D Inhoud Organic Micro Farming in de Morelleput BIOSFEERGROEDE VERHAEGEN PEIJNENBURG Uw notaris in Zeeuws Vlaanderen ud van Bouwend Nederland Voor al uw: nieuwbouw verbouw onderhoud kunststof kozijnen Verslag Algemene Ledenvergadering Staatsbosbeheer Excursies plantenwerkgroep Wat kun je doen met snoeimateriaal? NL Doet aan de Golepoldersedijk De roodborsttapuit (Saxicola torquata) Invasieve exoten Bruine kiekendieven Ordinaire paardenbloem van groot belang voor wilde bijen Nachtvlinders Korte berichten Veldwaarnemingen Activiteiten Adressen 77.55 uur s 4 6 9 10 11 12 13 14 16 17 18 20 22 24 Markt 23,4515 BB IJzendijke T 31 (0)117-301558 info@venpnotarissen.nl www.venpnotarissen.nl Of het nu gaat om trouwen, samenwonen, het (ver)kopen van een woning, een aandelenoverdracht of het opmaken van een testament, bijVerhaegen en Peijnenburg Netwerk Notarissen staan wij voor u klaar op belangrijke momenten in uw leven. Wij denken met u mee en adviseren in heldere taal. Maak gerust een vrijblijvende afspraak om uw vraag te bespreken. Tevens Estate planners en Agrarisch specialisten info slagerIjtresonle.nl Ambachtelijke slagerij met passie voor vlees, funderen uit eigen mesterij! JKom langs In Schoondijke Jioud website en facebook in de gaten voor de laatste nieuwtjes! wwwslagerijtresonie.nl uerweij AANNEMERSBEDRIJF W Zuidzandsestraat 27, 4501 AL Oostburg Tel. 0117-452815, fax 0117-454707 info@verweijoostburg.nl www.verweijoostburg.nl - Tarwegrassap bij ontgiften en afvallen; - Alle bekende tincturen die vrij te koop zijn, zoals echinaforte en passiflora; - Heerlijke goudsbloemcrème; - Al onze producten zijn bio-gecertificeerd en uit eigen teelt. Scherpbierseweg 1,4503 GR Groede T: 0117-376337; M: 06-44758401 info@biosfeer-groede.nl www.biosfeergroede.nl SKAL 026872 Theetuin Koffie, thee taart Soep lunch Ontbijt High Tea Bed Breakfast Spelletjesschuur (verhuur) voor huiselijk familiefeest, bijeenkomst Bbq - feest met gebruik van tuin I Sint Bavodijk 56a, 4504 AB Nieuwvliet Tel. 06-18740588 info@indemorelleput.nl www.indemorelleput.nl Jaap de Hulster Awie de Zwart Anna Almekinders Jaap de Hulster PietduBurck Redactie Eveline d'Hoore Awie de Zwart Pieter Simpelaar - Koningen, ridders en vrijwilligers - Heel wat minder koninklijk - Ethisch leiderschap? - Windmolens net over de grens -Zonneweiden - Cadzand-Dorp en nieuwbouw Reggy van Poecke Foto voorpagina: Grijze stipspanner, Idaea aversata (Pieter Simpelaar) De komst van de eerste zwaluw is altijd een mooi moment. Dit jaar 't eerst gezien op 5 april, tegen de middag, vlak bij de vogel- tel post. En gelijk met zijn vieren: teken van zomer. Steeds vaker komen ze rond de eigen verjaardag - weinig wetenschappelijk, maarzo'n dag vergeet je gewoon niet. Is het nu vroeger dan anders en begint de klok van Moeder Natuur echt vóór te lopen? Sinds kort horen we nieuws over klimaatverandering ook uit on verwachte hoek: uitgerekend de zakenwereld laat zich horen - nu wel statistisch onderbouwd uiteraard. Zo onderzoekt Lloyds of London hoe zij de klimaatschade denkt te gaan verzekeren - opeens blijkt die geen exclusief "groene zorg" meer kennelijk! En in The Guardian van 17 april 2019 waarschuwen Mark Carney en Villeroy de Galhau (Britse en Franse topbankiers): "De financiële wereldstaat vooreen levensbedreigende situatie door klimaatverandering en we moeten dringend stappen ondernemen om hervormingen door te voeren1." Daar is het kwartje ook gevallen: zelfs het grote geld begint hem te knijpen! Nu de klimaatsceptici nog, al is De Donald duidelijk nog niet zo ver: "It's a hoaxIT'S A HOAX!!" (bedrog, nep, vals alarm). Verder nodigt Nederlands grootste multinational u uit om voor een schoner milieu één eurocent 0,01) per liter meer te betalen telkens als u bijtankt aan hun Shell-pomp. Zo'n nieuwe aanpak van Koninklijke Olie verdient aandacht. Dubbele aandacht zelfs: ons nationale spaarvarken (1400 miljard aan pensioenvermo gen) is flink in de olie belegd - dus, op de aandeelhoudersverga dering moet de Shelldirectie wel luisteren! Dat had eerder voor mens en natuur in Nigeria verschil gemaakt!2 Ook onverwacht kregen liefhebbers van Attenboroughs schitte rende natuurfilms een zorgelijke Sir David in beeld. Hij voorziet onomkeerbaar onheil als we niet snel maatregelen nemen. Het is letterlijk vijf voor twaalf. Nieuwe satelliettechnieken brachten mondiaal de ontbossing in beeld, vooral t.b.v. palmolie, hard houten veeteelt. De regenwouden, die door hun C02-opname als klimaatregulatoren fungeren, zag je op tal van plaatsen meter voor meter door platbranden en kettingzagen aan de verwoesting ten ondergaan. Branden die zelf, naar verluidt, goed zijn voor 30% van de totale C02-emissie. Maar onverwoestbaar moet die zwaluw zijn! Amper uit het ei en al snel in training voorde wereldreis naar Afrika. U ziet ze vliegen. Deze zomer. Hoog in de blauwe lucht. Bronnen: 1 The global financial system faces an existential threat from climate change and must take urgent steps to reform, the governors of the Bank of England and France's central bank have warned, (the Guardian). 2 Vervuiling in Nigeria [Greenpeace] In de Nigerdelta voltrekt zich een van de grootste olierampen ooit. Rondom de rivier de Niger boort Shell naar olie. Al ruim 50 jaar lekken daar tientallen mil joenen vaten olie weg. De grond en het water zijn vervuild geraakt, landbouw en visserij zijn niet meer mogelijk en inwoners kampen met gezondheidspro blemen. Dieren die in het gebied voorkomen, zoals chimpansees, luipaarden en olifanten, worden bedreigd. Volgens Amnesty International is Shell ook nog eens betrokken bij de meest afschuwelijke mensenrechtenschendingen.

't Duumpje | 2019 | | pagina 2