Korte berichten In deze rubriek altijd een amalgaam aan onderwerpen. Ditmaal beschrijven de meeste artikeltjes zaken waaruit blijkt dat overheden nog steeds niet uitblinken in transparant en natuurminnend handelen. Redactielid Jaap de Hulster maakte een selectie. Recreatief medegebruik? De PZC van 2 augustus kopte "Betere dijkwegen schaden vogelstand". Aanleiding voor deze aandacht was een artikel in het verenigingsblad van De Steltkluut vorige maand waarin het overal asfalteren van bui tendijkse werkwegen door het waterschap aan de orde werd gesteld. Tot voor kort hadden deze wegen 'een geaccidenteerd karakter' en nodigden niet echt uit tot intensief recreatief gebruik. Nu deze paden allemaal voorbeeldig geas falteerd en voor ieder toegankelijk zijn, genieten talloze fietsers en wandelaars met (dikwijls niet aangelijnde) honden van harte mee. Hiermee is het veelgeroemde "recreatief medegebruik" verworden tot hoofdgebruik en de vogels houden door veelvuldige verstoring nergens meer een rustig plekje over waar ze ongestoord kunnen broeden. Even was het usance een fietspad afwisselend binnen- en buitendijks aan te leggen, maar vandaag de dag laat men zich uitsluitend leiden door de stem mers in het stemhokje die vinden dat alles moet kunnen. Vogeltjes hebben pech: geen grote bek en geen stemrecht. Fietspaden en promenades In Nieuwvliet speelt hetzelfde. In de vorige uitgaafkaartten we het Masterplan Nieuw vliet aan, waar men het enig resterende rus tige stuk duin wil opofferen voor een soort promenade. In Sintepier. Aan landzijde ligt aan de voet van de dijk, tussen manege en Zwarte Polder een breed fietspad, helemaal in het groen en uit de wind. Op de dijk zelf ligt in het groen een natuurlijk zandpad, waar voetgangers kunnen genieten zonder veel schade aan te richten. Maar niet lang meer. Gemeente Sluis, iedereen ter wille zijnde bij het vermarkten van alles wat met natuur te maken heeft, schrijft in het nieuwe coalitie akkoord onder de kop recreatie en toeris me: "Wij zetten ons voortvarend in voor een spoedige totstandkoming van het Master plan Nieuwvliet met alle betrokkenen. En ook "Daar waar de bestemming 'Natuur' de gebruiksmogelijkheden van omliggende percelen hindert, onderzoeken we hoe we dit zo veel mogelijk kunnen verhelpen." De natuur komt, zoals gebruikelijk, op het tweede plan. Weitje Tellier - Hannekenswerveweg Na de Raad-van-State uitspraak van de cember 2016 (géén drukfout) hebben we nog steeds niet vernomen op welke wijze gemeente Sluis het arrest van de Raad van State ten uitvoer zal gaan leggen. Het nieuwe coalitie-akkoord kent als titel "Dynamisch, continuerend en grensverleg gend." We laten ons graag verrassen door een dynamisch en grensverleggend initia tiefvoor wat betreft integer bestuur. Knotwerkgroep - Natuurwerkdag Dit duumpje ligt al in uw brievenbus voordat onze knotters hun activiteitenlijst vastgesteld hebben. Toch kunt u zaterdag 3 november uw agenda al afblokken. Deze Natuurwerkdag biedt iedere Nederlan der de kans aan de slag te gaan met gezond groen buitenwerk. Voor Zeeland georga niseerd door Landschapsbeheer Zeeland. Onder hun paraplu leverden eerder zo'n 1000 vrijwilligers op een 30-tal locaties een bij drage aan het onderhoud van ons landschap. 't Duumpje en ook onze jeugdwerkgroep gaan die dag vanaf 9 uur aan de slag op de Marolleput, waar we onderdak genieten bij familie De Zwart. Om te zorgen dat er voldoende gereed schap is, wordt u verzocht tevoren uw aanwezigheid door te geven. Mocht ook u een handje willen helpen, laat het ons even weten. Ook handig voor de catering. Programmatische Aanpak Stikstof In het Vakblad Natuur, Bos en Landschap dec. 2017 lezen we: "De Nederlandse na tuur kwijnt weg onder een overmaat aan stikstof, met een hoofdrol voor de ammo niak uit de veehouderij. Inkrimping van de veestapel is in ecologisch opzicht veruit het meest effectief met de minste economische pijn, maar de Nederlandse overheid wil daar vooralsnog niets van weten. Als oplossing is de Programmatische Aanpak Stikstof (PAS) bedacht, een instrument gebaseerd op vele optimistische aannames. De recent gepubli ceerde metingen van het Meetnet Ammoni ak Natuurgebieden (MAN) maken het falen van dit instrument pijnlijk zichtbaar". Het fundamentele verschil tussen PAS en MAN is dat de PAS werkt met een model dat gevoed wordt door aangeleverde gegevens. Uit de doorwrochte artikelreeks in NRC Handelsblad van eind 2017 over de Brabantse mestfraude werd pijnlijk duidelijk op welke wijze modellen gemanipuleerd kunnen worden, leidend tot een verkeerd beeld van de werkelijke toestand. Het MAN meet wat in de grond zit: meten is weten. Dan blijkt de werkelijkheid heel wat minder florissant dan een model ons voorrekent. De PAS leidde ertoe dat de daling van de vervuiling die het model voorspelde, omgezet werd in 'ontwikkelingsruimte' die door gemeenten onmiddellijk benut werd om bedrijfsuitbreidingen toe te staan. Of De Sophiapolder heeft een pg van 8,4 per m- die daling ook werkelijk tot stand kwam, werd niet onderzocht. Pas nu men precies is gaan meten, blijken de afwijkingen en ook hoeveel bedrijven op basis van verwach tingen uitgebreid zijn, terwijl na meting normen overschreden worden. Inmiddels heeft de Europese rechter er een stokje voorgestoken om beoordelingen (en dus bedrijfsuitbreidingen) toe te staan op basis van veronderstelde verwachtingen. De ernst van de situatie wordt pas echt duidelijk als je eens rondneust op de site van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM - www.rivm.nl). We vinden daar lijsten van heel Nederland waaronder meetwaarden van een aantal Zeeuwse gebieden. Zie de tabel hieronder. Op de site (mooie openingsleus: De zorg voor morgen begint vandaag) legt men ook uit waarom men specifiek ammoniak meet in o.a. natuurgebieden. "Een groot en hardnekkig milieuprobleem in de Nederlandse natuur is de grote aanvoer van stikstof via de lucht. Daardoor wordt de bodem bemest en verandert de vegetatie ingrijpend. Zo verdwijnen vele kruiden en orchideeën en heide wordt grasland. Van alle stikstof die neerslaat in de Nederlandse natuur is het grootste deel ammoniak. Het meten van de ammoniak- concentratie in de natuurgebieden helpt om het probleem beter in beeld te krijgen. Lange meetreeksen kunnen we gebruiken om het effect van beleidsmaatregelen te toetsen." (www.rivm.nl). Sophiapolder - kwartaalgemiddelden ammoniak in pg/m3 kwartaal 1 2 3 4 2014 3,3 2015 6,8 7,1 6,4 4 2016 7,1 7,4 9,4 4,4 2017 10,1 9,5 9 5,1 Het meest verzuurde gebied in Nederland 'De Peel' kent 9 meetlocaties met een gebiedsgemiddelde van 8,7 (2016) en 8,5 pg/m3 (2017). Met het cijfer van 8,4 voor de Sophia vraag je je dan toch af, wat er hier aan de hand is. Verder is typerend dat de echte pieken rond de maanden april (12 pg/m3) en augustus (11 pg/m3) vallen. Dat zijn de momenten dat overal tankwagens met mest rondrijden. Bedenk daarbij dat de toenemende ganzenpopulatie, maar ook de meeuwenkolonie een rol zou kunnen spelen bij de vorming van ammoniak. We zijn benieuwd naar de ongetwijfeld volgende vervolgonderzoeken. Subsidie - aanvraag van 200 boeren De PZC van 10 augustus meldt "Meer dan tweehonderd boeren in Zeeland hebben subsidie aangevraagd voor moderner machines en voor installaties om innovatie en duurzaamheid te bevorderen." En "De modernisering moet bijdragen aan verbete ring van het milieu, klimaatbestendigheid, volksgezondheid en biodiversiteit." Een keer ten goede, nog op tijd voor de na tuur in de Sophia-polder? Kap houtopstanden Wallen van Sluis Het grote aantal bomen op de Wallen van Sluis dat vervangen moet worden, heeft bij de medewerkers van de afdeling Groen al heel wat hoofdbrekens gekost. In een vorige uitgaaf schreven we over het feit dat alle bomen gelijk aangeplant waren, van dezelfde soort zijn en al deze bomen nu tegelijk takbreuk vertonen: een ongewenste situatie op wandelpaden over de wallen. Met het oog op vleermuizen dacht men dat een rol voor 't Duumpje was weggelegd voor de monitoring, maar nader onderzoek leerde dat de situatie veel complexer was dan eerder verwacht. Gaande het proces bleken hele kolonies vleermuizen voor hun voort bestaan afhankelijk te zijn van de te kappen bomen. Gebruikelijk is datje kapt in fasen, zoals ook het waterschap in het buitenge bied soms doet. Eerst de ene kant van de dijk en als herplant wat vorm en kleur begint te krijgen, kapje de andere kant. Maar dan gaat het meestal om wat roofvogelnesten. Het wallencomplex in Sluis huisvest echter zoveel vleermuizen dat men nog onderzoekt hoe zo nauwkeurig gekapt kan worden dat het voortbestaan van deze kolonies niet op het spel gezet wordt. En dat kan dus beteke nen dat de karwei zich zal uitstrekken over een lange reeks van jaren. Tuinvlinderteltiendaagse In dit Duumpje minder aandacht voor vlinders, maar enkele weken terug kon in Nederland ieder meedoen aan de tuinvlin- dertelling. Het langdurig warme en droge weer leidde ertoe dat de helft minder vlinders zich liet zien dan gebruikelijk. Het klein koolwitje werd het meest geteld met 18000 stuks en het groot koolwitje stond op nummer twee met 10.000. Toch waren er 10.000 enthousiaste Nederlanders die hun waarnemingen doorgaven, waarvan 7 bewoners van ons landje van Cadzand. Deltaplan Biodiversiteitsherstel: van droombeeld naar actie Eind augustus maakt minister Carola Schou ten van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit haar visie op landbouw en natuur in Nederland bekend. Een belangrijk moment voor het Deltaplan Biodiversiteitsherstel, waar natuurorganisaties, boeren, weten schappers, banken en bedrijven sinds eind vorig jaar aan werken. Het Deltaplan zal later dit jaar worden aangeboden aan minister Schouten. Een groep 'kwartiermakers' is op verzoek van de initiatiefnemers momenteel druk bezig met de concrete uitwerking ervan, en heeft ook al gesprekken gehad met het ministerie en de minister. De hoop is dat de visie van LNV goed aansluit bij het gezamenlijke 'droom beeld' van herstel van biodiversiteit in natuurgebieden, landbouwgebieden en de openbare ruimte. (Nature Today 01-08-2018 - www.naturetoday.com). In het licht van het artikeltje op deze pagina's over de ammoniakwaarden in de Sophiapolder is duidelijk dat deze nieuwe totaalaanpak hard nodig is. Gebied 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 Oostburg De Sophia 5,9 7,1 8,4 Manteling van Walcheren 2,1 2,1 2,1 2,0 2,8 2,6 Nisse De Poel 3,6 4,3 4,7 Westerschelde Saeftinghe 5,3 5,0 4,7 5,2 5,6 Yerseke Kapelse Moer 5,2 4,9 4,6 5,6 5,9 Tijdreeks Nederland 5,5 5,9 5,4 5,6 5,8 5,3 6,4 6,0 5,8 6,2 5,3 6,5 6,5 Jaargemiddelde ammoniakconcentraties vergelijkbare gebieden [pg/m3]

't Duumpje | 2018 | | pagina 8