Agendapunt 5 Niet alleen de BMP-cursus had een feestelijk tintje. Op 21 april 2018 kwamen Zeeuwse vogelaars op bezoek in ons West Zeeuws- Vlaamse landje, 't Duumpje organiseerde namelijk de jaarlijkse Zeeuwse Vogelaars dag. We namen onze gasten mee langs topvogelgebieden Waterdunen, de Blikken en deSophiapolder. Overzicht Natuurlijk werden de reguliere tellingen ook in 2018 weer uitgevoerd. Een overzicht van al onze activiteiten is in het schema hierna te vinden. Er ging dit jaar extra aandacht naar de bosuil. Het was namelijk sinds 2008 geleden dat er actief naar deze soort werd gezocht. In ons bosarme gebied werden toch drie territoria gevonden, in Aardenburg en bij Pyramide. 2018 was bovendien door Vogelbescherming Neder land en Sovon uitgeroepen tot jaar van de huiszwaluw. Al sinds 1984 worden de huis zwaluwnesten in dorpen en buitengebied door ons geïnventariseerd. Natuurlijk ook dit jaar. Er werd een extra oproep gedaan in de huis-aan-huisbladen om nesten aan de achterzijde van het huis te melden, zodat we deze 'voor ons onzichtbare' nesten ook mee konden tellen. De inventarisatie le verde een totaal van 809 huiszwaluwnesten op. Een stijging van 16% t.o.v. 2017, vooral in de dorpen. Wat brengt 2019? Vanaf februari starten we met de steenuil telling. Deze telling, waarbij alle territoria van steenuil in heel Zeeuws-Vlaanderen in kaart worden gebracht, wordt om de vier jaar herhaald. Ook zal tijdens de ganzen- en zwanentelling extra gelet worden op de aanwezige wulpen. 2019 is namelijk uitgeroepen tot jaar van de wulp. We hopen weer op mooie vogelwaarnemingen! Jimmy Pijcke Jeugd: Visdiefjes Afgelopen jaar hebben we weer 6 activitei ten voor de jeugd georganiseerd, waarbij we zoals altijd de kinderen op een leer zame, maar speelse manier de natuur laten beleven. Uiteindelijk zijn er 5 activiteiten doorge gaan. Voor de "fluisterexcursie" in de Cle- temspolder waren maar 3 aanmeldingen, wat te weinig was om een groepje te kun nen vormen. Waarschijnlijk was de datum verkeerd gekozen. Het was namelijk aan het einde van het Hemelvaartweekend. Insectenhotel timmeren. 3 februari (10 deelnemers). Om de insecten een handje te helpen met het vinden van een nest- of schuilplaats gingen we op deze eerste activiteit van het jaar een insectenhotel maken. De verschillende onderdelen voor dit hotel waren al voorgezaagd door Gerrit, Reggy en Johnny, zodat de kinderen snel aan de slag konden, ledereen was enthousiast bezig, ook met het op maat zagen van de bamboestokjes waarmee het hotel gedeeltelijk opgevuld moest worden. Alle kinderen mochten ook nog een pindasnoer rijgen om bij thuiskomst direct in de tuin op te hangen. "Natuurdetectives gezocht". 24 maart (8 deelnemers). Bij deze activiteit waren ook 2 kinderen van "De Stekkertjes" (De Steltkluut) aanwezig. We gingen in Braakman-Noord op zoek naar allerlei diersporen, zoals pootafdruk- ken, knaagsporen, vraatsporen, holletjes, schelpen, slakkenhuisjes, veren, haren, nesten, poep enz. De kinderen bleken over goede speurneuzen te beschikken. Ten slotte hebben we net als echte detectives een gipsafdruk gemaakt van een spoor. Nachtdierenkamp. 16 en 17iuni (9 Visdiefjes en 9 Stekkertjes). Zoals al vele jaren de gewoonte, was het kamp ook deze keer een gezamenlijke activiteit van Visdiefjes en Stekkertjes. Deze keer lag de organisatie in handen van De Stekkertjes. We waren te gast bij familie Groeneveld aan de Langeweg in Hoek. Een prachtige locatie met een privé-natuurge- bied rondom de woning. We mochten ge bruikmaken van de schuur met daarin een toilet. Wat een luxe! Voordat we 's avonds onze muizenvallen gingen inspecteren, deden we een natuurspel dat geleid werd door Kai. Nadat Kai al vele jaren als Visdiefje mee heeft gedaan, ging hij deze keer mee op kamp om zijn maatschappelijke stage te doen. Ook het smeren van de lokstof voor nachtvlinders en de inspectie daarna werd onderzijn leiding gedaan. Goed gedaan Kai! De vegetarische soep van Irene, gegeten bij het kampvuur, was weer een groot succes. Evenals de kruidendipsaus die Anja samen met de kinderen maakte. Sandra kon de kin deren boeien met de batdetector en haar kennis over het leven van de vleermuizen. Het werd een geslaagd kamp, met veel waarnemingen van o.a. muizen, nachtvlin ders en vleermuizen. Bezoek aan Saeftinahe. 15 september (6 Visdiefjes en 8 Stekkertjes). Dit was een echte belevenis voor de kinde ren! Nadat Sandra (van De Stekkertjes) bovenop de dijk, uitkijkend over het gebied, ons eerst wat verteld had over het ontstaan en de geschiedenis, gingen we het schorren en geulengebied in. En dat viel niet mee. Probeer je maar eens staande te houden bij het oversteken van zo'n geul. In het begin probeerden de kinderen nog om alleen hun voeten vies te maken, maar dat duurde niet lang. In een mum van tijd zat de modder tot achter hun oren. Niets is leuker dan glib beren en glijden in de modder. Sommigen gingen daarna met kleren en al zwemmen in de geul. Anderen trokken eerst wat uit, maar vanwege het prachtige weer kon dat zonder problemen. We deden ook nog wat spelletjes en een bodemonderzoekje, maar al veel te snel was het tijd om terug te keren. Deze ervaring in dit prachtige natuurgebied zullen de kinde ren niet vlug vergeten. Natuurwerkdag. 3 november (8 deelnemers). We waren te gast in Braakman-Noord, waar we om 10.00 uur in de Braakmanboerderij ontvangen werden door boswachter Anouk. Ze vertelde ons eerst iets over Staatsbosbe heer en over het natuurgebied waar we ons bevonden. Ook kregen de kinderen uitleg over het werk dat ze zouden gaan doen: het wegsnoeien van opschot van els. Dat is nodig omdat anders op den duur grote de len van het gebied overwoekerd raken met els en er dan niets overblijft van het open karakter van dit plas-drasgebied. De boswachter reed met een klein ter reinwagentje vol takkenscharen en zaagjes naar de werkplek. Wij gingen natuurlijk met de benenwagen, richting westgeul van de Braakman. Er werd zo hard gewerkt, dat sommige kinderen het al snel te warm kregen met hun jas aan. Grote stukken hoge begroeiing verdwenen en flinke takkenhopen versche nen. Na een ochtend hard werken lieten we ons de soep van Staatsbosbeheer goed smaken, maar ook de stokbroodjes die we boven het vuur gebakken hebben, gingen er goed in. Hierna gingen we nog een uurtje spelen in het zogenaamde "Speelbos" en om 15.00 uur ging iedereen moe maar voldaan naar huis. Onze plannen voor 2019. We gaan weer 6 activiteiten organiseren. Op zaterdag 16 februari starten we met een binnenactiviteit, nl. het timmeren van nest kastjes. Door middel van wat extra publici teit in regionale bladen zullen we proberen om wat meer kinderen te bereiken en zodoende misschien ook wat meer deelne mers voor deze en de overige activiteiten in het komende jaar. Gerrit Peters, die onze groep heel wat jaartjes heeft ondersteund, heeft aangege ven dat hij er vanwege drukke werkzaam heden mee gaat stoppen. Wel mogen we gebruik blijven maken van zijn hulp, ruimte en gereedschap bij het voorzagen van de nestkastjes of anderszins. Hartelijk bedankt Gerrit, voor al jouw hulp! Dilia Timmers Planologiewerkgroep Zoals gebruikelijk besteedden we aandacht aan een veelheid aan onderwerpen. Het landelijke Kustpact, dat onze waar devolle kust ervoor moest behoeden helemaal te worden volgebouwd, leidde ertoe dat projecten naar voren kwamen die nog onder de oude regelgeving vielen, de zogenaamde pijplijnprojecten. Zo trachtte men toepassing van het landelijke Kustpact en de Zeeuwse Kustvisie te ontlopen. De Zeeuwse Kustvisie liep eigenlijk vooruit op het landelijke convenant, omdat vooral in Zeeland veel ondernemers dachten dat duinen uitsluitend geschikt waren om door hen te worden ontgonnen. Enkele grotere projecten die afgelopen jaar bezien werden, betroffen bv. project De Betteld datCadzand-Bad min of meer aaneensmeedt met Cadzand-Dorp waarvan niet iedere dorpeling zo gecharmeerd was. De camping wordt uitgebreid met een deel dat ingericht wordt met groen en waterpar tijen, die aangelegd worden in het kader van zelfrealisatie uit de rood- voor groen- regeling. In het nieuwe bestemmingsplan wordt dit deel bestemd als 'Natuur' waar mee enige bescherming gepaard gaat. Alles staat en valt natuurlijk met handhaving. In Nieuwvliet vond een reeks bijeenkom sten plaats onder de kop 'Masterplan Nieuwvliet.' Al decennia wil men de dijk tus sen manege Hippo d'Or en de Zwarte Pol der voorzien van een soort promenade die zich kan meten met Breskens en Cadzand- Bad. "Waarom zij wel en wij niet?" Gemeen te Sluis heeft, gedwongen door wet- en regelgeving, de boot steeds afgehouden, maar in het huidig politiek spectrum geniet het soms de voorkeur proefondervindelijk te bepalen waar het schip strandt. Zelfs als dat jaren later is bij de Raad van State. Voor Masterplan Nieuwvliet werd een andere route gekozen en in een aantal 'brainstormbijeenkomsten' kregen alle partijen ('stakeholders') de ruimte om hun wensen kenbaar te maken; de "duinboule vard" vormt slechts een klein onderdeel van het plan, dat ook aandacht besteedt aan modernisering en uitbreiding van campings in het kustgebied waarvoor een goede infrastructuur richting kust een belangrijke voorwaarde is. Misschien wordt het eens tijd ons af te vra gen of smalle binnenwegen wel zo geschikt zijn om steeds maar meer gasten naar onze kusten te dirigeren. Het sterk toegenomen verkeer richting kust maakt wonen aan de Groese Boerenhol in het seizoen tot een ha chelijke onderneming. En dat ligt dan meer aan het ontbreken van een gemeentelijke langetermijnvisie dan aan het wegvallen van de Langeweg in Breskens, want dat is 15 jaar geleden al afgesproken. Beperkingen Naast de eigen bevolking die kan meege nieten van het intensieve verkeer, zijn er ook gasten die twijfelen of ze nog wel naar Zeeuws Vlaanderen zullen afreizen. Zo lazen we een hartenkreet op de reactiepa gina van de PZC: "Nieuwvliet-Bad heeft nu echt wel genoeg bungalowparken en nep- infrastructuur. Het strand is verpest door de strandpaviljoens, de slaaphuisjes en de strandcabines, het wandel- en fietspad is een snelheidsbaan voor e-bikers." Kortom: blijven investeren in uitbreiding van recre atie wordt niet door iedereen op prijs gesteld. Ondanks beleidsmatige toverwoor den als kwaliteitsverbetering en innovatie. Alle bijeenkomsten in het kader van Mas terplan Nieuwvliet zijn inmiddels achter de rug en OKRA - landschapsarchitecten verwerken alle inbreng in een integraal plan dat als basis kan dienen voor verdere besluitvorming. Lampzinspolder Binnen de begrenzing van Masterplan Nieuwvliet ligt de Lampzinspolder die van agrarisch gebruik omgevormd zal worden tot een bungalowpark met 125 eenheden, omzoomd met water- en groenpartijen. Zonneparken Sinds een jaar zijn er commerciële bedrijven op de markt die de agrarische sector graag willen ontzorgen door aanleg van zonne parken. Voor een agrariër zonder opvolger die het kalmer aan wil doen, maar nog niet wil besluiten zijn grond te verkopen, biedt een zonnepark onverwachte mogelijkhe den. Helaas moeten we vaststellen dat het ene bedrijf ontzorgt door samen met de boer een weloverwogen en verantwoord plan te maken, terwijl er ook cowboys op de markt zijn die alleen veel graan(tjes) willen meepikken. De naam 'zonneweiden' verhult verder dat reeksen panelen niet stroken met het beeld dat onze gasten hebben van die natuurlijke omgeving, die aanleiding vormde bij ons vakantie te houden. En is het dan niet veel slimmer eerst alle daken te voorzien van zonnepanelen alvorens onze open ruimte aan te tasten. Verder rijst de vraag wie voor rang moet krijgen. Is er straks nog ruimte op de stroomkabel voor een particulier die van het gas afwil door op eigen dak zonnepanelen te leggen, of is alle capaciteit inmiddels opgebruikt door grondeigenaren die met stroom meer kunnen verdienen dan met boeren? Onze vreugde over het feit dat gemeente Sluis eerst met alle actoren beleid zou bepalen alvorens vergunningsaanvragen te gaan beoordelen was helaas van korte duur. Naar het zich laat aanzien vindt een meerderheid van onze bestuurders dat toe gewerkt moet worden naar een versnelde, minder zorgvuldige, procedure. Wat verder opvalt is dat mensen die zich altijd roeren als het gaat om ontpolderen - de arme landen hebben gebrek aan ons voedsel - nu ineens hun huik naar een andere wind laten hangen. Windmolens en ZLTO Een mogelijk andere aanslag op onze openbare ruimte ligt in de oproep van ZLTO dat ieder erf voorzien moet kunnen worden van een eigen windmolen. En dan niet zo'n kleintje dat binnen bestaande regelgeving toegestaan is, maar een grotere die meer winst oplevert. Ook de 5 grote molens bij Hoofdplaat wenst men te vervangen door grotere molens. Financieel verslag 2018, verslag kascom- missie en begroting 2019 De post subsidies donaties is aanmerkelijk hoger dan gebruikelijk door de opheffing van de Stichting Dijk- en Kreekbehoud. In het winternummer van dit blad werd hier aan een artikel gewijd. Het saldo na de liqui datie werd geschonken aan 't Duumpje; het zal worden besteed aan doelen die in het verlengde van deze voormalige stichting liggen. Op de balans vindt u te dien einde een aparte reserve opgenomen. Ook van de eveneens opgeheven Toneelvereniging Pi- nardi ontvingen we een bedrag. Een aantal

't Duumpje | 2019 | | pagina 5