Nieuwe privacywetgeving Boeren helpen vogels Bloeiend Bedrijf l □n 4 5 De afgelopen maanden werden u en uw mailbox geteisterd met berichten over de Algemene verordening gegevensbescherming die tot doel heeft de pri vacy - wetgeving binnen Europa aan de eisen des tijds aan te passen. Ook onze vereniging heeft hiermee te maken. Tijden veranderen en waar we ooit een briefje schreven, gebeurt nu alles on line en wat u ooit heeft ingetikt, kan u tot in lengte van dagen blijven achtervolgen. We denken dan direct aan bedrijven als Facebook, Google en Whatsapp die kop loper zijn als het gaat om het leveren van allerlei handige diensten. Gratis diensten, maar ieder weet dat alleen de zon voor niets opgaat: het 'verdienmodel' van deze bedrijven bestaat erin onze gegevens te verhandelen. Zonder dat wij daarin gekend worden. Zo leidde een datalek bij Facebook ertoe dat de gegevens van 50 miljoen Amerikaanse gebruikers werden benut om hun eigen presidentsverkiezingen te manipuleren. Er is dus alle reden regelgeving aan te pas sen aan moderne tijden. Europa heeft hierin het voortouw genomen en alle lidstaten dienen zich te conformeren aan de nieuwe richtlijnen. Nederland heeft zijn regels neergelegd in de "Algemene verordening gegevensbescherming" (AVG) die enkele maanden geleden in werking trad. Ook voor kleine verenigingen als de tennis, de voetbal en 't Duumpje. Ledenbestanden Voor een vereniging als de onze is er een beperkt aantal zaken dat aandacht behoeft. Dat is op de eerste plaats ons ledenbestand met uw adres waarheen het verenigings blad gezonden wordt en een vergelijkbaar bestand waarmee de penningmeester contributiebetalingen bijhoudt. In deze bestanden worden alleen NAW* - gegevens opgenomen en voor zover het jeugdleden betreft de geboortedatum: ze reizen mee voor half geld tot hun 16e jaar. Vandaar, leder jaar wordt het bestand opgeschoond, ook wat betreft overbodig geworden geboortedatums. Voorzover leden actief zijn binnen onze vereniging kunnen aanvullingen voorko men met telefoonnummers en email-adres sen, noodzakelijk voor de interne communi catie binnen bestuur en werkgroepen. Desbetreffend databestand wordt uitslui tend opgeslagen op de computer van het bestuurslid dat zich bezighoudt met de financiële administratie dan wel met de ver zending van ons clubblad. Anderen hebben hiertoe geen toegang. Beeldmateriaal - foto's Foto's en filmpjes komen altijd van pas bij het aantrekkelijk maken van tijdschriften en Internetpagina's. Ze waren dan tot voor kort ook rijkelijk aanwezig op de Internet pagina's van onze vereniging en ook in ons blad illustreerden ze veel artikelen. Op dit terrein gebiedt de nieuwe regelgeving een aanmerkelijk terughoudender gebruik, speciaal waar het gaat om onze minderja rige Visdiefjes. Naast deze algemene terughoudendheid moet ook aan ieder nieuw (jeugd)lid de vraag voorgelegd worden of bezwaren be staan tegen het opnemen van bijv. foto's in verenigingsblad of op Internetsite waarop desbetreffend lid herkenbaar afgebeeld wordt. Van deze bezwaren maken we een aante kening die leidend is bij het plaatsen van beeldmateriaal. Reeds langer actieve leden worden eveneens benaderd met het verzoek om hun toestemming, voor foto's die nog niet gemaakt zijn, maar tijdens komende vereni gingsactiviteiten gemaakt kunnen worden. De essentie van de nieuwe regelgeving is simpel: alleen noodzakelijke gegevens opslaan. Voor bijv. verzending van een club blad volstaan dan NAW - gegevens. Niet meer en niet minder. Voor dit artikel, als onderdeel van ons privacybeleid, moest de redactie zich in deze materie verdiepen en deze taak blijft binnen de vereniging ook in de toekomst bij de redactie belegd. Voor vragen: redactie@duumpje.nl NAW Naam, Adres, Woonplaats. Het is mooi om te zien met hoeveel enthou siasme hoerenjagers en vogelaars aan de slag zijn gegaan om samen te zorgen voor het welzijn van de vogels. Het plantenbe- stand in Zeeuws-Vlaanderen krijgt een gro tere diversiteit en omdat boeren ook steeds bewuster omgaan met gewasbescher mingsmiddelen worden de diversiteit en de aantallen van insecten gunstig beïnvloed. Alles met het doel om meer voedsel voor de vogels te krijgen, waardoor de terugloop in vogelaantallen wordt gestopt én aantallen mogelijk zelfs kunnen groeien. Nadere informatie: www.bloeiendbedriif.nl/akkerranden www.poldernatuurzeeland.nl www.poldernatuurzeeland.nl/Stichtina Zeebra De wijze waarop de agrarische sector het afgelopen jaar in de publiciteit kwam, heeft minister Carola Schouten ertoe bewogen te gaan werken aan een lange- termijnvisie voor de Nederlandse landbouw. In Zeeuws-Vlaanderen werkt een aantal landbouwers, verenigd in de agrarische studievereniging Bloeiend West, al jaren in deze richting. Bestuurslid Ria Hoeijmakers informeert u nader. In West Zeeuws-Vlaanderen helpen de boeren de natuur een handje om de terug gang van allerlei dieren en planten tegen te houden. We noemen dat 'agrarisch natuurbeheer'. In onze streek hebben de boeren zich georganiseerd in de agrarische natuurvereniging Bloeiend West Zeeuws- Vlaanderen. Al sinds 2001 leggen onze boeren akkerran den aan op hun akkers: het doel is om die randen zó aantrekkelijk te maken dat vogels er een plaats vinden om te schuilen en om veilig te broeden én tegelijkertijd een plek waar ze voldoende voedsel kunnen vinden: zaden en insecten. bevalt zo goed dat het nog intensiever wordt opgepakt. De telresultaten gaan in gevoerd worden in de database van SOVON (Vogelonderzoek Nederland). Daarmee kunnen uiteindelijk rapporten en grafieken gemaakt worden, die vertellen hoe goed het gaat met de vogels. Het telcafé is inmiddels een goede ge woonte geworden, ook bij de 8 andere agrarische natuurverenigingen in Zeeland worden telcafé's gehouden. En juist in het broedseizoen voor de vogels, zijn weer de nodige telcafé's gepland voor de 9 Zeeuwse agrarische natuurverenigingen. De boer moet die randen volgens bepaalde voorwaarden bewerken, inzaaien en bijhou den. En vanzelfsprekend kan van de grond waar de randen liggen, geen gewas worden geoogst. Voor het werk en de gederfde inkomsten krijgt de boer een vergoeding. De boeren zaaien in de randen allerlei grassen en kruiden en vervolgens kun nen de vogels er terecht. Welke vogels en hoeveel, dat werd maar door een klein aantal boeren bijgehouden, terwijl dat juist belangrijk is om te weten of de akkerranden goed werken voor de planten, insecten en vogels. De voorwaarden voor het agrarisch natuurbeheer worden geregeld aangepast: sinds enkele jaren is één van de regels dat de boeren moeten tellen hoeveel en welke vogels er in de randen voorkomen. In Zeeland gaat het vooral om de patrijs, veldleeuwerik, gele kwikstaart en graspie per. U kent ze? Nou, niet alle boeren kennen deze vogels. In de telcafé's van Bloeiend West kregen ze les, en daarna hulp bij het tellen van Landschapsbeheer Zeeland. Maar.... gelukkig is er heel veel interesse voor agrarisch natuurbeheer bij de boeren in onze streek, met als gevolg een tekort aan telhulpen. En toen kwam er hulp uit een misschien onverwachte hoek: de vogel werkgroep vart 't Duumpje en de jagers van de drie jagersverenigingen in West Zeeuws- Vlaanderen. Een unieke combinatie: jagers, vogelaars en boeren! Deze samenwerking

't Duumpje | 2018 | | pagina 3