Stichting Dijk- en kreekbehoud 12 In West Zeeuws-Vlaanderen zijn er instituten die op een speciale wijze bijgedra gen hebben aan de streekontwikkeling. Zoals de Stichting Dijk- en kreekbehoud die relatief kort bestaan heeft en begin dit jaar is opgeheven: het bestuur achtte de doelen goeddeels bereikt. - dijken en kreken zijn voor grote delen van West Zeeuws-Vlaanderen beeldbepalend voor het landschap; - dijken en kreken vertellen het verhaal van het ontstaan van ons landje; - dijken en kreken kunnen bij verstandig beheer interessante natuurwaarden ont wikkelen; - dijken en kreken spelen een grote rol in de ecologische infrastructuur; In de zeventiger en tachtiger jaren van de vorige eeuw vonden overal ruilverkavelin gen plaats en zo ging ook Zeeuws-Vlaan deren grotendeels op de schop. De term 'op de schop' paste overigens meer bij de ouderwetse ruilverkaveling waarbij akkers hervormd werden tot vierkante blokken omringd door kaarsrechte afvoersloten. Nu echter hanteerde men de benaming 'Ruil verkaveling met administratief karakter.' (RAK). Er kwam amper een atlaskraan aan te pas en als de geruilde percelen niet precies overeenkwamen qua oppervlakte werd dit financieel verrekend. - dijken en kreken weerspiegelen de spo ren van menselijke activiteit; - dijken en kreken zijn nergens ter wereld zo nadrukkelijk aanwezig als juist in Zeeuws-Vlaanderen; - dijken en kreken vormen een aantrekkelijk object voor beperkt recreatief medege bruik. Om als gesprekspartner te kunnen fun geren van overheden als provincie en waterschap, werd in mei 1991 de Stichting Dijk- en kreekbehoud opgericht. Het breed samengestelde bestuur bestond uit Arno Boomert namens de Recron, Kees Kostense als voorzitter van 't Duumpje, burgemeester Jan Kruize, dijkgraaf Conny Almekinders, Eugène Wijffels als vertegenwoordiger van de agrarische sector en Pol van de Vijver en Arq:en Goossens namens de Heemkundige Kring. De eerste proeve Door het plangebied van landinrichting Breskens - Zuidzande stroomde de Nieuw- kerkse Kreek. De kreek kalfde voortdurend af en omliggende landbouwers kenden af en toe angstige momenten als ze bij de kreekoever aan het werk waren, terwijl er aan de oevers voor de natuur weinig te beleven viel. Een mooie uitdaging voor de nieuwe stichting en onder auspiciën van het bestuur ging een speciale werkgroep aan de slag. Deze wijze van 'herinrichting' was aan zienlijk goedkoper en paste meer in een tijd waarin de agrarische sector door sterk dalende productenprijzen gedwongen werd steeds efficiënter te produceren. In deze rationaliseringsgolf stapten veel ge mengde bedrijven over op pure akkerbouw en kwamen er steeds minder koetjes om op een naburig en met knotbomen omzoomd dijkje in te scharen. Onderhoud verslonsde, knotbomen werden niet onderhouden, men maakte coupures, dijken werden afgegraven, kreken werden gedempt en kreekranden opgevuld en versterkt met landbouwafval en puin. Het waren ontwikkelingen waar niemand zich echt om bekommerde: het gebeurde gewoon. Toch wordt in onze streek flink verdiend aan recreanten die naast ons strand ook graag eens door ons buitenge bied fietsen en ook de autochtoon geniet van een verstild dijkje 'op de buiten.' Regelrecht fundamenteel zijn onze dijken voor heemkundigen: ze illustreren onze vroegste ontstaansgeschiedenis. Zoveel gemeenschappelijke belangen konden niet anders dan leiden tot een initiatief waar aan vertegenwoordigers van heemkundige kring, agrarische sector, recreatie en natuur rond aan tafel gingen om te zoeken naar oplossingen. De nieuwe 'denktank' formuleerde als uitgangspunten: Deze werkgroep, waarvan o.a. waterschap pers Adrie Provoost en Bram de Keuninck deel uitmaakten, verkende in een roeiboot de kreekoevers, peilde dieptes en maakte kaartjes. Overal was gebruikelijk dat kreken met een bijna loodrechte beschoeiing gescheiden werden van de kreek. In de loop der jaren werd de beschoeiing slechter, kalfde 'het onderwaterbeloop' af en ver zakte ongemerkt, tot het moment dat in eens tientallen vierkante meters in de kreek verdwenen. En dan kon je daar beter maar een eind uit de buurt zijn met je tractor. Natuurvriendelijke oevers De aanleg van zulke flauwe oevers vereist een brede strook waarin vegetatie de ruimte krijgt en diersoorten zich gemak kelijk kunnen verplaatsen. Soms bleek decennia lang zoveel afgekalfd dat de ei- gendomsgrens ergens een eind in de kreek zelf lag. Toch lukte het de stichting voor dit project extra subsidies los te peuteren, die het waterschap in staat stelden de beno digde oeverlanden aan te schaffen en in te richten. De brede taluds zorgen er sindsdien voor dat een landbouwer met een gerust hart zijn land kan bewerken en dat ook planten en andere organismen in de oever een veilig bestaan genieten. gen in de Grote Kerk in Groede. Tevens vond men resten van grafkelders en graven. Extra stimulans Na deze succesvolle "eerste proeve van een natuurvriendelijke oever" begon het water schap steeds meer sloten en watergangen van deze flauwe taluds te voorzien. Het schap werd hierin overigens steeds meer gefaciliteerd door nieuwe regelingen zoals de Europese Kaderrichtlijn Water, die eisen stelt aan de waterkwaliteit. Regelingen spelen ook steeds meer in op de klimaat verandering. De als uitvloeisel hiervan steeds frequenter voorkomende hoosbuien leiden tot wateroverlast die slechts bestre- Drents heideschoop geniet von Zeeuwse weelde. De oplossing werd gevonden in oevers met een erg flauw talud en soms zelfs een stuk horizontale vooroever, waar riet- en andere vegetatie garant stonden voor goede door- worteling en stabiliteit terwijl tevens dure o.a. met teer verduurzaamde beschoeiingen achterwege konden blijven. Zo ontstond het begrip 'natuurvriendelijke oever.' Van de aanleg ervan in 1995 smulden overigens ook onze archeologen. Tijdens de werkzaamheden ontdekte men dat het ver dronken dorp Nieuwerkerk beschikte over een kleine kerk uit omstreeks 1300, in de 15e eeuw vergroot tot een kruiskerk met toren. Een bij de werkzaamheden aangetroffen en uit 1471 daterende grafsteen, is te bezichti- den kan worden door flinke uitbreiding van onze waterbergingscapaciteit. Een flauw en breed talud kan veel meer water bergen terwijl begroeiing in haarwortels water lang vasthoudt: ecologie en waterveiligheid gaan hier hand in hand. Schaapskudde beweidt dijken De succesvolle aanpak van de Nieuwkerkse Kreek smaakte naar meer. Onze dijken verloederden, want smal, hobbelig en kronkelend waardoor 'mechanisch' onder houd lastig was. Via de landinrichting en als onderdeel van de toenmalige ecologische hoofdstructuur waren veel dijken al over gegaan naar natuurbeherende instanties, maar een respectabel aantal bleef eigen dom van o.a. het waterschap. Een dijk moet onderhouden worden, maar waarom zou je dat niet laten doen door een rondtrekkende schaapskudde die extra cachet geeft aan de beleving van onze streek. Naast onbezorgd strandbezoek heerlijk onthaasten op een bankje met op de achtergrond een schaaps kudde die de dijkvegetatie kort houdt. Een eerste overleg vindt plaats met dijk- eigenaren als Zeeuws Landschap, Staats- Kruishoofd Ibndijke Retranchement Oostburg Paars: te begrazen dijkcomplexen. Slijkplaat OUTE eist reskens Nieuwvliet-Bad Groede Cadzand Waterlandkerkje IJzent isje Nederland België Aardenburg sint Krijis Leaflet Map data Google

't Duumpje | 2018 | | pagina 7