Staatsbosbeheer 6 7 Erwin Verhage, teamleider Zeeland-Zuid van Staatsbos beheer, hadden we bereid gevonden iets te vertellen over Staatsbosbeheer dat in onze regio minder bekendheid geniet dan Het Zeeuws Landschap. staatsbosbeheer Erwin stelt zich voor door een schets te geven van zijn jeugd in Oostburg waar hij samen met klasgenootjes dikwijls te vinden was in de kijkhut aan het Groote Gat. Na zijn studie in Vlissingen belandde hij bij Staatsbosbeheer, vertoefde wat jaren op Schouwen-Duiveland en sinds kort is hij weer bewoner van Zeeuws-Vlaanderen. Beknopte geschiedenis Staatsbosbeheer is altijd een wat vreemde eend in de bijt geweest omdat het relatief lang ressorteerde onder het ministerie van Landbouw en Visserij en de dienst veel hectares waaronder alle kroondomeinen beheerde, met meer nadruk op beheer dan op bevordering van natuurwaarden. Dat werd nergens beter geïllustreerd dan in ons Bos van Erasmus, destijds meer opgezet als bosplantage dan als natuurgebied. Maar tijden veranderen Van alle natuurbeherende instellingen is Staatsbosbeheer de oudste, opgericht in 1899, terwijl Natuurmonumenten pas in 1905 ontstond om het Naardermeer te gaan beheren. Nog decennia jonger zijn de provinciale landschappen: Het Utrechts Landschap beet het spits af in 1927 en Het Zeeuwse Landschap was in 1936 een van de hekkensluiters. Omvang Aangezien Staatsbosbeheer altijd als ver lengstuk van de nationale overheid heeft gefungeerd, kreeg het gedurende lange tijd werkelijk alle gebieden toebedeeld, ertoe leidend dat het nu de grootste beheerder is met 267.000 hectare bos, natuurgebieden en andere terreinen, overal verspreid in Nederland: een oppervlakte zo groot als de gehele provincie Drente. Ter vergelijking: alle provinciale landschap pen te samen beheren 110.000 ha en Natuurmonumenten bezit 100.000 ha. Historisch kent de organisatie een landelijke opzet, met uitvoerende diensten die meer provinciaal georiënteerd zijn. Zeeland, oftewel de 'provinciale eenheid Zuidwes telijke delta', overschrijdt provinciegrenzen en bestrijkt bovendien Goeree-Overflakkee en de Biesbosch. Erwin zwaait de scepter in "Zeeland-Zuid": Walcheren, de Bevelanden en Zeeuws-Vlaanderen. Verzelfstandiging en missie Omdat Staatsbosbeheer gaandeweg steeds minder fungeerde als verlengstuk van de overheid, maar een bredere natuurbehe rende rol ging vervullen, werd het in 1998 verzelfstandigd. De nieuwe missie luidt: "Staatsbosbeheer beschermt en ontwikkelt het kenmerkende groene erfgoed van Neder land en is erop gericht dat huidige en toekom stige generaties de vele belangrijke waarden van natuur kunnen beleven, in baldns met het duurzaam benutten van onze gebieden met de samenleving". Toch kan Staatsbosbeheer zijn afkomst niet geheel verloochenen en het ziet zichzelf minder als natuurbeschermingsorganisatie pur sang, dan wel als een groen nutsbedrijf. Men stelt zich dan ook niet teweer tegen overheidsplannen, daar waar Natuurmonu menten en de Provinciale Landschappen zich minder volgzaam opstellen als dat nodig is. Ongeacht deze volgzaamheid blijft Staatsbosbeheer verantwoordelijk voor het realiseren van internationale doelen als Natura 2000, Habitatrichtlijn, Wet Natuur bescherming, Verdrag van Malta etc. En net zoals de andere natuurbeheerders ontvangt Staatsbosbeheer hiervoor de gebruikelijke subsidies. Beter beschermen, beter beleven en duurzaam benutten. Waar bij Staatsbosbeheer in de oude gedaante de nadruk lag op beheer sec, is na de verzelfstandiging een heel ander takenpalet ontstaan. Beter beschermen Het actief bevorderen van de biodiversiteit is een voornaam onderdeel en de vanuit historisch perspectief te verklaren versnip pering maakt het Staatsbosbeheer niet gemakkelijk. Om te komen tot robuuste natuur werden gebieden uitgeruild met andere natuurbeheerders. Zo kwam een aantal gebieden in West Zeeuws-Vlaande ren in het bezit van Het Zeeuws Landschap dat hiertoe met Staatsbosbeheer oostelijker gelegen gebieden uitruilde. Ook met par ticulieren wordt wel grond geruild om een aaneengesloten en goed te beheren gebied te verwezenlijken met het oog op een rijker plant- en dierenleven. Om beheersresulta- ten in beeld te brengen wordt gemonitord: ook dat is nieuw in het takenpakket van Staatsbosbeheer. De nieuwste aanwinst van Staatsbosbe heer in ons landje van Cadzand betreft een 33 ha grote uitbreiding aansluitend aan het Bos van Erasmus. Deze hectares in de Strijdersgatpolder stonden al op de kaart als 'nieuwe natuur', maar waren nog niet in gericht. Daar is het afgelopen jaar hard aan gewerkt en op 15 februari droeg gedepu teerde Carla Schönknecht het gebied over aan Staatsbosbeheer. Met deze uitbreiding verwacht men dat het aantal boomkikkers kan toenemen. Destijds verdween de soort omdat ten behoeve van De donkergrijs gekleurde gebieden zijn in beheer bij Staatsbosbeheer. r-l m 1 Eekloosche Wiitergangjrédactie Duumpje)- Sb v I- omringende landbouw zo ontwaterd werd dat poelen droogvielen en onze haogepuut niet kon overleven. Na het instellen van on afhankelijk peilbeheer werden weer enkele boomkikkers gesignaleerd. Nu ze zich nog beter zullen thuisvoelen, kunnen de aantal len verder omhoog. Ook verwacht men nu andere amfibieën als de kamsalamander. De rietvegetatie langs de oude en herstelde kreekrest vormt leefgebied voor moerasvo gels als waterral en bruine kiekendief. Beter beleven De beste manier om draagvlak voor natuur te creëren is ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk mensen ervan kunnen genieten. Veruit de meeste gebieden zijn dan ook vrij toegankelijk als je de aangegeven routes maar volgt. Dat doen zo'n 150 miljoen bezoekers per jaar. Naast gelegenheden voor het grote publiek kent men kleinschalige activiteiten als 'overnachten bij de boswachter' en bieden sommige gebieden gelegenheid aan eve nementen midden in de natuur. Voor hen die De Kuip of De Arena wat te rumoerig vinden. In het besef dat de jeugd de toekomst heeft, staat educatie bij Staatsbosbeheer op een hoog niveau. Dat kan via excursies met scholen, maar een compleet gezin op een zondagmiddag in een speelbos als in de Braakman aan de gang helpen, draagt ook bij aan de beleving. Afgelopen jaar te kenden landelijk 250.000 mensen in voor natuureducatie terwijl 733.000 bezoekers zich uitleefden in speelbossen. Natuurgebieden vervullen tegenwoordig geheel nieuwe maatschappelijke functies doorzorgcliënten een gezonde dagbeste ding aan te bieden. Veel mensen gaan ook in de natuur aan de slag in het kader van de Participatiewet. Helpen bij natuurbeheer is dan heel wat verfrissender dan papier prikken. En kent u Bankenbosch nog Ooit werden daar bestuurders tewerkgesteld die te diep in het glaasje hadden gekeken. Zij kregen tijdens het houtzagen in het bos ruim gelegenheid tot contemplatie. Ook dat kan nog steeds. Duurzaam benutten De productierol van het oude Staatsbosbe heer is niet uit het takenpakket verdwenen, maar nu wel met toevoeging 'duurzaam.' De hiervoor geldende eisen zijn opgesteld door de internationale Forest Stewardship Council (FSC) die zich inzet voor behoud en verantwoord bosbeheer wereldwijd. FSC-certifïcering stelt dus hoge eisen aan duurzaam bosbeheer, herplant en behoud van areaal. Waar vroeger hele bossen gekapt werden, zaagt men nu selectief, opdat blijvers meer lucht krijgen en zich beter kunnen ontwik kelen. Tevens valt meer licht op de bodem, waarvan lager struikgewas profiteert. Soortenvariatie bij aanplant komt de biodi versiteit ten goede, maar voorkomt dat veel bomen tegelijk vervangen moeten worden. Voor de houtzagerij ongeschikt hout gaat als biomassa van de hand. Hiervoor zijn overigens alleen grotere percelen geschikt omdat alleen dan een regelmatige aanvoer gegarandeerd kan worden. Eenzelfde eis wordt gesteld voor aanlevering aan de papierindustrie. Met het oog op duurzaamheid gebruikt men tegenwoordig bijna uitsluitend inheems plantmateriaal, waartoe Staatsbos beheer in 2006 een eigen genenbank heeft gesticht. De genenbank levert jaarlijks 2 min. bomen en struiken en beschikt over 65 van de 115 autochtone soorten. Ondanks het feit dat men groene energie propageert, ziet men het niet als doel eigen windparken op te zetten, maar tegen samenwerken met omwonenden is geen enkel bezwaar. Zoals alle natuurbeheerders heeft Staats bosbeheer meer gronden dan zelf be heerd kunnen worden: 50.000 ha wordt verpacht aan zo'n 5000 boeren die uiteraard moeten voldoen aan vergroeningsdoelstel- lingen. Verdienmodel Ten tijde van staatssecretaris Bleeker werd de organisatie min of meer gedwongen gebieden te koop te zetten om met de

't Duumpje | 2019 | | pagina 4