Kansen en bedreigingen Verkiezingen 2019 f6 f7 Nederland wordt steeds voller en om plezierig met elkaar en de ons omringen de natuur om te gaan zijn steeds meer regels nodig. Dat betekent veel overleg, ook voor hen die gewend zijn eigengereid te werk te gaan en hun eigenbelang te laten prevaleren boven omgevingsbewustzijn. Voorzitter JoTimmers belicht enkele onderwerpen. Deltaplan Biodiversiteit Een brede maatschappelijke beweging presenteerde jl. december haar aanpak voor natuurherstel in Nederland. De rijkdom aan dieren en planten in ons land neemt in hoog tempo af. Inspanningen voor biodiversiteitsherstel hebben tot nu toe niet het gewenste resultaat bereikt. Daarom hebben nu voor het eerst kennis-instituten, landbouwvertegenwoordigers (o.a. LTO, BoerenNatuur), bed rijven (w.o. Rabobank, Unilever) en natuur- en milieuorganisaties (WNF, Milieudefensie, Natuurmonumenten, Landschappen NL etc.) de handen ineen geslagen om samen te werken aan een concrete aanpak die wél het verschil moet gaan maken. Met een betere samenwerking en het stimuleren en waarderen van grondge bruikers wil men het biodiversiteitsverlies ombuigen naar herstel. Ook andere partijen worden nadrukkelijk uitgenodigd om aan te sluiten. Het overwegen waard voor bijvoor beeld Waterschap Scheldestromen. Dit is niet het eerste initiatief dat voor een doorbraak of ommekeer moet zorgen, maar het stemt toch positief, al was het maar dat zeer breed wordt onderkend dat het op dit moment goed mis is. Een concrete aanpak moet het verschil gaan maken, valt er te lezen. Een onderdeel van die concrete aanpak betreft "het creëren van gunstige leefomstandigheden voor wilde dieren en planten op boerenland". Maar goed dat daar het jaartal 2030 bij staat, want anders houdt de geloofwaardigheid van het initi atief niet langer dan precies één dag stand. Want wat lezen we de volgende dag in de PZC: voorzitter ZLTO Zeeland Joris Baecke bepleit blijvende toestemming voor ge bruik van neonicotinoïden in de bietenteelt. Zijn de afspraken allemaal zo vrijblijvend en alleen bedoeld om publieke imago's wat bij te kleuren? "Polderprietpraat" is de kwalificatie die Frank Berendse, hoogleraar Natuurbeheer aan de WU aan het Deltaplan Biodiversiteit meegeeft. In een opiniestuk in de Volks krant (24 januari 2019) stelt hij dat de natuur absoluut niet gebaat is bij dit plan en die conclusie wordt, ook richting deelne mende wetenschappelijke organisaties, met kritische argumenten onderbouwd. Hij pleit voor het bewerkstelligen van schone landbouw door fiscaal beleid van de over heid, zodat vervuilende producten duurder worden dan producten die op een natuur vriendelijke manier worden verbouwd. Geinteresseerd geraakt? Lees zijn in 2016 uitgebracht boekje "Wilde Apen" over dit thema, www.wildeapen.nl Kansen voor Recreatienatuur in West Zeeuws Vlaanderen Onder deze titel verscheen ruim een jaar geleden een document dat in opdracht van Recron Zeeuws-Vlaanderen en onze vereniging door OKRA landschapsarchi tecten werd samengesteld. Het rapport wordt binnenkort door de gemeente Sluis vrijgeven voor inspraak en ligt dan 6 weken ter inzage, als onderdeel van een procedure om het als richtpunt voor gemeentelijk beleid goed te keuren. Hieronder meer informatie over de ach tergrond, de intentie en inhoud van dit document. Daarvoor gaan we eerst terug naar Natuurlijk Vitaal, een gebiedsplan ge baseerd op de visie om met nieuwe ruimte lijke ontwikkelingen in het kustgebied, een kwaliteitsimpuls te geven aan economie en een aantrekkelijke woonomgeving en waar mee een einde komt aan de achteruitgang van landschap en natuur. Voor de ontwikkelingen van Natuurlijk Vitaal vormde "Kust in Kleuren", een in 1998 door Recron en Duumpje ontwikkelde toe komstvisie voor W.Z.VId. een belangrijke in spiratiebron. Realisatie van het gebiedsplan met een looptijd van 2004-2018, werd in bestuurlijke zin begeleid door de gebieds- commissie, waarin ook de natuur- en milieu belangen waren vertegenwoordigd in de persoon van Leo D'hoore. Het gebiedsplan was erg breed van opzet; in deze bijdrage focussen we even op de onderdelen in con nectie met natuur en landschap. Zo werden nieuwbouw en uitbreiding van de verblijfsrecreatie aan de kust gekoppeld aan een financiële afdracht in een door de gemeente te beheren bestemmingsreserve ten behoeve van investeringen in inrichting van openbaar toegankelijke recreatienatuur of duinstruweel, de zogenoemde 'rood- voor-groen'- regeling. In 2016, toen de afrondingsfase van Natuurlijk Vitaal werd bereikt, werd de gebiedscommissie ontbonden en kwam de verantwoordelijkheid voor bestuurlijke begeleiding van nog af te ronden zaken bij een vervangend forum: de Adhoc Stuur groep Buitengebied. Deze stuurgroep advi seert B&W onder andere over de besteding van de 'roodvoorgroen'-middelen. Recron en Duumpje waren, net als bij Kust in Kleuren, van mening dat de ideeënvorming best een extra stimulans zou kunnen gebrui ken en ze hebben OKRA landschapsarchi tecten gevraagd eens wat mogelijkheden de revue te laten passeren. Het resultaat, het rapport 'Kansen voor Recreatienatuur', is aangeboden aan de adhoc stuurgroep, die het met een positief advies aan B&W heeft voorgelegd. Het rapport doet suggesties voor de inzet van de aanwezige financiële middelen. De suggesties variëren van snel te realiseren verbeteringen van bestaande re creatienatuur, een aanpassing van wandel fietsroutestructuren tot langetermijnkansen waarvoor grond nog verworven moet wor den. Een belangrijke intentie was om een Eerst alle daken beleggen met zonnepanelen integrale kijk aan te bieden en daarmee een versnipperde benadering te voorkomen. Het rapport is t.z.t te downloaden vanaf de gemeentelijke website, maar u krijgt het ook toegestuurd na een verzoek aan secretari- aat@duumpje.nl Zonneparken: het nieuwe goud? Kersvers kamerlid voor D'66 en Zeeuw Rut- ger Schonis hield op de jaarvergadering van de ZMf van eind oktober 2018 een interes sante presentatie over zonneparken. Onze provincie, met het grootste aantal zonuren per jaar is een bijzonder aantrekke lijk gebied voor de ontwikkel-cowboys, die op de goëdgevulde subsidiepot afkomen. Zij komen met bijzonder aantrekkelijke aan biedingen voor agrarische grondgebonden zonneparken, waarop gretig wordt gerea geerd. Dat speelt inmiddels, u kunt de kran ten erop naslaan, op Schouwen-Duiveland, Tholen, maar ook in onze omgeving. Ook West-Zeeuws-Vlaanderen zal haar deel moeten realiseren van de klimaatopgave door een transitie naar wind- en zonne- energie. Onze vereniging ondersteunt uiteraard deze opgave, maar we willen waken voor wildgroei, die een onaccepta bele inbreuk op het landschap achterlaat. Zorgvuldig ruimtegebruik is een vereiste. Hoeveel, waar wel, waar zeker niet, klein schalig of toch liever grootschalig? De provinciale Omgevingsverordening Zee land 2018 gaat in op deze ontwikkelingen en ook gemeente Sluis is inmiddels bezig om het noodzakelijke beleid te ontwikke len. De planning voor de ontwikkeling van het gemeentelijke beleid laat zien dat ge streefd wordt naar een definitieve vaststel ling in september 2019. Er is veel tijdsdruk: van project-ontwikkelaars, grondeigenaren, maar ook van diverse raadsfracties. B&W hebben zich echter gerealiseerd, dat een zorgvuldige benadering met participatie van bewoners en belanghebbende orga nisaties uiteindelijk de minste risico's op vertraging inhoudt. "Zolang er geen beleid is waaraan getoetst kan worden, kan er geen vergunningsaanvraag in behandeling worden genomen" luidden de afsluitende woorden van portefeuillehouder Babijn richting verontruste ontwikkelaars tijdens de vergadering van Commissie Ruimte op 22 januari. Wij zullen ons, namens natuur en landschap, voorbereiden op een inbreng in de komende maanden. Op 20 maart a.s. mogen we weer onze stem uitbrengen op een van de kandidaten voor de Provinciale Staten van Zeeland en Water schap Scheldestromen. Het teleurstellende Deltaplan Biodiversiteit (zie uiterst linkse kolom) laat onverlet dat uzelf met uw stem ook heel wat kunt doen: met uw stem kunt u bijvoorbeeld sturen op een natuurvriendelijk beheer van wegber men en slootkanten. De provincie heeft jaren geleden gekozen voor het relatief gun stige maaien en afvoeren, maar het water schapsbestuur heeft weinig oog voor natuur in de polder, getuige de kapotgeklepelde bermen waar praktisch geen insect, plant, vogel of dier kan leven, laat staan zich voort planten. En dat terwijl de wegbermen en slootkanten in onze polders zowat de laatste uitwijkplaatsen zijn voor deze schepsels. In de procedure die onze vereniging had aangespannen over het wederom maaien van beschermde bokkenorchissen bij Sint Kruis (juni 2017!), ontvingen we enkele weken geleden een brief met de medede ling dat het waterschap geen schuld trof. Men heeft maaiwerk uitbesteed aan een bedrijf in Kloetinge dat werkzaamheden laat uitvoeren door een aannemer in Sint Maartensdijk, nota bene op een dijk bij Sint Kruis. Uiteindelijk zal alle toorn wel neerdalen op de eenvoudige tractorchauf feur, maar het illustreert op welke wijze met verantwoordelijkheden wordt omgegaan bij het waterschap. We hebben tegen de afwijzing van onze klacht een zienswijze ingediend: het kan niet zo zijn dat een overheidsorganisatie als een waterschap op een dergelijke wijze omgaat met natuur- belangen. Als je ervoor kiest in zee te gaan met de allerlaagste inschrijver zal dit voor het delven van een simpele sloot weinig uitmaken, maar voor karweien gelieerd aan de bedreigde biodiversiteit zou een hoofdopdrachtgever te allen tijde een oogje in het zeil moeten houden. Voor een overheidsinstelling die moreel gezag hoort uit te stralen, valt hierover niet te twisten. Kortom: stem op een kandidaat die natuur en milieu hoog in het vaandel heeft staan. Stemwijzers: www.zeelandstemt.nl (provincie) www.waterschapsverkiezingen.nl De stemwijzer van het waterschap is online vanaf 17 februari, maar als u geen zin heeft lang te zoeken: Kies voor Water Natuurlijk! Een geklepelde dijk oftewel de dopd in dépot (archief Duumpje)

't Duumpje | 2019 | | pagina 9