Excursies plantenwerkgroep Eekloosche Watergang (redactie Duumpje)' verkregen gelden resterende gebieden in stand te kunnen houden. Dat tij is gelukkig wat gekeerd, maar houtproductie speelt in het huidige 'verdienmodel' nog steeds een grotere rol dan bij de zusterorganisaties. De totale inkomsten belopen zo'n 187 miljoen waarvan een 60 min. voortkomt uit SNL-regelingen waaruit ook andere na tuurbeheerders putten, naast revenuen uit rijkssubsidie, projecten, verkoop hout- en biomassa en ingebruikgevingen die ieder zo'n 25 min. opleveren. Tot slot komt er nog 30 min. binnen via recreatieve projecten, recreatieschappen en kleinere incidentele projecten. Commotie over houtkap De laatste maanden is er landelijk nogal veel commotie over het kappen van bo men: Nederland houdt van bos en bomen. Bomen vangen C02 op en zijn belangrijk voor het klimaat en bij het halen van de klimaatdoelstellingen: het verminderen van bosareaal is daarom funest. Zo lazen we een artikel met de kop 'Stop de moord op ons bos' met in de subkop "Natuurbeschermers rooien overal bos om 'nieuwe natuur' te maken. Daarmee gaat iets onvervangbaars verloren." (NRC 11-04-2019). En enkele dagen later een reactie "Natuurbehoud kan zijnminder bos" waarin de schrijver uitlegt dat naast de klimaatdoelstelling er ook voldaan moet worden aan de biodi- versiteitsdoelstelling. Als er in Nederland soorten voorkomen die aangewezen zijn op heide, kan dit ertoe leiden dat bos omge vormd wordt tot heide. Omdat die biodi- versiteitsdoelstelling op die plek misschien voorrang zou moeten krijgen. Het niet zien van de samenhang, leidt dikwijls tot onbegrip. Overigens is omvormen van bos naar andere natuurtypen in onze streek niet aan de orde. Niettegenstaande de kap hier en daar neemt Staatsbosbeheer het voortouw om het areaal aan bos in Nederland flink uit te breiden. Men verkent actief of een groei van 5.000 hectare bos (van 95.000 naar 100.000 ha) op de huidige gronden mogelijk is. Daarbuiten ziet men kansen voor nieuwe bossen rondom steden en in krimpgebie- den, waar bos een impuls aan de streek kan leveren. Wil je meer lezen over het standpunt van Staatbosbeheer, kijk op de website www. staatsbosbeheer.nl en klik helemaal onder aan op het scherm bij 'nieuws en achter gronden' even op 'dossiers.' Daar treft u een schat aan informatie over 'bos en hout', 'biomassa' en ook over 'deltanatuur.' Lokaal vertegenwoordigd Team Zeeland - Zuid heeft een pied-a- terre in de Braakman boerderij, waar je alle zondagmiddagen vanaf Pasen tot en met de herfstvakantie (28 oktober) welkom bent om er van alles te beleven. Zoek op de Inter netsite even op Braakmanboerderij en u treft een rijk aanbod: van een avondwande ling tot knutselen voor moederdag. Meer informatie: https://kaart.staatsbosbeheer.nl/ (U vindt er het op blz. 6 getoonde kaartje, en na inzoomen extra informatie). Voor actuele mededelingen kijkt u op hun boswachtersblog. Google op "boswachters aan zee". En op Facebook 'Bezoekerscen trum De Braakman.' Excursies activiteiten Ontdek de Margarethapolder Ontdek de Margarethapolder met de gids van Staatsbosbeheer. Een buitenkansje, want dit gebied vol vogels is niet vrij toe gankelijk. Woensdag 14 augustus; 18.30 - 21.00 uur. Zondag 29 september; 9.30 -12.00 uur. Prijs: 5.00 en t/m 12jaar:€2.50. Kinderfeestje in Braakman-Noord? Braakman Noord leent zich uitstekend voor een kinderfeestje midden in de natuur. In de Braakman boerderij kunnen de kinde ren van alles zien, beleven en ontdekken. Hierna maken de kinderen samen met de gids van Staatsbosbeheer op speelse wijze kennis met de natuur in het omliggend gebied. Op aanvraag! Veel gebieden zijn vrij toegankelijk en u kunt er dus altijd terecht, zoals in Het Bos van Erasmus en De Eekloosche Watergang die u op beide foto's ziet afgebeeld. Zo gauw de plantenwereld weer tot leven komt, trekt onze plantenwerkgroep naar buiten om alles in kaart te brengen wat groeit en bloeit. Ook dit seizoen heeft Awie de Zwart weer een kleurrijk programma samengesteld. Dit jaar staan er 10 eigen excursies op het programma en op 5 mei is er een geza menlijke excursie met de collega's van de Steltkluut. Stadsflora De komende 5 jaar zal door FLORON Zee land de stadsflora onder de loep genomen worden. Alle plantenwerkgroepen uit de provincie zullen de flora in het stedelijk gebied onder de loep nemen. In ons gebied zullen we de 5 grootste plaatsen bezoeken om deze volledig floristisch te onderzoeken in het kader van de stadsflora. Deze bijzon dere flora is de laatste jaren steeds meer in de belangstelling komen te staan en heeft een heel eigen karakter. Bovendien is het onderhevig aan grote veranderingen. Een interessant onderzoeksgebied dus. Dit jaar staat onze oudste stad op het programma: Aardenburg. Om een goed beeld te krijgen zullen we hier een paar keer dit seizoen terug keren. De komende 4 jaar zullen Bres- kens, Oosfburg, Sluis en IJzendijke volgen. Zaterdagexcursies Een paar excursies vinden plaats op zater dag en starten om 10.00 uur. In principe duren deze excursies tot ongeveer 16.00 uur, maar het is prima mogelijk om maar een deel van de dag mee te gaan. Kom je na 10.00 uur en wil je weten waar we op dat moment zijn, dan kun je mij mobiel bellen (06-51589488). Programma (volledigheidshalve): Zaterdag 6 april -10.00 uur Aardenburg (bebouwde kom) (019-366) Voorjaarsronde in de bebouwde kom van Aardenburg op zoek naar vroegbloeiers. Verzamelen: Bocht in de Peurssenstraat t.h.v. de Katholieke kerk. Zondag 5 mei - 9.00 -12.00 uur Bermen kanaal Gent/Terneuzen (046-369) Gezamenlijke excursie met de plantenwerk groep van de Steltkluut naar de kanaalberm langs het kanaal van Gent naarTerneuzen met o.a. wilde orchideeën. Verzamelen: Vanaf Hoek naar de sluizen van Terneuzen. Na het stoplicht rechtsaf en nog zo'n 900 meter langs het kanaal van Gent naarTerneuzen (zie informatie van de Steltkluut). Donderdag 16 mei -19.30 uur Zwartegatse kreek HZL (022-379) Nieuw hooilandje langs de oever van de Zwartegatse kreek. Mogelijk vinden we de eerste orchideeën, maar zeker andere leuke planten. Verzamelen: Parkeerplaats aan de noord kant van Groede Podium (Gerard de Moors- weg) ten noorden van Groede. Donderdag 30 mei -19.30 uur Kleine boomdijk (023-367) Let op! Hemel vaartsdag. Dijk met opgaande populieren met daar onder de oudste groeiplaats (begin jaren tachtig) van de Bokkenorchis in Zeeland. Verzamelen: Neem op de weg Sint Kruis- Waterlandkerkje na ruim 1 km boven Sint- Kruis de afslag naar links: Kleine boomdijk. Hier is het. Zaterdag 1 juni -10.00 uur Aardenburg (bebouwde kom) (020-366) We bezoeken o.a. de nieuwbouwwijk op zoek naar wilde flora en ontsnapte tuin planten. Verzamelen: T-kruising Hanzestraat en Beekmanstraat. Volg vanaf noordelijke rotonde van de rondweg Aardenburg de doorgaande weg door Aardenburg (Peurs- sensstraat, Sassenstraat, Oude kerkstraat en Beekmanstraat). Na het kruispunt Bogaard- straat/Landstraat de eerste afslag links (Hanzetraat). Hier is het startpunt. Vrijdag 14 juni -19.30 uur Willem-Leopoldpolder HZL (015-375) Let op! Vrijdag ipv donderdag avond. Jaarrond begraasd gebied met struweel en open grazige vegetatie en tal van waterpar tijen. Verzamelen: Bij het metalen klaphekje in de bocht ten zuidwesten van camping "de Wachtsluis". Neem vanaf Cadzand-dorp de weg naar Retranchement (Retranche- mentseweg) en sla na 2 km rechts af (Cad- zandseweg). Na 1 km linksaf (Wachtsluis) en verzamelen in de eerste bocht naar rechts. Donderdag 27 juni -19.30 uur Park de Elderschans (018-366) Park aan de westkant van Aardenburg rondom een van de voormalige schansen uit de Tachtigjarige Oorlog met o.a. fraaie oude bomen en bijbehorende ondergroei. Verzamelen: Parkeerplaats (Heerendreef) tegenover het openlucht zwembad van Aardenburg. Donderdag 11 juli -19.30 uur 's Gravenpolder HZL (021-379) Nieuwe natuur met plassen, droogvallende oevers en struweel. Verzamelen: St Bavodijk bij de afslag van het fietspad over de dijk. Ga vanuit Nieuw- vliet- dorp noordwaarts richting restaurant De Vijf Weeghen, ga linksaf en volg deze weg tot bij camping Zonneweelde en ga hier rechtsaf en vervolg de weg richting de kust. Rij door tot de afslag naar het fietspad over de nieuwe) dijk (niet de zeedijk!) aan de rechterkant. Donderdag 8 aug 19.30 uur Het Nieuwe Strepen KM-hok 021-367 Landbouwhokten noord-oosten van Aar denburg. Verzamelen: Ga bij de noordelijke rotonde aan het begin van de rondweg naar de parallelweg en volg deze tot de tweede (onverharde) afslag naar links (1e afslag is de Heerenweg). Donderdag 22 aug -19.30 uur De Blikken HZL (023-375) Droogvallende oevers langs de plassen herbergen aan het einde van de zomer en rijk pallet aan kortlevende soorten. In 2018 werd hiervoor het eerst Klein vlooienkruid gevonden. Verzamelen: Parkeerplaats bij de oostelijke vogelkijkhut langs de Ringdijk. Zaterdag 7 sep 10.00 uur Aardenburg (bebouwde kom) (019-366) Nazomerronde op zoek naar de stadsflora in de bebouwde kom van Aardenburg. Verzamelen: Bocht in de Peurssenstraat t.h.v. de Katholieke kerk.

't Duumpje | 2019 | | pagina 5