Help meev de Korte berichten gemeente Sluis een bloemen-bijen feest te maken! Wil je zelf ook iets goeds doen voor de bijen Doe dan mee met deze actie Stichting Duurzaam Groede onderneemt in 2019 een "bijenkroeg" -actie. De bijenkroeg zit stampvol bijenbloemen, alwaar glaasjes boorde vol nectar geschonken worden. Deze actie is bedoeld om bijen en vlinders naar de tuinen van de gemeente Sluis te lokken. Als er veel bijen zijn, zullen appels, peren en pruimen mooier groeien. Wereldwijd zijn weten schappers het met elkaar eens: bijen en vlinders worden bedreigd met uit sterven. Wij vinden vlinders en bijen in de tuin van het grootste belang. Wat dacht je van de combinatie: prachtige bloemen voor in jouw tuin èn een extra overlevingskans voor deze 0 zo belangrijke bijen en vlinders? De actie bestaat eruit dat in het voorjaar 2019 in de gemeente Sluis gratis zakjes bijenmix (bloemzaad) worden uitgedeeld aan eenieder die zich meldt bij Duurzaam Groede. n het bijzonder zullen wij de basis scholen van de gemeente Sluis vragen deel te nemen. Leerlingen (6-12 jaar) kunnen meedoen aan een foto-prijsvraag. Op het jaarlijkse voedsel- festival (zondag 29 sept.) in de Grote Kerk Groede zullen de ingezonden foto's van bloem en bij worden geëxposeerd en wordt de prijswinnaar bekend gemaakt. Stuur je naam en adres naar ruudgroe@zeelandnet.nl, dan zorgt DuurzaamGroede dat je een zakje bloemzaad thuis krijgt. f9 kroeg m Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Redactielid Jaap de Hulster maakte een selectie. Bericht van een nieuw lid: "Hoe word ik een vogelaar?" Wat is je toekomst als er in de tweede klas van de lagere school op je rapport staat; "Emmy moet niet zoveel naar buiten naar de vogeltjes kijken". Die toekomst is dus lid van het Duumpje worden. Alleen zit er tussen dat rapport en het lidmaatschap erg veel tijd. Deze tijd is niet alleen gevuld met vogels, maar ook met veel andere dieren. Met altijd die ene constante factor, heel veel buiten zijn. Ik heb heel lang vogels gezien zonder ze echt te kunnen benoemen, in de loop der tijd groeide die behoefte van benoemen. Uiteraard, de vogels uit mijn jeugd, patrij zen, veldleeuweriken en kievieten, hadden zo'n indruk achtergelaten dat die voor altijd benoembaar waren. Maar de restDus veel lezen, kijken en met "kenners" naar buiten gaan. Waarom die aanhalingstekens? In de loop der tijd ben ik het begrip kenner wat gaan relativeren. Sommige mensen zeggen, fk weet er wel iets van en blazen je vervolgens omver met hun kennis. Maar het is ook gebeurd dat een "kenner" een redelijk dichtbij zittende lijster aanwees als een koperwiek. Dat was toen ook gelijk de laatste keer dat die "kenner" met mij vogels ging kijken. Na jaren in Brabant te hebben gewoond, zijn we (man en ik) terug naar Zeeland verhuisd. We zijn direct begonnen met het anders inrichten van de tuin. De tuin was mild gezegd niet zo insect- en vogelvriendelijk. Met steeds meer vogels in de tuin werd het steeds leuker, maar we trokken er ook steeds meer op uit om vogels te kijken. En ja, zo kom je het Duumpje tegen. In januari 2018 lazen we over een ganzen- telling bij Nummer Een waar iedereen bij welkom was. Op zaterdagochtend de wekker heel vroeg gezet, tenminste voor ons doen, dikke jas aangetrokken en naar Nummer Een. Er werd wel een beetje verbaasd gekeken, een paar vreemden zo vroeg in de kou, maar we kregen tussen het tellen door veel uitleg en informatie. Kortom we vonden het erg leuk. Er werd ons ook verteld dat er op korte termijn een cursus werd georganiseerd, dat leek ons wel wat. De cursus bleek erg leuk, gezellig, leerzaam en frustrerend. Fantastisch om vroeg in de ochtend vogels te gaan tellen, maar waarom zingen ze niet netjes een voor een. Kortom ik ben er achter gekomen dat ik nog steeds op zicht goed vogels kan herkennen, maar niet aan het geluid. Man daarentegen werd een stuk enthousiaster, hij herkende na enkele ochtenden al het gefluit van een paar vogels. Ik daarentegen heb zelfs nog moeite met de tjiftjaf. Maar wat is het leuk, om met een aantal enthousiaste echte kenners vroeg in de ochtend naar vogels te luisteren. En na zo'n cursus volgen automatisch andere tellingen, observaties en inventariseren, het wordt steeds leuker. Emmy Bokkenorchissen Wat betreft het illegaal klepelen van de bokkenorchissen (juni 2017) is de proce dure nog steeds gaande op te treden tegen opdrachtgever uitvoerder Waterschap Scheldestromen. De RUD heeft ons laten weten dat uiteindelijk de onder - onderaan nemer verantwoordelijk is en nu het vuur aan de schenen gelegd zal worden. We hebben een zienswijze ingediend dat het ons onjuist lijkt als een hoofdaannemer zich zo eenvoudig aan verantwoordelijkheden inz. biodiversiteit kan onttrekken. Zie ook de kolom Verkiezingen 2019 op blz. 17. m Oproep gidsen Zwarte Polder 'Is deze polder dan ooit verdronken?' 'Ik heb deze vogel van de week al gezien, maar wist niet eens hoe hij heette!' 'Aha, ik dacht dat de vlonder een soort van service was, maar nu be grijp ik waarom die hier gelegd is!' 'Nooit gewe ten dat ook hier zoveel haaietanden gevonden worden, we gaan morgen eens zoeken!' Dit zijn zomaar wat opmerkingen die de na- tuurgidsen van de Verdronken Zwarte Polder - Awie, Luciën en Herman - afgelopen jaren hoorden tijdens het geven van een rond leiding. Deze rondleidingen vinden iedere woensdagavond in juli en augustus plaats, om 19.30 uur. Ze zijn een samenwerking tussen 't Duumpje en Het Zeeuwse Land schap. Het Zeeuwse Landschap verzorgt de publiciteit. Het zijn niet alleen toeristen die genieten van het strand, de duinen en de zee en die we iets bijbrengen over het Zeeuws-Vlaamse landschap en de natuurwaarden die hier voorkomen. Ook Zeeuws-Vlamingen wande len mee en worden vaak aangenaam verrast in hun 'eigen' landschap. Naast deze rondleidingen komen er jaarlijks ook enkele aanvragen binnen van perso neelsverenigingen of serviceclubs. We zijn op zoek naar mensen die het leuk vin den om - samen met Awie, Luciën en Herman - deze rondleidingen te verzorgen. Het idee is, dat je komende zomer een aantal keren mee loopt met de genoemde gidsen en je verdiept in de geschiedenis van het gebied en de planten en dieren die er voorkomen. Misschien kun je dan dit jaar al, maar zeker volgend jaar, zelfstandig als gids op pad. Er worden geen speciale eisen gesteld, maar het IVN-natuurgidsendiploma zou mooi zijn, maar aanstekelijk kunnen vertellen is ook handig. En natuurlijk grotendeels beschik baar zijn op de woensdagavonden in juli en augustus. Heb je interesse, stuur dan een mailtje aan excursies@hetzeeuwselandschap.nl Rectificatie artikel knotten In het winternummer beschreven we hoe diverse organisaties eraan hebben bijgedra gen dat onze knotbomen de behandeling kregen die ze verdienden. We besteedden uitvoerig aandacht aan het ZCO, het Zeeuws Coördinatie Orgaan. De volledigheid gebiedt ons te melden dat het ZCO in 1984 samen met de Vereniging Milieubescherming Zee land is opgegaan in een nieuwe vereniging met de naam Zeeuwse Milieufederatie. Illegale grondstort onder IJzendijke Net voor de kerst werden we geattendeerd op iemand die op de rand van zijn akker flink wat grond gedumpt had om de akkerrand die flauw overging in een brede en natuur lijke sloot op te hogen. We hebben afdeling Handhaving op de hoogte gesteld, die ons liet weten de overtredende eigenaar te zul len benaderen om herstel te bewerkstelligen. Verder maakten we gemeente Sluis er nog op attent dat in vrijstaat Heille (zoals sommigen onder ons Heille en omstreken betitelen) een landbouwer enkele percelen weiland gescheurd had, zonder hiervoor de onzes inziens benodigde vergunningen te hebben aangevraagd. Ten aanzien van deze melding hebben we verder taal noch teken vernomen.

't Duumpje | 2019 | | pagina 10