Korte berichten f 872 n Ook ditmaal weer een rijke verscheidenheid aan zaken die het afgelopen kwar taal, en soms al veel langer, spelen binnen de vereniging. Ook onderwerpen die slechts zijdelings de vereniging betreffen, kunt u hier aantreffen. Koningen, ridders en vrijwilligers Jaarlijks worden velen in Nederland de dag voorafgaand aan Koningsdag ergens heen gelokt, waar naaste familie en goede bekenden gereed zitten in afwachting van hun decorandus. Zo waren bestuursleden Jo Timmers en Jaap de Hulster in het Biervliet- se dorpshuis aanwezig bij het opspelden van de eretekenen bij Eric Marteijn. Rond zijn afstuderen nog enkele jaren voorzitter en redacteur van 't Duumpje, naderhand de wijde wereld ingetrokken, maar toch altijd blijvend betrokken bij alles wat binnen 't Duumpje met vogels te maken had. Tiental len jaren geleden monitoorde hij vogeltrek bij de betonnen radartoren van weleer, hij stond aan de wieg van de eerste 'echte' tel- post en hij zette bij de dijkverzwaring enke lejaren terug alle zeilen bij voor de herbouw van een telpost, beter dan ooit en dan waar ook in Nederland. Mede door hem kwamen publicaties tot stand als 'Typisch Thijs' (Over Thijs Kramer) en 'Tien miljoen vogels in tienduizend uren' over de voorjaarstrek bij Breskens in de periode 1981 - 2013. Naast deze meer populaire uitgaven, publiceerde hij veel artikelen in (vogel)vaktijdschriften en was hij jarenlang voorzitter van de Stich ting WIWO (Werkgroep voor Internationaal Wad- en Watervogel Onderzoek). Onder auspiciën van deze stichting deed men onderzoek in o.a. Egypte, Gabon, Mauritanië en de Verenigde Arabische Emiraten. Niet alleen vogels kregen zijn aandacht, hij was ook jarenlang bestuurder van een tweetal sportvisorganisaties. Toch staat de vogelwe reld voorop en nu, na het verschijnen van de Flora Zeelandica vorig jaar, is Eric begonnen met zijn volgende project: de geesten rijp maken voor de Avifauna Zeelandica. Erics carrière binnen Rijkswaterstaat bracht hem vorig jaar terug naar Zeeuws-Vlaande- ren en wel als projectdirecteur Nieuwe Sluis Terneuzen, in welke functie hij frequent contact heeft met gemeente Terneuzen. Burgemeester Lonink stak zijn blijdschap met die nieuwe ridder uit de eigen streek dan ook niet onder stoelen of banken. Heel wat minder koninklijk Heel wat minder koninklijk zijn onze erva ringen met de afdeling handhaving van gemeente Sluis. Half december zaten we nog eens rond de tafel en hadden we een lijstje met voor hen 'vermeende' en voor ons iets minder vermeende overtredingen. Sindsdien heb ben we niets meer vernomen over onze gespreksonderwerpen. Na een telefoontje zou er wel actie ingezet zijn, maar daar is ons tot nu toe nog niets van gebleken. Ons lijstje: - In vrijstaat Heille waren enkele percelen weiland met natuurbestemming ge scheurd. Een vergunningsaanvraag zagen we evenmin voorbij komen. Of en hoe de overtreders zijn aangepakt, blijft onbe kend. - Met betrekking tot het illegaal gescheurde weitje aan de Hannekenswerveweg, waar de Raad van State gemeente Sluis op haar nummer zette, moest het gescheurde natuurweitje in oude toestand worden hersteld. In plaats van de voor natuurlijke begrazing gebruikelijke mix, werd hoog- productief Engels raaigras ingezaaid en geen begrazerte bekennen, We hebben gevraagd welk herstel ge meente Sluis voor ogen had, maar nog geen reactie ontvangen. - Enkele eigenaren op park Schoneveld, uitziend op de Kieweg, hadden de groengordel geslecht en bij de eigen tuin getrokken. Een jaar na onze melding werden de eigenaren aangeschreven, maar de situatie is nog onveranderd. Een voorbeeld voor de buren om ook hun tuin maar wat uit te breiden. - Onder IJzendijke, richting Philippine bleken bomen gekapt en flink wat uien/ aardappelgrond gestort in een lage weide met (deels) natuurbestemming. Hierop door ons opmerkzaam gemaakt, bleek Sluis een verouderde versie van het bestemmingsplan te hanteren, als gevolg waarvan de overtreder niet aangepakt kon worden. Op onze vraag of inmid dels begonnen was met actualisatie van het bestemmingsplan, kregen we het antwoord dat dit geen prioriteit had. Ook onze suggestie uit te zoeken of meer van dit soort gebreken bestond, bleek aan do vemansoren gericht. We hebben de ruime mogelijkheden voor overtreders bij de provincie aangekaart die de werkwijze bij gemeente Sluis op de agenda zou zetten. Ridder Eric Marteijn (Peter Meininger). Voedertijd (John du Burck - Wat het Zwin betreft, bleek een lacune in het toezicht te bestaan. In het Belgisch deel van het Zwin hebben ze het voor elkaar gekregen kite- en andere surfers uit het Zwin te verbannen, maar daar zien onze zuiderburen met lede ogen hun surfende landgenoten in Nederland te water gaan, waarbij hen geen strobreed in de weg gelegd wordt. Gemeente Sluis schuift het af op RUD en Zeeuws Land schap terwijl een hele strook valt onder Sluis' eigen jurisdictie die alleen door Sluis zelf gehandhaafd kan worden. - Nabij de Oranjedijk kapte een landbouwer eind 2014 welgeteld 543 bomen onder de verplichting in juli 2018 een herplantplan aan te leveren voor circa 200 bomen. Ge zien onze minder goede ervaringen met opvolging van dit soort afspraken, leek een herinnering aan beide partijen ons niet overbodig. We kregen bevestigd dat het plan ontvangen was, maar de inhoud van het plan kwam niet in beeld, waarmee we maar moesten afwachten hoe het eindresultaat eruit zou zien. Bewoners al daar wezen ons erop dat nog geen boom herplant is. Zij hadden contact opgeno men met de RUD en die poogt nu met behulp van de provincie inzicht krijgen in dit dossier van gemeente Sluis. Per saldo: iemand werd vergund 543 bomen te kap pen en nog niets is herplant. Alle hulde voor gemeente Sluis. - Tijdens het gesprek met de RUD bleek overigens dat veel meer kapvergunningen verleend waren, zonder dat de provincie hiervan in kennis gesteld bleekte zijn. - De illegale grondstort onder IJzendijke (Zuiddiepe) is voortvarend aangepakt en de grond is verwijderd. Zo af en toe is er ook nog wel eens een lichtpuntje. Het is geen eenvoudige zaak als je als afdeling handhaving met anderhalve f.t.e. je werk moet verrichten; zo is het niet echt verwonderlijk dat vele overtreders gewoon hun gang gaan. Windmolens net over de grens Samen met onze vogelwerkgroep is een zienswijze opgesteld tegen de bouw van een aantal windmolens op het grondgebied van Damme, net over de grens bij Aar denburg. Argumenten die we aan de orde stelden betroffen de summiere informatie zoals ontbrekende gegevens over tip- hoogte. Verder worden de molens opge steld vlakbij een habitatrichtlijngebied, vlakbij een vogelrichtlijngebied en nog een tweetal andere gebieden met een aparte beschermingsstatus. Qua omvang van het project kan ook niet volstaan worden met een simpele natuurtoets, maar achten we een MER - procedure noodzakelijk. Tot slot wordt het open landschap ter plaatse aangetast, alhoewel we als inwoners van gemeente Sluis ten aanzien van dit aspect wel wat boter op ons hoofd hebben met die steeds grotere loodsen die in ons eigen buitengebied de horizon beheersen. De pot verwijt de ketel Zonneweiden De zonneweiden houden heel Zeeuws- Vlaanderen bezig en we gaven op deze plaats eerder aan pas te kunnen oorde len nadat gemeente Sluis een visie heeft vastgesteld. In het voortraject spraken we met enkele ambtenaren en naar ons verteld werd, zou niet meer capaciteit vergund worden dan nodig is om de eigen gemeente zelfvoorzienend te maken. Dat vonden we een geruststellende gedachte. We hadden namelijk de indruk dat wel erg veel agrarische grondbezitters de voorkeur gaven aan zonnepanelen boven het uitvoe ren van het boerenbedrijf. Overigens is het nog maar de vraag wat de locale politiek heel laat van deze ambtelijk voorgenomen beperking. Als je de dadendrang leest waarmee sommige politieke partijen liever vandaag plaatsen dan morgen, krijg je het idee dat geldzucht prevaleert boven een verantwoorde streekontwikkeling. Boven dien worden die subsidies voor enkelen opgebracht door velen die helemaal niet in de prijzen vallen. Tot slot missen we in gemeente Sluis de inzet voor wat betreft het plaatsen van panelen op bestaande woningen en loodsen. Hiermee voorkom je aantasting van het ruimtelijk gebied, terwijl revenuen veel breder genoten worden dan door slechts een beperkt aantal gelukkigen. Cadzand-Dorp en nieuwbouw Veel bewoners in Cadzand-Dorp uit ten recent de klacht dat niemand van de eigen bevolking nog aan de bak kwam om een huis te kopen in het eigen dorp: alle woningen werden weggekaapt door tweedewoningbezitters. Met het afschaffen van de tweedewoningverordening was dat natuurlijk te verwachten, maar het is niet ieder gegeven te denken aan consequen ties die je later op je bordje krijgt. Met de huidige commotie binnen het dorp verwon derde het ons dan ook dat midden in het dorp, Mariastraat 35, één woning met loods verdwijnt en ingeruild wordt tegen 8 forse nieuwbouwwoningen die evenmin in een prijsklasse vallen die de eigen bevolking graag zal zien. Als compensatie voor de uitbreiding met rood, wordt het aanpalend groen omgevormd tot "een park met voor de streek kenmerkende beplanting, poelen en hollebollig weiland. De bestaande wilgen worden gespaard en aangevuld met enkele jonge soortgenoten zodat ook in de toekomst het beeld van volwassen wilgen blijft bestaan." Het grijze gedeelte rechts op de tekening is de geplande natuurcompensatie. Binnen het omcirkelde deel vindt de extra verstening plaats.

't Duumpje | 2019 | | pagina 10