooit deel uitmakend van "Stutzpunkt Dora" ingericht als overwin teringsplaats voor Water-, Baardvleermuis, Laatvlieger en Grijze grootoorvleermuis. Ook amfibieën als Kamsalamanderen Klei ne watersalamander, Gewone pad, Groene kikker en Boomkikker voelen zich thuis in de vochtige weiden bij de Damse Vaart. Wat vogels betreft, is het gebied 's winters van belang voor Kolgans en Smient, terwijl in voorjaar en zomer weidevogels als Kievit, Grutto, Kluut, Tureluur en Scholekster hier alle ruimte krijgen. Stuk voor stuk soorten die steeds meer verdreven worden uit de intensief bewerkte akkerbouwgebieden. De aanwezige waterpartijen dienen het waterwild met onder meer Slobeend, Zomertaling, Wilde eend en Kuifeend en in de omzomende rietkragen en het nieuw aangelegde rietveld huizen Kleine karekiet en Rietzanger en kunnen Blauwborst en Bruine kiekendief broeden. In 2014 werd in de herstelde fortgracht een boomkikker waargenomen en ook vanuit Nederland, waar deze soort sinds enkele jaren bijzonder profiteert van het door Het Zeeuws Landschap gevoerde beheer, steken steeds meer boomkikkers de grens over bij Sint Anna ter Muiden naar het aangrenzende Sint Donaasreservaat. Deze 'haoge- of plakpuut' geniet graag van de zon, enigszins verstopt in een veilige haag van braam of meidoorn dichtbij de oever van een veedrinkput. Ten behoeve van de poldergraslanden in deze 'Oostkustpolders' ontving Natuurpunt eind 2016 van de Vlaamse overheid zo'n 200.000 o.a. om het typische reliëf in de graslanden te herstellen. Voor de begra- zing van de weilanden werkt Natuurpunt samen met plaatselijke landbouwers. Naast de Sint Donaaspolder gaat een deel van het geld ook naar de Stadswallen van Damme en Uitkerkse polder, eveneens behorend tot de Oostkustpolders. Ondanks het feit dat op alle fronten hard aan natuurherstel gewerkt wordt, ver scheen eind april een Europees rapport, opgesteld door 18 natuurorganisaties, één jaar na de start van het actieplan van de Europese Commissie. Conclusie: België laat veel kansen liggen door het gebrek aan verbindingen tussen natuurgebieden: te versnipperd om een vlotte en veilige ver plaatsing van soorten te verzekeren. Boven dien reikt de overheid te veel vergunningen uit voor economische activiteiten die een negatieve impact hebben op natuur. België scoort goed waar Europese natuurwetten zijn omgezet in de nationale wetgeving en het monitoringsysteem dat de natuurkwa liteit in kaart brengt, is goed uitgerold. En wat het aantal Life - projecten betreft, is Vlaanderen koploper in Europa. De meeste van die projecten worden gecoördineerd door Natuurpunt en uitgevoerd door vrij willigers, zoals in Knokke. De door de commissie genoemde versnip pering vinden we ook terug in de talloze kleine perceeltjes rondom de Damse vaart net bij ons over de grens. De wijze echter waarop Natuurpuntvrijwilligers zich hier inzetten om via alle kleine stukjes te komen tot een aaneengesloten robuust complex is een voorbeeld hoe het overal (ook in Nederland) zou moeten en het geeft hoop voor de toekomst van onze natuur aan weerszijden van de grens. In het gebied worden regelmatig excursies gegeven, zoals zondagmiddag 24 juni. Plaats: grenspost Sint Anna ter Muiden Duur: van 14.00 -17.00 uur. Gids: Luc van Rillaer (0032-50/623569) Kosten: leden Natuurpunt gratis. Niet leden: €2,50 p.p. Zo gauw de plantenwereld weer tot leven komt, trekt onze plantenwerkgroep weer naar buiten om alles wat groeit en bloeit in kaart te brengen. Op deze pagina een overzicht van de 'onderzoeksgebieden' dit seizoen. Dit jaar staan er weer 8 donderdagavond excursies in de streek op het programma. We starten om half acht en gaan door tot de duisternis ons overvalt. Daarnaast staan er dit jaar twee kilome- terhokken gepland in het kader van Het Nieuwe Strepen. Beide hokken bevinden zich bij Philippine in het "vijandelijk" gebied van onze collega's van de Steltkluut. De spelregels zijn dat de hokken voor Het Nieuwe Strepen in één seizoen twee maal worden bezocht door twee afzonderlijke groepen. Wij verzorgen op deze twee locaties op uitnodiging van de Steltkluut één bezoek en zij zullen het andere bezoek voor hun rekening nemen. Deze excursies vinden in het weekend plaats omdat ze meer tijdsinspanning vragen. Tot slot bestaat FLORON (FLORistisch On derzoek Nederland) in 2018 precies 30 jaar. Dat wordt gevierd met een excursie 30 jaar FLORON rond de oprichtingsdatum van 16 juni. Door het hele land worden kilometer- hokken bezocht die ook ongeveer 30 jaar geleden al eens zijn bezocht. In ons geval gaat het om het kilometerhok van de Ver dronken Zwarte Polder bij Nieuwvliet-bad. Donderdagavond 14 juni-Liniedijk SBB (KM-hok 027-370) Vrij recent ingerichte nieuwe natuur. Aanvang: 19.30 uur. Route: Neem vanaf Waterlandkerkje de Molenweg in zuidelijke richting, kruis de Liniedijk en na 100 m ga je over het water links af. Parkeer hier links in de berm. Zondag 17 juni - Zwarte Polder Floron In het kader van het 30-jarig bestaan van FLORON worden gebieden bezocht die (on geveer) 30 jaar geleden ook zijn bezocht. Voor West Zeeuws-Vlaanderen betreft dit de Verdronken Zwarte Polder bij Nieuw- vliet-Bad (KM-hok 019-379) Buitendijks zilt schor- en duingebied, deels begraasd door schapen. Aanvang: 10.00 uur. Verzamelen: (betaalde) parkeerplaats tegenover frituur Het Gemaal. NEEM ETEN EN DRINKEN MEE! Donderdagavong 28 juni Zeedijk Hoofdplaat (KM-hok 035-377) Buitendijkse steenglooiing langs de Wester- schelde. Aanvang: 19.30 uur. Verzamelen: Parkeerplaats bij zeedijk aan het eind van de Havenstraat (Spuikom). Donderdagavond 12 juli Boerderijflora (KM-hok 022-370) We bekijken de flora op het erf, in de wei en de akkers met o.a. akkerrandenbeheer. Aanvang: 19.30 uur. Verzamelen: op het erf van Hoeve Dierken- steen - bij Walter de Milliano. Bakkerstraat 62,4501 RB Oostburg. Donderdagavond 2 augustus Sint Kruis (KM-hok 023-366) Tweede bezoek aan het bebouwde gebied en de omgeving op een dekzandrug. Aanvang: 19.30 uur. Verzamelen: oostzijde van de kerk aldaar. Donderdagavond 16 augustus Industrieterrein Oostburg (hok 023-373) We gaan op zoek naar planten tussen de bedrijven door. Aanvang: 19.30 uur. Verzamelen: parkeerplaats Boerenbond. Donderdagavond 30 augustus Grote Gat (HZL) (KM-hok 023-372). Groeiplaats Kruipend moerasscherm We bezoeken de kleine groeiplaats van het zeer zeldzame Kruipend moerasscherm. Aanvang: 19.30 uur. Verzamelen bij het klaphekje langs de Nieu- veltweg (tegenover het huis op de bult) aan de zuidkant van het Groote Gat. De Nieuveltweg kent éénrichtingsverkeer! Komend vanaf Bakkersdam mag je na de afslag voor het tuincentrum niet verder met de auto. Indien u vragen heeft, kunt u even mailen met Awie de Zwart (azwart01@hetnet.nl) FLORON (Floristisch Onderzoek Nederland) zet zich al 30 jaar in voor onderzoek naar en bescherming van de Nederlandse wilde flora. Hierbij krijgt het landelijk bureau hulp van honderden vrijwilligers die door het hele land actief zijn. Naast directe ondersteuning van haar vrijwilligers geeft FLORON voorlichting en advies, voert ecolo gisch onderzoek uit ten behoeve van we tenschap, beheer en beleid en beschermt plantensoorten en hun leefgebieden. Het verzamelen van plantenwaarnemingen kent een lange traditie. Al rond 1900 werd er in Leiden een project opgezet om de landelijke verspreiding van plantensoor ten in Nederland systematisch in kaartte brengen. De coördinatie van deze inven tarisaties vond eerst plaats onder de vlag van het Instituut voor Vegetatie Onderzoek Nederland (IVON) en werd later voortgezet door het voormalig Rijksherbarium (nu onderdeel van Naturalis) en de provincies. In 1988 werd Stichting FLORON opgericht om de coördinatie van het planteninventa- risatiewerk voort te zetten en het gege vensbeheer met onderzoek, voorlichting en bescherming verder uit te breiden.

't Duumpje | 2018 | | pagina 8