VOGELWERKGROEP 2018 Ét 7( 6 (CIJFER)OVERZICHT VAN DE CX M Slaapplaatsen BMP-cursus MUS-telling Roodborsttapuit Roofvogels Overzomerende ganzen Euro Bird watch TELLINGEN Ganzen en zwanen Bosuil BMP-telling Zeeuwse vogelaarsdag Nationale vogelweek Torenvalk en Kerkuil Huiszwaluw Na de veranderingen binnen de knotwerk- groep kunnen we zeker stellen dat het eerste deel van het knotseizoen 2018-2019 buitengewoon goed is verlopen onder de leiding van Desiree. Tevens kunnen we zeggen dat de ondersteuning van SLZ (Stichting Landschapsbeheer Zeeland) in de persoon van Theo Aernoudts hier zeker aan heeft bij gedragen! Ook draagt het goed onderhouden gereed schap bij aan het prettig werken. En dit danken we aan Gerard van Daele. In 2019 gaan we gezamenlijk als knotwerk- groep vol goede moed verder! Luciën en Emmy Boerjan Vlinderwerkgroep De vlinderwerkgroep is op diverse gebied jes in ons werkgebied aan de slag geweest. Eureaiotuinen. Oostbura Ondanks het alarm over de terugval van insecten, hebben we dat bij de nachtvlin ders niet zo kunnen constateren. In 2017 plaatsten we in de Euregiotuin 21 maal een val met als resultaat 2889 vlinders en 186 verschillende soorten; in 2018 plaatsten we hier 19 maal een val: resultaat 3446 vlinders en 190 soorten. Als bijzonderheden vingen we in de Euregiotuinen: - Miltochrista miniata (Rozenblaadje); - Jodis lacrearia (Melkwitte zomervlinder); - Lycophotia porphyrea (Granietuil) - Apoda limacodes (Slakrups). We hebben hier weer het gehele jaar met plezier vlinders gevangen en gedetermi neerd. Wat 2019 ons zal brengen, moeten we afwachten, want het gehele complex is verkocht en de nieuwe investeerder zal zeker flinke wijzigingen teweegbrengen. Ook het afgelopen jaar konden we voor electriciteit opnieuw terecht bij Familie De Wever waarvoor onze hartelijke dank. Ouarles van Uffordwea. Oostbura (Henk) Ook hier was er geen sprake van achteruit gang van nachtvlinders. In 2017 werd hier de val 17 keer geplaatst met als resultaat 2644 vlinders en 156 soorten; in 2018 werd de val 22 keer geplaatst, resulterend in 4890 vlinders en 167 soorten. Bijzondere vangsten waren de Catocala sponsa (Karmozijnrood weeskind) en Cucul- lia chamomillae (Kamillevlinder). Ook vingen we hier 11 maal een Caradrina kadenii (Kadeni stofuil), maar de allermooi ste vondst was de Eublemma purpurina (Pracht purperuiltje) die pas voor de achtste keer in Nederland is waargenomen! Enkele weken later ving ook Eddie Vermandei er eentje in Hulst. De stroom werd hier aange leverd door de dochter van Henk, hiervoor hartelijk dank. Langestraat. Oostbura (Pieter) Op deze lokatie werden aanzienlijk minder vlinders gevangen dan in 2017, nl. 356 vlinders in 2017 tegen 189 in 2018 soorten respectievelijk 95 tegen 84 in 2018. Als bijzonderheid werd hier de zeldzame trek- vlinderTrichoplusia ni (Ni-uil) gevangen. Duinweg - in 'tZwin (bii Piet Jansen) Hier in de duinen hebben we 10 maal een val geplaatst. We vingen en determineerden het afgelopen jaar 3479 vlinders verdeeld over 190 soorten. In 2017 werd de val hier 8 keer geplaatst en werden 2459 vlinders ge vangen in 179 soorten. Ook hier constateer den we geen achteruitgang van nachtvlin ders ten opzichte van voorgaande jaren. Bijzonderheden: we vonden hier in de nachtval Agrotis ripae (Duinworteluil). Deze uil is volgens de Vlinderstichting vrij zeld zaam en staat op de Rode lijst als kwetsbaar; wij vingen 76 exemplaren. Een volgende leuke vangst was een Graphiphora augur (Dubbelpijluil). Deze soort wordt op de rode lijst als bedreigd gekenmerkt en is vrij zeld zaam. Verder vingen we nog verschillende leuke soorten zoals Zandhaverboorder, Helmgras-uil, Grijze grasuil, Zeggeboorder, Gele duinrietboorder, Gevorkte silene uil, Gele kustspanner, Gele agaatspanner, Okergele-spanner, Schaduwstipspanner, Witte eenstaart en Klein visstaartje. Koninginnestraat IJzendiike Frieda Hier is maar een beperkt aantal tellingen verricht. Tijdens vier plaatsingen zijn 47 soorten geteld, in totaal waren er 371 vlin ders. Ik vind de vangst altijd aan de magere kant, maar wellicht vangt een ijverige huisvleermuis vele vlinders weg. Opvallend was de invasie van de Buxusmot. Tijdens de telling van 12 augustus zaten er op en in de val zoveel van deze soort dat ik de tel kwijt raakte, naar schatting waren het er rond de 70. In het algemeen telden we dit jaar veel minder zwarte C-uilen. Algemeen We hebben ook geprobeerd om de verschil lende soorten microvlinders te determi neren, maar dat was toch een hele klus waarbij het (met name) Henk toch gelukt is ruim 360 vlinders op naam te brengen. Het vaststellen van de aantallen was nog wat moeilijk, omdat we de soorten ter plekke nog geen naam konden geven. Henk Bondewel, Frieda Pillen en Pieter Sim pelaar. Plantenwerkgroep Het afgelopen seizoen zijn er 12 excursies geweest. De opkomst per excursie is in volgorde 2,5,4,3,7,6,9,11,7,9,10 en 8 deelnemers. Zondag 13 mei bezoeken we in het kader van het Nieuwe Strepen een hokten oosten van Philippine. In een kleine drie uur door kruisen we het hok met akkers, bermen, sloten en dijken. We strepen 141 soorten bij elkaar. Een kleine populatie van de Wilde kruisdistel is een van de hoogtepunten. Op een koude avond van 17 mei onderzoe ken we het hok met daarin een deel van de kern van Sint Kruis. Hoewel de koude wind ons noodzaakt om de excursie iets vroe ger af te blazen, strepen we toch nog 115 soorten. Akkerhoornbloem is een van de soorten die typisch zijn voor de dekzand- gronden. Op 21 mei (2e Pinksterdag) bezoeken we het tweede Nieuwe Strepen-hok, eveneens ten westen van Philippine en vinden er bin nen 4 uur 126 soorten. Daaronder enkele ty pische dijksoorten als Wilde marjolein, Gele morgenster, Gewone agrimonie en Gewone bermzegge. Verder was de vondst van vele honderden plantjes Gewone veldsla in een droge sloot bijzonder. Het bezoek aan het weitje bij Slepersdam- me ten zuiden van Oostburg (31 mei) levert een beperkt aantal soorten (91) op, maar wel een aantal leuke orchideeën zoals Riet-, Bos- en Bijenorchis. Eén orchidee met af wijkende zeer smalle langgerekte bloemen levert nog een correspondentie op een in ternetforum over orchideeën. Het blijkt een zeldzame afwijkende vorm van Bosorchis te zijn, maar geen nieuwe soort. Een rondgang in een zandig weidegebied langs de Passageule bij Waterlandkerkje levert op 14 juni 117 soorten op. Meest bijzonder is de vondst van een bloeiende Hondskruid, een zeldzame orchidee. In het kader van het 30-jarig bestaan bezoe ken we op 17 juni de Verdronken Zwarte Polder. In en rond het zilte schor en de zandige duinen strepen we maar liefst 251 soorten. Daaronder enkele typische soorten van de zandige zeereep zoals Zeekool, Zee venkel, Zeewolfsmelk en Blauwe zeedistel. Op 28 juni zoeken we het buitendijkse stenen talud van de zeedijk bij Hoofdplaat af. Het levert 'slechts' 85 soorten op. Toch maakt de aanwezigheid van enkele droog te-minnende bijzonderheden als Tripma dam, Muizenoor en een vorm van Muurha- vikskruid veel goed. Ook de rode gloed van de bloei van de massaal aanwezige Rode spoorbloem is een lust voor het oog. Op 12 juli brengen we een bezoek aan de boerderij van Walter de Milliano met het oog om de wilde flora op het erf en aanliggende landbouwpercelen in kaart te brengen. Het aantal gestreepte soorten bedraagt 118 soorten. Daaronder wel een aantal uitgezaaide 'wilde' soorten in een ak kerrand. De avond wordt afgesloten bij de eigenaar op het terras met een drankje. Het tweede bezoek aan Sint Kruis heeft plaats op 2 augustus. De extreem hete zomer heeft de verwachtingen wat getem perd, maar dat blijkt ongegrond. We tillen de eerdere lijst van 115 soorten op naar 194 soorten. Mede dankzij een groot aantal ak keronkruiden in het buitengebied. Het industrieterrein van Oostburg wordt op 16 augustus verblijd met een bezoek. De vele ruderale overhoekjes leveren, met wat aanvullingen later, een fraaie lijst met 192 soorten op. Daaronder zeldzaamheden als Kleine leeuwenbek en Fijne draadgierst, maar ook een jonge druivenzaailing. Op 30 augustus gaat de laatste excursie naar het Groote Gat bij Oostburg. We bezoeken de groeiplaats van het Kruipend moerasscherm, een van de meest bedreig de soorten in Nederland en buigen ons over de groeistrategie van de plant en de vraag waarom deze plant het zo moeilijk heeft. We strepen niet. Enkele dagen later op 1 september is er nog een extra ingelaste excursie naar het erf van werkgroeplid Ingrid van Brabant. We stre pen vooral planten van ruderale omstan digheden. Geen grote bijzonderheden, een pol Kattendoorn is de enige Rode Lijstsoort. Aan het eind telt de lijst toch 127 soorten. Awie de Zwart Vogelwerkgroep 2018 was een feestelijk jaar. Huub Buysse, Martine Matthijs, Emmy de Koeyer, Ruud van Leeuwen, Lies van der Burg, Dilia Tim- mers, Ewald de Backere, Afke van Dijk huizen, Piet du Burck en Luciën Boerjan; ze mogen zichzelf allen gediplomeerd broedvogelteller noemen. In 2018 orga niseerde de vogelwerkgroep samen met de landelijke organisatie Sovon Vogel- onderzoek Nederland een BMP-cursus in Oostburg. Van de in totaal 22 deelnemers namen er 14 deel aan het pittige examen en haalden deze tien cursisten de eindstreep. Gefeliciteerd! Tijdens de wintermaanden werden de slaapplaatsen van kiekendieven, aalscholvers en grote zilverreigers geteld. En op 9 januari de ganzen bij slaapplaats Hooge Platen. 22 cursisten namen deel aan de cursus "broedvogel monitoring project" in Oostburg. Er waren 10 geslaagden voor het examen. In Retranchement en Oostburg werden tussen maart en juni alle stadsvogels op vaste punten geteld. Tussen 1 april en 15 mei werden 120 territoria van de roodborsttapuit in West Zeeuws-Vlaanderen gevonden. In het broedseizoen werden nesten van 7 buizerds, 1 sperwer, 1 boomvalk en 12 bruine kiekendieven opgespoord en gemonitord. Indien nodig werden ze beschermd. Helaas geen succesvol haviknest dit jaar. 21 juli telden we alle ganzen die in de zomer bij ons verblijven. Op 6 oktober telden we bij telpost Breskens 4888 trekvogels die richting het zuiden reisden. Van okt '17 tot mrt '18 vond maandelijks de ganzen- en zwanentelling plaats. Op 14 januari telden we ook alle andere watervogels tijdens de jaarlijkse midwintertelling. Voor het eerst in 10 jaar werd er weer gezocht naar de bosuil. Dit leverde 3 territoria op, in Aardenburg en de Pyramide. In het Erasmusbos, de Sophiapolder en St. Kruiskreek werden tussen maart en juni alle broedvogels in kaart gebracht. Op 21 april waren 41 Zeeuwse vogelaars bij ons te gast Onze excursie op 12 mei naar de Groese Duintjes/Clethemspolder trok 22 bezoekers. Nestkasten werden gecontroleerd. 54 jonge torenvalken en 71 jonge kerkuilen werden geringd en vlogen uit. Een iets minder jaar t.o.v. 2017. 2018 was het jaar van de huiszwaluw. In de zomer vonden we 809 huiszwaluwnesten in dorpen en buitengebied. Een toename van 16%. 49vwg-leden 27 actieve tellers vroegste teltijd: 4.00u laatste teltijd: 24.00u 8 vergaderingen gem. 10 aanwezigen 117 besproken agendapunten

't Duumpje | 2019 | | pagina 4