Tuinen van Groede urnen van ^roeje to ft In het herfstnummer 2017 stelden we een hernieuwde vorm van gemeenschaps- landbouw in Groede aan u voor: de Tuinen van Groede. Inmiddels een jaar verder, geven we Peter Leguit, een der initiatiefnemers, de ruimte u te informeren over de nieuwste ontwikkelingen aan de Scherpbierse- weg, naast Van Hoeve Sierteelt. Bij de keuze van de bomen en struiken heb ben we bovendien gekozen voor soorten waar de vogels en insecten profijt van hebben, veel soorten dragen bessen (gele kornoelje, meidoorn, sleedoorn, hondsroos, duindoorn, vlier) en bloesem. Een voorbeeld van zo'n nuttige boom is de vlier. Deze trekt veel luizen aan die daardoor niet op onze gewassen zitten, Op de Tuinen van Groede hebben wij alweer 3 seizoenen achter de rug, de tijd vliegt en je ziet de hectare grond die wij pachten langzaam veranderen van een re guliere akker en grasland naar een natuur lijke tuinderij. Het is ook een oase van rust voor de patrijzen, fazanten, hazen, een mol en diverse soorten muizen, tot groot plezier van de wezel en ook de valk die een nest heeft bij de boerderij van de overburen. Wij zien een toename van het aantal vogels en insecten, ook de diversiteit neemt toe. Het zal niemand ontgaan zijn, dat de zomer van 2018 zeer droog en heet was, een uitdaging voor ons als tuinders, maar ook voor de natuur. Wij hebben gezien hoe droog en dor alles was, maar ook hoe snel de planten zich herstelden nadat de eerste regen gevallen was. Binnen een paar weken waren het gras en ook de tijm weer groen; de planten groeiden verder en kregen weer nieuwe vruchten en vers blad. Ondanks de droogte hebben we ook dit najaar weer een goede oogst gehad. We merkten dat de bodem meer vocht vasthield op de vakken waar wij veel compost hadden opgebracht, waardoor de bovenste bodemlaag luchtiger was. De losse bodem hield het vocht beter vast en het water verdampte ook minder snel. Op andere plaatsen waren grote scheuren in de klei ontstaan en was de bodem keihard. Voor ons een duidelijk teken dat een goede zorg voor de bodem en het bodemleven essentieel is. Nieuwe aanplant Het achterste deel van onze tuin was twee jaar geleden een aardappelveld; hier hebben wij vooral bloemen ingezaaid en veel compost en mest opgebracht. Op de randen hebben we dit voorjaar ruim 200 boompjes en struiken geplant. Deze bomenrand heeft meerdere functies: allereerst beschermt het ons veld tegen gewasbescherming die onze buurman ge bruikt, maar het geeft ons ook beschutting tegen de koude oostenwind, waardoor we een klein microklimaat creëren en de akker in het voorjaar een'paar graden warmer zal zijn. Een paar graden kan in het voorjaar al een groot verschil betekenen voor je gewassen. terwijl luizen ook hun eigen vijanden als lieveheersbeestjes meebrengen. En lieve heersbeestjes eten ook ander ongedierte waar we in de tuin last van hebben of nog kunnen krijgen. Naast deze pimpampoen- tjes trekken bomen en struiken ook andere insecten aan en als het nieuwe groen over een paar jaar wat verder is opgeschoten, kunnen er vogels nestelen, die ons weer helpen met het in toom houden van minder gewenste insecten. Wat is 'schadelijk' De mens is expert in het labelen en verdeelt insecten in twee groepen: nuttige en schadelijke insecten. Wist je dat ruim 90% van de insecten niet schadelijk is? Wij heb ben het ook nooit over een insectenplaag, maar vooral over een verstoorde balans. Een wildplukdag. Tui Als natuurlijke vijanden ontbreken, raakt de balans verstoord: weinig insecten betekent weinig voedsel voor vogels en dus minder vogels. In een biodivers systeem is er altijd sprake van een zeker evenwicht, waarin alle spelers hun eigen rol kunnen spelen en in staat zijn natuurlijke verstoringen op gepaste wijze het hoofd te bieden. Een robuust ecosysteem is sterk en kan heel wat hebben. Goedbedoelde hulp De mens heeft nogal de neiging om de na tuur te helpen om die balans te herstellen, maar ecosystemen zijn veelal complexer dan wij denken, waardoor onze goedbe doelde "hulp" nogal eens averechts uitpakt. Op de Tuinen van Groede zoeken we vooral naar welke natuurlijke elementen er ontbre ken en proberen die te helpen; de natuur die redt zich al miljoenen jaren prima zonder de hulp van de mens. Dus meer hulp in de sfeer van een struikje waarop prede- rende vogels een goed uitzicht hebben op slakken die onze sla opeten. De uitspraak "gebruik geen methodes die over 100 jaar niet meer mogelijk zijn" is onze leidraad. Met oude gereedschappen en zo min mogelijk fossiele brandstoffen kun je op een kleine tuinderij prima uit de voeten. Voor grootschalige akkerbouwers zou dat onmogelijk zijn, vandaar onze bewuste keus om klein te blijven. Dit is overigens geen reden niet naar vernieuwende methodes te zoeken: ook een kleine tuinder probeert zo efficiënt te werken. Ook als daartoe ouderwets gereedschap aangepast of vervolmaakt moet worden. Een oude handzaaimachine, de antieke hakselaar om stengels en andere plantenresten mee klein te maken en de zeis zijn niet zonder reden uitgevonden: ze maken het werk al een stuk efficiënter. Open dagen Om geïnteresseerden kennis te laten maken met onze werkwijze hebben wij elk jaar een open dag en organiseren wij diverse activi teiten: zo hadden we dit jaar een wildpluk wandeling en in de toekomst willen we sa men koken in de buitenkeuken, die volgend jaar klaar moet zijn. Wensen voor de komende tijd We zijn al een heel eind op weg en komend jaar hopen we te investeren in een berege- ningssysteem. Dat had eigenlijk het afge lopen seizoen al goede diensten kunnen verrichten en werk kunnen besparen. Een mooie kikkerput zou ook niet misstaan in onze tuinen. In een poel zitten allerlei amfibieën die ook in de tuin aan de wandel gaan om hun kostje bijeen te zoeken, waarmee ze ons een handje helpen. De bestaande bijenkasten kunnen ook een opknapbeurt en wat meer aandacht ge bruiken, maar ook dat kost tijd en tot nu toe waren er andere prioriteiten dan een cursus imkeren. In ieder geval zijn er heel wat ideeën die op uitvoering wachten en ertoe kunnen bijdragen de gezondheid van de bodem nog verder te bevorderen. Veel handen maken lichtwerk Gelukkig hoeven we niet alles zelf te doen. We kunnen altijd rekenen op onze deelne mers die dikwijls tijd vinden ons bij grote projecten een handje te helpen, zoals bleek toen tijdens de aanplant van de bomenrij er ineens een elftal vrijwilligers aantrad. Een meewerkdag organiseren blijkt ook een beproefde gelegenheid waarop deelne mers elkaar ontmoeten en leren kennen: een stimulans extra om regelmatig de tuin op te zoeken. De individuele begeleiding die Lien via de WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteu ning) en PGB's (persoonsgebonden budget ten) aanbiedt, wordt de laatste tijd door gemeentelijke diensten gelukkig actiever aangeboden dan voordien. Ze sturen regel matig mensen door die met een beetje ex tra hulp in onze tuin een zinnige, gezonde en plezierige dagbesteding vinden, waarbij ook de tuin wel vaart. Jaarlijkse bijeenkomst Vrijdagavond 30 november vond in de Drie Koningen de gebruikelijke jaarvergadering plaats waar ieder zijn zegje kon doen en nog meer plannen en ideeen ontvouwd werden. Zoals een nieuwe opzet hoe je deelnemers met minder groene vingers nog beter van de tuin kunt laten genieten. En we beluisterden meer ideeën die ons ervan verzekeren dat we weer een verras send seizoen tegemoet gaan, hopelijk met iets meer hemelwater. VELT De wijze waarop men in Tuinen van Groede tewerk gaat, staat niet op zichzelf. Ze wor den mede gevoed door een oorspronkelijk in België ontstane organisatie, die inmid dels ook in Nederland doorgedrongen is: VELT. Samen met deze "Vereniging voor Ecologisch Leven en Tuinieren" schaft men zaden, plant- en pootgoed aan, deelt men veel kennis en worden studie- en informa tiedagen georganiseerd. www. velt.nu www.tuinenvangroede.nl

't Duumpje | 2018 | | pagina 6