O Inhoud Organic Micro Farming in de Morelleput BIOSFEERGROEDE VERHAEGEN PEIJNENBURG Uw notaris in Zeeuws Vlaanderen Udvan Bouwend Nederland 1 AANNEMERSBEDRIJF W Voor al uw: nieuwbouw verbouw onderhoud kunststof kozijnen Nieuwe privacywetgeving Boeren helpen vogels Anders kijken naar zuring Hommels De Flora Zeelandica gepresenteerd Visdiefjes en nachtdieren Korte berichten Veldwaarnemingen Activiteiten Adressen 4 5 6 9 12 13 14 16 18 20 Markt 23,4515 BB IJzendijke T 31 (0)117-301558 info@venpnotarissen.nl www.venpnotarissen.nl Of het nu gaat om trouwen, samenwonen, het (ver)kopen van een woning, een aandelenoverdracht of het opmaken van een testament, bij Verhaegen en Peijnenburg Netwerk Notarissen staan wij voor u klaar op belangrijke momenten in uw leven. Wij denken met u mee en adviseren in heldere taal. Maak gerust een vrijblijvende afspraak om uw vraag te bespreken. Tevens Estate planners en Agrarisch specialisten info slagerijtresonie.nl Ambachtelijke slagerij met passie voor vlees. ALunderen uit eigen mesterij! 3Com langs in Schoondijke Jdoud website en facebook in de gaten voor de laatste nieuwtjes! wwwslagerijtresonie.nl I uerweij Zuidzandsestraat 27, 4501 AL Oostburg Tel. 0117-452815, fax 0117-454707 i nf o@ verweij oostbu rgn I www.verweijoostburg.nl Vrijdags (12.00 -14.00 uur) fytotherapeut op ons bedrijf aanwezig - Tarwegrassap bij ontgiften en afvallen; - Alle bekende tincturen die vrij te koop zijn, zoals echinaforte en passiflora; - Heerlijke goudsbloemcrème; - Al onze producten zijn bio-gecertifïceerd en uit eigen teelt. Tijdens deze openstellingsuren is ook een herboriste aanwezig voor uw vragen. U kunt haar ook emailen. Theetuin Koffie, thee taart Soep lunch Ontbijt High Tea Bed Breakfast Spelletjesschuur (verhuur) voor huiselijk familiefeest, bijeenkomst Bbq - feest met gebruik van tuin Sint Bavodijk 56a, 4504 AB Nieuwvliet Tel. 06-18740588 info@indemorelleput.nl www.indemorelleput.nl Scherpbierseweg 1,4503 GR Groede T: 0117-376337; M: 06-44758401 info@biosfeer-groede.nl www.biosfeergroede.nl ni^rrrrn^n^rrNr SKAL026872 Redactie Ria Hoeijmakers Nathalie De Somer Sandra Dobbelaar en Luciën Calle Awie de Zwart Sabine Rausch - Recreatief medegebruik? - Fietspaden en promenades - Weitje Tellier - Hannekenswerveweg - Knotwerkgroep - Natuurwerkdag - Programmatische Aanpak Stikstof (PAS) - Subsidieaanvraag 200 boeren - Kap houtopstanden Wallen Sluis - Tuinvlinderteltiendaagse - Deltaplan Biodiversiteitsherstel: van droombeeld naar actie Reggy van Poecke In de natuur vind je twee gevederde vrienden doorgaans niet in eikaars gezelschap. Ze zoeken elkaar niet op, lopen elkaar niet in de weg en voor eikaars voedsel kiezen ze al evenmin. De vraag is zelfs of ze elkaar wel ooit tegen komen, want hun leven speelt zich afin de eigen unieke biotoop. Het gaat hier om Troglodytes troglodytes en Himanto- pus himantopus. De laatste is een fraaie witte waadvogel met zwarte rug en een donkere rechte snavel die gracieus op lange roze steltpoten rondstapt. Pas sinds 1931 is hij hier een zeldzame en onregelmatige broedvogel die vooral in het Middellandse Zeegebied thuishoort. Troglodytes is wél kind-aan-huis, om zo te zeggen. Het is een druk, energiek vogeltje, 10 gram ongeveer, dat buiten het broedseizoen nauwelijks opvalt en in de dichte begroeiing ongezien naar voedsel zoekt. Je hoort hem des te meer wanneer gevaar dreigt voor de jongen. Zijn ouderlijke zorg is legendarisch. Zie Shakespeare: "the poor wren, the most diminuative of birds will fight-her young ones in her nest - against the owl."(Macbeth IV, 9-11), wat Willy Courteaux vertaalt met: "het winterkoninkje, de kleinste vogel van de wouden, vecht, als de uil zijn jongen in het nest bedreigt." Klein en dapper dus, dat winterko ninkje, dat duumpje! Maar in dit herfstnummer over de natuur (terug naar de mensenwereld) komen de vogels wel degelijk op eikaars terrein, zelfs bij elkaar thuis - althans, dat wil zeggen, de twee natuurbeschermingsverenigingen van die naam: 't Duumpje en De Steltkluut (vogels met zondagse namen als Troglodytes troglodytes en Himantopus himanto pus). Dit herfstnummer van 't Duumpje wordt namelijk opgesierd en verrijkt met twee interessante bijdrages over de natuur die eerder in De Steltkluut, het blad van de Oost-Zeeuws-Vlaamse natuurbeschermingsvereniging zijn verschenen. Sandra Dobbelaar en Lucien Calle schrijven over Hom mels op pagina's 9-11 en brengen ze in beeld met fraaie foto's in close-up. Nathalie De Somer determineert 10 soorten Zuring op pagina's 6-8 compleet met gedetail leerde illustraties. Een veer op de hoed van onze natuurvrienden uit het oos telijke deel voor hun waardevolle bijdragen in ons blad. Foto voorpagina: Panorama Sophiapolder, zie ook blz. 14 (Jaap de Hulster).

't Duumpje | 2018 | | pagina 2