Anders kijken naar zuring 6 Soort Vrucht Grondblad Biotoop 10 soorten bepalen met vruchten Op een zomerse dag wandel je door een natuurgebied of een bijzonder groene (lees niet-kaalgemaaide) berm, en een plant die je daar gegarandeerd tegenkomt, is zuring. Meestal met grote bladeren en later de hoge goudgeel tot rode bloeitakken, die bijzonder fraai zijn. Zelf indentificeren Toch is het zonder florastudie niet van zelfsprekend om de soort te benoemen. Ik merkte dat ik afgelopen jaren, mits enig oe fenen, aardig overweg kon met alle soorten en de zeldzamere en de kruisingen begon te vinden. Ze stonden zomaar om me heen. Daarom dit stukje om wegwijs te geraken in de zuringen en er terzelfdertijd plezier in te hebben om naar het micro-natuurschoon te kijken. Van de 200 soorten wereldwijd zijn er ruim 10 in Zeeuws-Vlaanderen regelma tig te vinden, waarvan 3 zeer algemeen. Dat is te overzien! Gewapend met de loep en de starttabel kan je op jacht. Eetbaar Zuringen behoren tot de familie van de dui zendknopen, daarvan verschijnen enkele bekenden op het bord: de stelen van Rabar ber en de zaden van Boekweit. En vroeger at men wel zurkel of'paling in 't groen'. Dat groen en die zurkel, dat was dan Veldzuring - het kan nog steeds gegeten worden, maar kies volgend jaar dan fris onaangevreten lentegroen. Te begrijpen dat het ook voor het dierenleven goede voedselplanten zijn. Kan je op de plant vinden wie je voor was? Bouw Ze hebben allemaal een gelijkaardige bouw: een penwortel, gesteelde gaafran- dige grondbladeren, waaruit later een bebladerde stengel en een lange bloei- pluim met onopvallende bloemen komt. Onopvallend, want ze rekenen niet op de komst van insecten voor de bestuiving: dat doet de wind. Tuitje Zoals alle Duizendknopen hebben ze tuitjes bij de knopen. Het tuitje is de botanische benaming voor het vliesachtig omhulsel. Bij de meeste planten vind je hier steun bladeren voor een nieuwe scheut, maar bij duizendknopen zijn die tot een kokertje vergroeid. Kijk telkens of je deze tuitjes kan vinden. Vind je geen tuitje, dan is het geen zuring. Grondbladeren Aan de vorm van de grondbladeren die van af de winter aanwezig zijn, kan je met een geoefend oog de soort bepalen. De vorm van het grondblacTkan je altijd ter controle van je determinatie gebruiken. Plant Na het bladrozet met grondbladeren begint de voorbereiding voor de bloei. Het is een hele metamorfose. Op de stengel verschijnt een ander bladtype, vaak ongesteeld. Van daaruit de hoge bloeipluimen. Bij de meeste zuringen hebben de onopvallende bloemen meeldraden en stampers, die beurtelings rijpen om kruisbestuiving in de hand te werken. Bij enkele zuringsoorten is dat gescheiden over mannelijke en vrou welijke planten, zoals bij Veldzuring. Omdat bladeren en bloemen van de stengel zo veranderlijk zijn, is het niet aan te raden om deze te gebruiken voor de soortbepaling. Daarom: zoek de uitgebloeide planten op met volgroeide vruchten. Rijpe vruchten De bloemen van zuring zijn groen, daarom noemen ze de groene kelk en de kroon de bloemdekbladen. De binnenste drie groene bloemdekbladen worden uiteindelijk de drie vruchtkleppen en daarop verschijnen de vruchtknobbels. Voor elke zuring een ei gen vruchttype. Hiervan volgt een speurta- bel: het is zeer goed doenbaar om de soort met de vruchten op naam te brengen. Nog een andere soort? En vind je een tussenvorm of een andere? Veel kans datje een kruising te pakken hebt, wat zeer goed mogelijk is als beide oudersoorten in de buurt aanwezig zijn. Het kan ook zijn datje een zeldzame of gekweekte soort te pakken hebt; schakel dan over naar de determinatiegids of voer een waarneming in met passende foto's als Rumex spec. Of: je plaatst je vraag op het forum van waarneming.nl, dan word je geholpen met de bepaling van de soort. Veel plezier met deze boeiende plantenfa- milie. Nathalie De Somer www.steltkluut.nl/werkaroepen/planten- werkgroep Schapenzuring mini-vruchtje, bij een mini - blad 2-4 cm. bladlobjes naar buiten gericht in schrale, droge en zure gebieden Veldzuring kelkslipjes ook teruggeslagen 4-15 cm. bladlobben naar binnen gericht in rijke berm, lentebloeier Krulzuring gaafrandig, driehoekige vrucht 8-30 cm. lang meer dan 4* zo lang als breed, rand golvend in rijke berm Ridderzuring met zijzwaarden 10-25 cm. lang, 5-15 cm. breed, bladvoet hartvormig in rijke berm Kluwenzuring een lange tong met 3 gelijke knobbels lange steel, smal blad, afgeknotte bladvoet op de talud aan bet water, en soms erin Bloedzuring langere steel tong; 1 hele dikke knobbel, 2 kleine een dunner blad en soms liervormig in bossen, de tuinvariant heeft rode aders Moeraszuring met lange zijslippen, die even lang zijn als de knobbel zeer lang en smal blad met kroezende rand tot in de ijle bloeiwijze oever van moerassige gebieden Goudzuring de slanke zijslippen zijn langer dan de knobbel lang en smal blad tot in de dichte bloeiwijzen schrale moerassen, vaak met zilt verleden Waterzuring gaaf driehoekig zoals de lange waterbladeren zeer lange spitse waterbladeren met aflopende bladvoet oeverplant van mooie oevers Spinaziezuring groot en gaafrandig, maar 1 knobbel op 3 kleppen grote landbladeren, vlaken met wigvormige voet inburgerende nieuwkomer, in de rijke berm

't Duumpje | 2018 | | pagina 4