Veranderingen in het Zwin 12 Al enkele jaren vindt veel grondverzet plaats in Het Zwin. Gids Huub Buysse volgde de ontwikkelingen op de voet en stelde dit artikel samen. Ook de foto's zijn door hem gemaakt. Op de foto hieronder is de nieuwe dijk te zien met het nieuwe gemaal, dat al opera tioneel is. Op de voorgrond ligt de nieuw aangelegde waterboezem voor de uitwate ring van de Belgische Zwin- en Oostpolders. De oevers zijn laag om rietland te ontwikke len, dat moet dienen als broed- en foera- geergebied voor de bruine kiekendief en de blauwborst. Waarom moest het Zwin veranderen? In de loop van de tijd kwamen er op natuur lijke wijze veranderingen in het Zwin: het Zwin verzandde en dreigde als waardevol natuurgebied (estuarium) verloren te gaan. Omdat het Zwin natuurlijk precies op de grens van Nederland en België ligt, was het noodzakelijk dat Nederlandse en Belgische autoriteiten het eens werden over de aan passingen en de toekomst van het Zwin. Dit resulteerde in een groot plan, waarbij ook de achtergelegen Willem Leopoldpolder werd betrokken. De Belgische autoriteiten beslisten, dat dit gebied aan de landbouw moest worden onttrokken en moest wor den teruggegeven aan de natuur. Dit hield ook verband met de Europese regels, die verplichtten tot natuurherstel vanwege de verdieping van de Westerschelde. Het bestaande vogelpark maakte ook deel uit van de omvangrijke plannen. Het park leed al jaren onder sterk teruglopende bezoekersaantallen en niets lag meer voor de hand dan de aanpassingen in het Zwin te combineren met een volledig modernise ren van het oude vogelpark. Aangezien het park eigendom was van gemeente Knokke- Heist werd de zeggenschap overgedragen aan dezelfde provinciale autoriteiten die ook het Zwinreservaat bestuurden. Welke veranderingen werden er doorge voerd? In 2016 is begonnen met uitvoering van het plan met als doel om de werkzaamheden in 2019 af te ronden. Allereerst werden de dieren uit het vroegere vogelpark onderge bracht in Europese dierentuinen en werd de oude infrastructuur, die nog dateerde uit WO II, gesloopt. Landbouwgronden werden aangekocht en uitgeruild en de af- en uit watering van de Oosthoekpolders werden verbeterd. Een compleet drainagesysteem met buizen, sloten en een infiltratieriool om sterkere verzilting van landbouwgronden tegen te gaan, werd aangelegd en er werd een modern nieuw pompgemaal gebouwd. De Zwingeul werd verdiept, verlegd en verbreed met als doel meer dynamiek te creëren door de werking van de getijdestro men. De oude internationale dijk werd afge graven en in een zandlichaam neergelegd aan de rand van het schorrengebied als embryonaal duin met als doel een goede start voor de pioniersontwikkeling van duinvegetatie te bevorderen. Het gebied werd ontsloten door de aanleg van nieuwe fiets- en wandelpaden met uitkijkpunten over het landschap, zowel binnendijks als buitendijks. Zelfs de grenspalen werden verzet. Op de heringerichte "Kleine Vlakte" is het een komen en gaan van vogels. Het schouwspel is veel levendiger dan wat er vroeger te zien was in het oude vogelpark, waar de vogels werden tentoongesteld in afgesloten kooien. In het estuarium van het Zwin ter hoogte van waar vroeger de internationale dijk lag, is een nieuw vogeleiland aangelegd met als doel dat de vogels daar niet gestoord door vossen en mensen hun nesten kunnen bou wen en hun jongen kunnen grootbrengen. Het Zwin Natuurpark in Knokke-Heist Op de plaats van het oude vogelpark is een hypermodern gebouw verrezen, waarin op een moderne, interactieve manier allerlei kennis kan worden verworven over de vo gels en over de natuur. Het is vooral gericht op de jeugd en het is bedoeld als educatief Het nieuwe info-centrum. Ooit camping De Wiidhof, nu uitkijkpunt. Vanaf de vlonder bij Retranchement is het zicht op de dynamiek prima te zien. centrum, waar ook scholen een interessante biologieles kunnen aanbieden aan hun leer lingen. Maar ook voor individuele bezoe kers en voor gezinnen is een bezoekje zeker de moeite waard! In het park wordt ook de mogelijkheid geboden om met een gids het gebied in te trekken. Meer informatie over het Zwin natuurpark is te lezen op hun website: www.zwin.be. Het gaat uiteindelijk om de beleving. Het is een mooi punt om de zon te zien zakken in de zee en te luisteren hoe het schor tot rust komt. In de vroege morgen een geweldig punt om te fotograferen. Hier start een wandeling of komt een mens tot rust. Na een prettige wandeling van of naar de Zwinmonding, het terras of het educatie centrum van het Zwin Natuur Park herinner je vooral het bezoek aan de weidse schor ren en slikken in zeelandschap met al zijn dynamiek. Wolken, vogels, mensen, slik en zand steeds in beweging. Het verblijf in de Zwinstreek doe je liefst een heel seizoen lang. En daarna de erva ring van wat er gebeurde mee naar huis. Dag na dag, week in week uit. Je zakboek volgeschreven over welke vogels kwamen of vertrokken en natuurlijk: wie had broed- succes. Voor de streeplijst wordt dat dan: zijn er al orchideeën, staan ze in bloei en staat er ook zeekraal of zeeanemoon? Dit gebied herbergt het overgrootste deel van alle slakken van België en Nederland voor het geval u dat nog niet wist. Vlaams minister van Omgeving, Natuur en Landbouw, Joke Schauvliege, gesecon deerd door Zeeuws gedeputeerde Carla Schönknecht, samen met nog een aantal betrokkenen, een opening in het laatste stukje wat nog resteerde van de Internati onale dijk en gaven zo de ruimte aan het zeewater om de Zwinuitbreiding te kunnen instromen. Het gebied is vanaf het geheel vernieuwde wandelpad op de zeedijk goed te overzien. Van het Nederlandse deel zijn de stranden, de geulmonding en de strandvlakten vrij toegankelijk. Op de site van het Zeeuws Landschap kunt u een mooie brochure Natuurgebied Het Zwin downloaden; daarin vindt u nadere informatie en een kaart van het gebied met een fraaie wandelroute (https://www. hetzeeuwselandschap.nl/sites/default/files/ uploads/zwinfolder.pdf). Het schor is niet vrij toegankelijk, maar hier worden in het zomerhalfjaar regelmatig excursies georganiseerd: in juli en augustus iedere donderdagochtend om 10.00 uur. Ook schrijver dezes gidst daar regelmatig en misschien kan ik jullie daar binnenkort begroeten als ik weer een gidsrondje door het Zwin doe. ledereen is van harte welkom. Je gaat ernaartoe voor het zien van de verscheidenheid aan biotopen in het veld. Laatste spadesteek Maandag 4 februari rond het middaguur ging de laatste fase in van de werkzaam heden in Het Zwin. Die ochtend maakten

't Duumpje | 2019 | | pagina 7