Verslag Algemene Ledenvergadering r Waarnemingen.nl in de Gemeente Sluis (2015-2016-2017-2018) JAAR aantal soorten positie ranglijst aantal waarnemers aantal waarnemingen aantal biotopen 2015 2016 1211 144 496 24841 89 1373 115 607 33783 96 2017 2018 1579 109 641 38179 98 1519 122* 706 37848 - A i i i De vergadering werd vrijdag 29 maart 2019 gehouden te Nieuwvliet. Aanwezige bestuursleden zijn voorzitter Jo Timmers, penningmeester Patricia van Veen en de leden Piet Jansen, Walter de Milliano en Jaap de Hulster. De vergadering wordt door 23 leden en 6 huisgenoten bijgewoond. 1) Opening - Voorzitter Jo Timmers heet iedereen wel kom. In zijn openingswoord refereerde hij vorig jaar aan de gemeenteraadsver kiezingen, en dit jaar hebben we net ver kiezingen achter de rug voor Provinciale Staten en ons waterschap. - Wij werden uitgenodigd voor een gesprek met vertegenwoordigers van Water Natuurlijk, naar hun eigen leus 'de groene stem in de waterschappen.' Deze partij behield twee zetels, maar voorkeurstem men leidden ertoe dat Frans van Kollum zijn zetel moet afstaan aan Marleen Blom- maert, ook bekend als PZC columniste. Overigens heeft deze partij in andere provincies verhoudingsgewijs aanmer kelijk meer zetels dan hier in Zeeland. De Waterschapspartij Zeeuws Vlaanderen, die afgelopen periode weinig met natuur op bleek te hebben, ging van 3 naar 2 zetels. - Actueel is nu verder de bouw van enkele windmolens bij Lapscheure, bijna op onze rijksgrens. Onze vogelwerkgroep heeft een bezwaarschrift samengesteld en ingediend bij gemeente Damme. - Zoals u in het laatste Duumpje heeft kun nen lezen, heeft dezelfde werkgroep een busexcursie georganiseerd naar de Tien- gemeten. De bus is inmiddels half gevuld, maar we rijden liever duurzaam dus met een volle bus. Stel onze organisators niet teleur en meldt u aan. - Het was een goed gebruik de afgelopen jaren dat voorzitter Jo aan waarnemin- aen.nl gegevens ontleende met betrek king tot de waarnemers en waarnemin gen die vanuit gemeente Sluis waren doorgegeven. Er zijn meer mensen ge weest die hun waarnemingen doorgaven, maar de aantallen vogels, ook het aantal waargenomen soorten is wat gedaald. 2) Verslag Algemene Ledenvergadering 2016 - Dit verslag werd gepubliceerd in het verenigingsblad van juni 2018. Er zijn geen op- of aanmerkingen, waarmee het verslag is goedgekeurd. 3) Jaarverslag 2017 Dit verslag werd gepubliceerd samen de verslagen van de werkgroepen in het lentenummer van dit orgaan. In het afgelopen jaar is ten langen leste de grond van de Masjeskreek, in het tracé van Rondweg Aardenburg, ook juridisch overgedragen aan de provincie en de koopsom overgeboekt aan onze ver eniging naast 32 eigenaren. De nieuwe rondweg ligt er al enkele jaren, maar pas nu waren alle belemmeringen overwon nen voor de allerlaatste formaliteit. - In het afgelopen jaar hebben enkele belangwekkende publicaties het licht gezien. Allereerst gaf SOVON de Vogelat las Nederland uit, die niet gemaakt had kunnen worden zonder de inzet van de leden van onze vogelwerkgroep. - Onze plantenwerkgroep heeft een minstens zo grote prestatie geleverd door met andere plantenkenners de Flora Zeelandica te presenteren, een boekwerk van 1000 pagina's puur Zeeuwse inventa risatie. - Tot slot kwam enkele weken geleden Bloeiende Duinen van de persen, eveneens en mede gedragen door Zeeuws(vlaamse) vrijwilligers die onze kust jarenlang intensief geïnventariseerd hebben. - Over het beheer van de Groese Duintjes zijn we al geruime tijd in gesprek met het Waterschap. De looptijd van onze beheersovereenkomst liep ten einde en de continuïteit van het beheer leek ons bij Stichting Het Zeeuws Landschap in betere handen. Toenemende recreatiedruk van de nabijgelegen camping zorgt ervoor dat de functie Natuur een goede bescher ming moet blijven genieten. 4) Jaarverslagen werkgroepen - Opperknotter Sjaak Herman heeft het afgelopen jaar afscheid genomen en onder de nieuwe regie (u las erover in 't Duumpje winter 2018) is er al een aantal nieuwe knotters opgestaan, vooral da mes, hetgeen een biodiverse samenstel ling van de groep ten goede komt. - Een week voor de ALV deed de groep mee door in het kader van NL Doet aan de slag te gaan aan de Golepoldersedijk te Bres- kens. Daar kreeg, naast enig knotwerk, de omheining een flinke opknapbeurt om de nieuw in te scharen Schotse Hooglanders veilig te herbergen. - Jan Spinnewijn had nog enkele locaties waar de knotwerkgroep ook goed werk zou kunnen verrichten. Zo is het dorpsbos Biervliet ('het poortbos') recent veranderd van eigenaar en blijkt er nu veel achter stallig onderhoud. Gezien de omvang van dit karwei wordt gewezen op de Stichting Landschapsbeheer Zeeland die hiertoe beter geoutilleerd is. - Onze vlinderwerkgroep is ook afgelopen jaar weer flink aan de slag geweest, maar het kost veel moeite het aggregaat aan de gang te krijgen. Vorig jaar werd geld tov 355 andere gemeenten in NL positie 1 5483 soorten; positie 355 278 soorten STIJGENDE TREND BETEKENT GEEN VERBETERING BIODIVERSITEIT gereserveerd voor vernieuwing, maar ging tijd verloren met zoeken naar andere oplossingen, die niet werkbaar bleken. Aanschaf is nu acuut om het nieuwe seizoen verder te kunnen. - De plantenwerkgroep is, na het uitkomen van de Flora Zeelandica dit jaar, weer wat vrijer in het kiezen van inventarisatie objecten. - De vogelwerkgroep heeft heel wat enthousiaste leden die afgelopen jaar de Zeeuwse Vogelaarsdag organiseerden. Hiernaast schreef een aantal vogelaars in voor een gespecialiseerde cursus die met goed gevolg afgerond werd. - Onzejeugdwerkgroep de Visdiefjes werkt steeds meer samen met hun oostelijke tegenhanger 'de Stekkertjes.' Zo bezocht men Saeftinghe. - Op planologisch terrein zijn nu de zon neweiden actueel. Vorige maand werden we uitgenodigd voor een gesprek ten gemeentehuize. Voor het opstellen van een breedgedragen visie op zon neweiden spreekt gemeente Sluis met belanghebbenden, waaronder 'de natuur.' Hoopgevend is het uitgangspunt dat men beslist niet meer wenst te vergunnen dan nodig is om aan de klimaatdoelstellingen van gemeente Sluis te voldoen. Dit terwijl er door de agrarisch sector aanvragen in gediend werden voor talloze malen meer dan hiervoor benodigd is. - In den lande doen zich overigens ook steeds meer situaties voor dat de door initiatiefnemers geïnde subsidies nietten goede komen aan de snelle winnaar, maar mede beschikbaar gesteld worden voor een 'omgevingsfonds.' Deze vorm van eerlijk delen compenseert het verliezen van vrij uitzicht op onze mooie Zeeuws- vlaamse einders en zo vloeien subsidies die betaald worden door de belastingbe taler ook uiteindelijk terug naar diezelfde belastingbetaler. - Tot slot verwoordt de voorzitter nog een wens van de redactie aan de werk groepen kopij aan te leveren voor ons verenigingsblad. Zonder kopij is het niet eenvoudig een leesbaar clubblad in stand te houden. 5) Financieel verslag 2017 - Penningmeester Patricia loopt de verlies en winstrekening even door. - De post donaties is dit jaar hoger dan gebruikelijk omdat de Stichting Dijk- en kreekbehoud zichzelf ophief en het batig saldo 3000) aan 't Duumpje heeft doen toekomen. Meer hierover las u in de wintereditie van ons huisblad. Het bedrag is 'geoormerkt', hetgeen betekent dat besteding ervan in het verlengde dient te liggen van de doelstellingen van de opgeheven stichting. Hiernaast werd de stichting Pinardi opgeheven. Hun batig saldo werd 'geoormerkt' voor de plantenwerkgroep, omdat enkelen van deze stichting zeer actief zijn binnen de plantenwerkgroep. - Het financiële deel werd afgesloten door Han Risseeuw die samen met Jan de Zwart de kascommissie vormde en meedeelde zeer tevreden te zijn over de gevoerde boekhouding; hij vroeg een ap plaus voor onze penningmeester. 6) Verkiezing lid kascommissie - In 2020 wordt de commissie gevormd door Jan de Zwart aangevuld met Soan Lan Ie (dit jaar reserve). Voor promoveren de Soan zoeken we een nieuw reservelid. We prijzen ons gelukkig met Frans Baijens die zich welwillend aanbiedt. 7) Bestuursverkiezing - In een oneven jaar treden voorzitter en secretaris af. In onze situatie dus voorzit ter Jo Timmers die vorig jaar aangegeven had onze vereniging met een nieuwe termijn te willen dienen. Het aanbod van vorig jaar werd deze avond enthousiast onthaald en hij werd bij acclamatie herko zen. 8) Rondvraag - Huub Buijsse stuit af en toe op de vraag wie binnen de club benaderd kan worden met specialistische vragen. De privacy wetgeving maakt het er niet eenvoudiger op. Een lijst met hierop alle actieve leden inclusief contactgegevens is misschien niet aan te bevelen, maar zou wel ter be schikking kunnen zijn bij werkgroepvoor zitters. Het bestuur buigt zich hierover. - Etiënne de Meijer mist het aantal leden in het overzicht. Het zijn er 390 waarbij aangetekend wordt dat de daling van af gelopen jaren gestuit is, en er ook nieuwe leden bijkomen. - Jan Spinnewijn merkt op dat op de inter netsite Ponte Avancé aangemerkt is als natuurgebied, terwijl het Pontebos in de lijst niet voorkomt. Aanpassen graag. Verder vraagt hij om kaartjes waarmee nieuwe leden zich kunnen aanmelden. Die komen eraan. - Frans Baijens staat nog vermeld als con tactpersoon voor 'excursies' op de con tactpagina van 't Duumpje. Deze activiteit is al lang vervallen. Dus graag aanpassen. Na een korte pauze krijgt Erwin Verhage, teamleider Staatsbosbeheer regio Zuidwes telijke Delta, het woord waarin hij ons mee neemt in de brede organisatie en missie van Slüldiilj SlJ .1

't Duumpje | 2019 | | pagina 3