Algemene Ledenvergadering Agendapunt 2 Agendapunt 3 l Agendapunt 4 5 Vrijdag 29 maart 2019 in dorpshuis 'Sinte Pier' Sint Pieterstraat 3,4504 AK Nieuwvliet Aanvang 19.30 uur. Agenda 1. Opening door de voorzitteer 2. Goedkeuring verslag ALV 23 maart 2018 te Nieuwvliet 3. Jaarverslag 2018 van de vereniging 4. Jaarverslagen 2018 van de werkgroepen 5. Financieel verslag 2018, verslag kascommissie en begroting 2019 6. Verkiezing nieuw lid kascommissie 7. Bestuursverkiezing 8. Rondvraag Pauze Wat doet Staatsbosbeheer in West Zeeuws - Vlaanderen Erwin Verhage, regiochef van Staatsbosbeheer, afkomstig uit Oostburg, vertelt ons over de gebieden die Staatsbosbeheer in Zeeuws-Vlaanderen beheert. Het verslag van de Algemene ledenverga dering is eerder gepubliceerd in 't Duumpje uitgaaf zomer 2018. Verenigingsjaarverslag 2018 In het afgelopen verenigingsjaar kwamen we in bestuursverband 11 x voor vergade ring bijeen. Daarnaast was er de gebruike lijke bijeenkomst met de coördinatoren van de werkgroepen en uiteraard de ALV. De wereld om ons heen verandert in een rap en soms hectisch tempo; niet alle processen lopen zo snel als je zou wensen. Zo kunnen we uit het jaarverslag van 2017 overnemen, dat er via de RUD nog geen uitspraak is gedaan in de kwestie Bokkenor- chissen en we bleven ook in 2018 in afwach ting van een duurzame oplossing voor het beheer van de Groese Duintjes. Het rapport "Kansen voor recreatienatuur", dat in opdracht van Recron W.Z.VId. en onze vereniging door bureau Okra Landschapsar chitecten werd opgesteld, werd begin 2018 aangeboden aan de Adhoc Stuurgroep Bui tengebied (de juridische opvolger van de Datum Locatie 13.1.2018 27.1.2018 10.2.2018 24.2.2018 24.3.2018 7.4.2018 7.4.2018 gebiedscommisie). Deze stuurgroep heeft het rapport vervolgens met een positief advies voorgelegd aan B W samen met het verzoek om het als gemeentelijk beleid vast te laten stellen door de raad. Hopelijk krijgt dit het gewenste vervolg in 2019. Het staat inmiddels op de agenda van de com missie Ruimte. Er waren in het voorjaar nieuwe gemeen teraadsverkiezingen. Behalve een briefwis seling (deels via de media) met de partij Nieuw Gemeentebelang, hebben we daar als vereniging geen actieve rol in gespeeld. Het coalitie-akkoord is op het terrein van Natuur, niet geheel onverwacht gezien de diverse verkiezingsprogramma's, zeer teleurstellend te noemen. Er kwam uiteindelijk, na een tergend lang en moeizaam verloop, een einde aan het dossier "Masjeskreek". De grond, eigendom van 31 eigenaren waaronder 't Duumpje, werd al in 2011 overgedragen aan de provincie ten behoeve van aanleg van de Rondweg Aardenburg. Door allerlei juri dische haken en ogen duurde het tot juni 2018, voordat de juridische leveringsakte kon worden gepasseerd en de financiële Aantal Aantal uren knotbomen 81 11 84 12 81 23 34 8 48 7 30 6 25 3 vereffening kon plaatsvinden. De inkom sten voor 't Duumpje bedroegen 422,10. De, inmiddels voormalige, Stichting Dijk- en Kreekbehoud besloot tot ontbinding van de stichting over te gaan. De resterende financiële middelen (ruim 2900) kwamen ten gunste van onze verenigingskas. We hebben deze gelden geoormerkt voor een bestemming die past bij de doelstelling van de voormalige stichting. De nieuwe privacywetgeving werd van kracht en dat betekende ook voor 't Duum pje veel extra administratief werk. Niet iedereen mag langer ongevraagd op een foto worden gezet, die voor publicatie in ons blad of op onze website wordt gebruikt. Als belanghebbende bij het verloop van de ambtelijke processen op het gemeentehuis mocht 't Duumpje haar zegje komen doen tijdens een inventarisatie-interview door een door de gemeente ingehuurd bureau, dat de ambtelijke organisatie van een nieuwe strategie moet voorzien. Op de vergaderingen van de ZMf (Zeeuwse Milieufederatie) was 't Duumpje steeds present. Er werden in die vergaderingen interessante thema's aangesneden, die later in in het jaar vervolg kregen: (1) Natuurin- clusieve landbouw en (2) (groei) van zon- neparken. De verkiezingen voor het Waterschap staan voor dit jaar (2019) op het programma. Met de waterschapspartij Water Natuurlijk had den we met het oog op deze verkiezingen een algemeen overleg. Daarbij was ook Groen Links gemeenteraadslid dhr. Puyen- broek aanwezig. De Vogelatlas van Nederland en de Flora Zeelandica kwamen afgelopen jaar uit. Veel actieve Duumpjesleden hebben aan de tot standkoming van deze, zowel in letterlijke als figuurlijke zin, gewichtige standaardwer ken een belangrijke bijdrage geleverd. Ze mogen allemaal trots zijn op het resultaat. Via bestuurslid Walter de Milliano, als lid van het begeleidingsteam, is onze vereniging betrokken bij een nieuw initiatief van Duur zaam Groede en universiteit Wageningen (WUR). Dit initiatief bestudeert de gevolgen van de transities die worden afgedwongen door de VN-akkoorden met betrekking tot Duurzame Ontwikkeling(2030) en Klimaat (2050). Onder de werktitel "Trots op je regio" wer den bijeenkomsten georganiseerd door de gemeentelijke adviescommissie Recreatie Familie Van 't Westeinde, Golepoldersedijk 1 Breskens Idem Familie Herwig, Klein Brabant 30, Waterklandkerkje Idem Familie Schmitz, Olieweg 1, Aardenburg Idem Familie Roodbeen, Vleeshouwerstraat 1, Aardenburg en Toerisme, 't Duumpje nam deel aan de sessie voor de natuur- en landbouwsecto ren. E.e.a. krijgt mogelijk vervolg in 2019. Eind december was er een onderhoud met de Stichting Duinbehoud. Huidig duin consulent Leo van den Broeke, die deze rol wilde beëindigen, werd bedankt voor bewezen diensten. Voorzitter Jo Timmers zal, als opvolger van Leo, zorg dragen voor het consulentschap. Jaarverslagen van de werkgroepen Knotwerkgroep In het jaar 2018 heefteen aantal grotere veranderingen plaatsgevonden. Sjaak Herman, de kartrekker en coördinator van de knotwerkgroep, heeft tijdig te kennen gegeven na dit seizoen definitief te stoppen met alle knotactiviteiten. Hij is hierbij actief geweest tot en met de laatste knotzaterdag van dit knotseizoen d.d. 7 april 2018. Het eerste deel van onderstaand verslag, tot de zomerstop, is dan ook van zijn hand. Het knotten bij Tineke van 't Westeinde is een jaarlijks terugkerend ritueel en dan niet alleen voor de meer dan uitgebreide inwen dige verzorging, maar zeker voor het grote aantal (ca. 250!) knotbomen die gedaan moeten worden, willen we het schema van jaarlijks een vijfde deel knotten bijhouden. 4 Door de toeneming van C02 groeien de bo men harder, zodat de komende jaren elke 4 jaar geknot zal moeten worden om rond te komen. Daarom zijn voor het seizoen 2017 2018 hier 3 dagen gereserveerd; begonnen is op 30 december 2017, met zoals verwacht tegen oudjaar een wat mindere opkomst, maar er werden in 54 uur toch nog 7 bomen gedaan. Na nieuwjaar is op 13 en 27 januari het werk weer opgepakt, waarbij in totaal 219 uur gewerkt is. Dat brengt het aantal geknotte bomen in totaal op 30 exemplaren, dus te weinig om bij te blijven: voor het volgende seizoen zullen dan ook meer dagen voor zien worden. Nu is het zo dat het aantal onderhanden genomen knotbomen op de diverse loca ties onderling niet te vergelijken is omdat de "handicaps" totaal verschillend zijn. Dat bleek bijv. op 10 en 24 februari bij familie Herwig op Klein Brabant aan de Blontrok. Daar moesten de takken niet, zoals bij Tineke, van de voet van de dijk helemaal naar boven gesjouwd worden en ze waren ook minder zwaar. We hadden dan ook maar 115 uur nodig voor 31 bomen. Op 24 maart en 7 april, alleen 's morgens, verbleven we bij de familie Schmits, Olie- weg 1 bij Aardenburg. Blijkbaar was voor een aantal mensen het seizoen al wat aan het aflopen, want de opkomst voor beide dagen was wat minder, maar het werk kon toch afgerond worden, terwijl er nog tijd over was om een aantal elzen te knotten. Het was voor mij een dag met een verras sing: tijdens koffietijd kwam Jo (onze onvol prezen voorzitter) "op de piere gestuukt" met een grote doos appelflappen vanwege het feit dat het voor mij het laatste seizoen was. Na ca. 40 jaar (mijn halve leven) vond ik het tijd om mijn rol als coördinator en als voorman over te dragen aan Desiree van 't Wout, die daar spontaan toe bereid was, alhoewel ze nog maar 1 jaar meedraaide! Dan die onvermijdelijke laatste middag - dus ook op 7 april - bij familie Roodbeen aan de Vleeshouwerstraat 1 in Aardenburg. De aanleiding was een telefoontje van mevrouw Roodbeen dat 3 knotbomen hoognodig geknot moesten worden. Haar man was in zijn eentje al wat bezig geweest met een grote kettingzaag. Ik vond dat van zelf te gevaarlijk, dus ik bood aan het voor hen te doen, mede gevleid omdat ze (met hulp van onze vogelwerkgroep) een tiental huiszwaluwnesten had laten aanbrengen, die alle bezet waren. Welnu, de praktijk viel tegen en zo is het altijd: van een afstand gezien valt het altijd mee, maar eenmaal in de boom geklommen, zagen we handwerk niet zitten, behalve Paolo, die toch een poging waagde, maar het ook opgaf. Tegen onze regels in grepen we dan toch maar naar de motorkettingzaag waardoor het heel wat sneller en makkelijker ging. Dat heeft ons nog een schrobbering opgeleverd van Theo Aernoudts die, het is of de duivel in het spel zat, daar net passeerde! Er was beloofd de laatste zware knotboom het volgend sei zoen te doen, maar bij de samenstelling van het nieuwe programma is daar maar van afgezien. Tot zover het relaas van Sjaak. Omdat de coördinerende taak van Sjaak veelomvattend was, is deze nu opgesplitst en verdeeld onder diverse personen: Desiree van 't Wout is nu algemeen coör dinator; Tonny van Noord is waarnemend coördi nator; Gerard van Daele blijft het gereedschap coördineren en beheren; Aloys de Koek coördineert het weghalen van het hout; Luciën en Emmy Boerjan verzorgen de administratie van de knotwerkgroep. Sjaak heeft het totale pakket met zorg overgedragen, door samen met opvolgster Desiree iedereen te bezoeken waar ook dit jaar weer gewerkt zal worden. Het heeft ge leid tot een gedegen werkplan voor seizoen 2018 - 2019 en de nieuwe en intensieve aanpak voor wat betreft publiciteit hebben eraan bijgedragen dat meer nieuwe gezich ten 's zaterdags de weg naar de knotwerk groep gevonden hebben. Tijdens de zomerstop is er een EHBO-cursus verzorgd, waarbij ook vertegenwoordiging van de knotwerkgroep aanwezig was. De EHBO kist, bij elke knotactiviteit aanwezig, is eveneens vernieuwd. Om nieuwe knotters aan te werven is er in diverse streekbladen een vacature ge plaatst. Na de zomerstop zijn we op 3 november ge start bij Menno en Suzanne van de Rotten - de Zwart aan de Ringdijk 2 te Nieuwvliet. Deze eerste knotzaterdag laten we altijd samenvallen met de "Landelijke Natuur werkdag". Het weer was uitstekend en de catering werd goed verzorgd door Suzanne. De groep bestond uit 11 personen en er is 57 uur gewerkt. Er zijn 9 wilgen geheel geknot en 4 stuks gedeeltelijk. Op 17 november was het weer een prima dag aan de Ringdijk bij Menno en Suzanne. We hebben een nieuwe knotter mogen verwelkomen. In totaal waren we met 12 personen en er zijn 51 uren gewerkt. Zes wilgen zijn geheel geknot en 4 gedeeltelijk (deze waren vorige keer al deels geknot). Eveneens zijn er 15 populieren geknot. Weer een geslaagde knotzaterdag. Op 1,15 en 29 december waren we met de knotwerkgroep bij Tineke van 't Westeinde, Golepoldersedijk 1 te Breskens. Wat is dit toch een mooie dijk met knotbomen. De catering werd door Tineke prima verzorgd. Op 1 december waren we zelfs met 17 personen aanwezig en weer meldden er zich enkele nieuwe knotters. Opvallend is dat er nu meerdere dames bij het knotten aanwezig zijn! Er werd 79 uur gewerkt en 10 wilgen werden geknot. Op 15 december was het bitterkoud, maar waren er toch 13 personen aanwezig en werd er 69 uur gewerkt. Er werden 13 wil gen geknot. Op 29 december, de laatste zaterdag van 2018, konden we 11 personen begroeten en er is 70 uur gewerkt, waarbij 10 wilgen zijn geknot.

't Duumpje | 2019 | | pagina 3