Excursie naar Tiengemeten f5 - Bij de aanlegsteiger van de boot zijn de oorspronkelijke Helena- en Margue- ritahoeve gelegen. De schuur van de Margueritahoeve heeft Natuurmonu menten ingericht als informatie en ont vangstcentrum. Hier bevindt zich tevens Landbouwmuseum. Het woonhuis van de naburige Hélènehoeve is in gebruik als pannenkoekenrestaurant. Daarnaast is in 2009 een museum geopend met werk van Rien Poortvliet. Bereikbaarheid Het eiland is alleen te bereiken met een pont die vertrekt vanuit Zuid-Beijerland en slechts een beperkt aantal afvaarten kent. Voor ons Zeeuwsvlamingen weer even net als vroeger: we moeten "met de boot van 10 uur mee." En dat moet lukken als we zo rond 07.45 vertrekken in of bij Oostburg. Het programma ziet er verder als volgt uit. 07.15 Vertrek per bus om 07.30 uur vanaf parkeerterrein Albert Heijn aan de Torenweidelaan te Oostburg. 09.30 Aankomst parking Zuid-Beijerland (uitstappen en kaarten uitdelen). 10.00 Vertrek met de veerpont naar Tienge meten. 10.30 Koffie of thee in pannenkoekenhuis Hélène of Infopunt Natuurmonumen ten (sanitaire stop). 11.30 Wandeling naardevogelkijkhutof met De Hitsaert (Weemoed) 3,5 km, waarbij we zelf een tractorchauffeur leveren. 13.30 Lunch herberg Tien Gemeten (eigen meegebrachte broodmaaltijd) gebrui ken met aangeboden - consumptie ter plaatse op het terras. En aansluitend over de dijk kijken op het schorrengebied. Vogelwerkgroepleden Huub Buysse en Luciën Boerjan bezochten het eiland Tiengemeten in het Haringvliet en ze willen hun enthousiasme graag met ons delen door het organiseren van een bustocht naar dit gebied op zaterdag 11 mei. In dit artikel alvast een voorproefje van deze verenigingsexcursie. Historie Tiengemeten is ontstaan als zandplaat in het Haringvliet en in de loop van de eeu wen uitgegroeid tot een eiland. Vanaf 1668 gaven de Staten van Holland het eiland in erfpacht en startten nieuwe inpolderingen onder opvolgende eigenaren. Het Haringvliet was van oudsher de toe gangspoort vanaf de Noordzee naar de ha venplaatsen Dordrecht, Rotterdam en Delft. Van 1805 tot 1939 lagen schepen, die naar De Oost waren geweest, soms tot enkele maanden in quarantaine voor anker bij het eiland Tiengemeten. Hiertoe was een deel van het eiland afgesloten van de rest. Het eiland werd oorspronkelijk volledig benut voor akkerbouw en telde nooit meer dan zo'n 180 bewoners, vanaf de jaren vijftig snel in aantal afnemend. Uiteindelijk kwam het eiland in 1987 in bezit van pen sioenverzekeraar AMEV. Plannen Van 1956 tot 1990 passeerden heel wat plannen de revue om het eiland te gebrui ken als recreatiepark, als dumpplaats voor verontreinigd slib, voor de aanleg van een vliegveld en zelfs voor de bouw van een kerncentrale. Uiteindelijk leidden steeds teruglopende inkomsten uit de landbouw ertoe dat knopen moesten worden doorge hakt en in 1990 besloot men er een natuur gebied van te maken als onderdeel van de Ecologische hoofdstructuur. Daartoe ging het eiland in 1994 over in handen van de Dienst Landelijk Gebied die het doorschoof naar Natuurmonumenten. Zij beheerden namelijk al langer de Blanken Slikken, aan de zuidoostzijde van het gebied. Het eiland telde toen nog vijftig inwoners, voor het merendeel akkerbouwers, die uit gekocht werden en elders in Nederland hun bedrijf konden voortzetten. Het omvormen van de 700 ha. tot natuurgebied ving aan in 1997 en gaandeweg heeft Natuurmo numenten wat water in de oorspronkelijke wijn moeten doen: het eiland werd niet ge heel ontvolkt en een tiental oorspronkelijke bewoners kreeg gedaan dat ze er konden blijven wonen. Wat is er te zien? Het eiland kent een onderscheid in: 1) De Weemoed, in het oosten: het cultuur historische deel, waar ooit het eiland is ontstaan. 2) In het midden van het eiland bevindt zich De Weelde, een kommoeras. 3) De Wildernis in het zuidwesten is vooral interessant vanwege de rietvelden. 14.00 tot 16.00 uur Keuze 1: wandeling naar de vliedberg (2 km) of (keuze 2) met de Hitsaert (4,5 km rijden en 3 km wandelen) naar de wildernis. Uitzicht over de Weelde en de Wilder nis met eigen verrekijker of telescoop (eventueel mee vervoerd met De Hitsaert). 15.30 tot 16.30 uur Keuze 3 Wandeling naar centrale gebouwen bij de aanlegsteiger (1 km). Keuze uit bezoek aan musea of Na tuurmonumenten of voor eigen reke ning pannenkoeken op het huisterras bij Hélène. 16.00 Aanvang wandeling terug 16.45 terug/verzamelen/tellen bij veerpont en aanvaarden terugreis. 17.00 Vertrek veerpont naar de bus. 18.00 Gezamenlijke afsluitende maaltijd incl. tafelwater naar huis, aangebo den door het bestuur. Tevoren graag keuze doorgeven: vegetarisch/vis/ vlees. Drank en aanvullingen voor eigen rekening. 20.00 Aankomst thuishaven Oostburg rond 21.30 uur. Reisverslag van Huub en Luciën We zijn met de eerste afvaart om tien uur overgestoken en gefietst tot de recreatie appartementen om te voet via de dijk door het westelijk deel uit te komen bij de rietvelden. Daar was het relatief stil, met weinig tot geen vogels in de kijker. Er was onderweg echter genoeg te zien zowel op het buitendijkse water als aan planten onder onze voeten. We houden het hier echter bij vogels en daarbij zijn er door ons de volgende soorten gespot: Grote bonte specht, Torenvalk hangend aan de dak richel van de schuur, Knobbelzwanen, Grote Zilverreiger, Cetti's zanger, Krakeend, Wilde Eend, Soep Eend, Buizerd, Kneu, Groenling, Futen, Kuifeend, brandganzen en Grauwe ganzen in overvloed maar nog geen Vis arend of Kiekendief. Op de terugweg naar de vliedberg zijn we via de vogelkijkhut in de schuur ruïne gegaan. Het uitzicht was beperkt door bomen maar na wat sluipdoor en kruipdoor paden hadden we uitzicht op een grote groep krakeenden, 500 in getal, Bij de vliedberg aangekomen hadden we overzicht op een leeggepompt slibgebied en een rijkgevulde waterplas. Dit bleek de verzamelplaats van Kuifeend, Meerkoet, Smient, Zilver- en Blauwe Reiger, de Slob eenden en 250 Knobbelzwanen. Hier heb ben we de telescoop opgezet en genoten van de Kokmeeuwtjes, de Zilvermeeuwen, Bergeend en al genoemde soorten en Aal scholvers die opdroogden in de zon. Daarna hebben we terrasje en een sanitaire stop gedaan bij de centrale bebouwing naast het Landbouwmuseum. Zeker de moeite waard om het historisch besef en de verandering te ervaren. Het Rienpoortvlietmuseum houdt de herinnering aan het werk van de beeldend kunstenaar actueel. En in het be zoekerscentrum van Natuurmonumenten hebben we wat boeken over Tiengemeten en het Vuile Gat meegenomen. Daarna was om 16.00 uur de terugvaart naar de snelle wereld vanuit een natuurgebied met niets dan stilte en ruimte. Aanmelden: 't Duumpje draagt flink bij in de kosten van de busexcursie, waardoor de eigen bijdrage beperkt kan blijven tot 30,00 per persoon. Ook mensen die minder goed ter been zijn, kunnen deelnemen. Op Tiengemeten kan voor hen vervoer geregeld worden met een gesloten wagen die op alle mooie plekjes stopt. Verder is het van belang te weten dat we kunnen boeken tot en met 1 april; hierna is praktisch alles voorbehouden aan de grotere reisbureaus. U kunt zich inschrijven door een e-mail aan secretariaat@duumpje.nl en overmaken van €30,- per aangemelde deelnemer onder vermelding van 'Duumpje Ledendag 11 mei 2019 naar IBAN NL15RABO 036 951 6338 t.n.v. 't Duumpje, OOSTBURG. Inschrijving volgt in volgorde van betaling.

't Duumpje | 2019 | | pagina 8