Wat kun je doen met snoeimateriaal NL Doet aan de Golepoldersedijk to tl Anna Almekinders schreef meestal over vlinders of andere kleine insecten. Ditmaal een stukje over bomen en biodiversiteit. Een aantal jaren geleden hebben we een drietal wilgen die erg hoog waren, laten kandelaberen. Je kunt wilgen van die afme tingen niet knotten omdat er dan het risico is dat ze doodgaan. In latere jaren zijn ze bij het snoeien wel meer op knotwilgen gaan lijken. Eind vorig jaar waren ze weer aan een snoeibeurt toe, maar we vroegen ons ook af wat we met het vrijkomende materiaal zouden doen. Als eerste stap wilden we een rijtje wilgen langs het land planten. We vroegen Sjaak Herman om advies en Sjaak bood aan te ko men helpen. Hij klom in een wilg en zocht een negental geschikte takken uit, maakte die plantklaar en hielp met planten. Een wilg is een van de belangrijkste bomen voor de biodiversiteit. Wilgenbloemen zijn een belangrijke voedselbron voor insec ten onder meer omdat ze vroeg bloeien. Veel insecten leven van de bladeren o.a. bladmineerders. Bij een inventarisatie in Groot-Brittannië kwam men op 450 soorten insecten en mijten die op of in wilgen leven. In wilgen leven o.a. houtkevers zoals bok torren, houtwespen en rupsen van vlinders. Een bekende is de wilgenhoutrups. Holtes in de wilgen worden naast insecten ook gebruikt door holenbroeders (steenuil) en vleermuizen. Bij het snoeien van wilgen is het van belang dat er maar een deel wordt gesnoeid. Meer dere soorten insecten kunnen zich niet ver verplaatsen, dus als de wilg gesnoeid wordt moeten ze wel naar een andere boom in de buurt kunnen die niet wordt gesnoeid. We hopen dat de staken die uitgeplant zijn gaan groeien, maar ook dood hout is erg interessant voor dieren. Zo zijn er boktor ren en veel meer insecten die van dood hout leven. Die insecten zijn dan op hun beurt weer interessant voor de grote bonte specht. Daarnaast varen paddenstoelen en korstmossen er ook wel bij. Een paar weken later werden de wilgen gesnoeid. We haalden de kleine takken eraf en maakten daar een bosje van waar vogels en insecten een schuilplek kunnen vinden. De vogels maken daar al gebruik van. Ook in een kleine tuin is het mogelijk zo'n plek te creëren. De grotere takken zijn voor een deel gebruikt om de houtwal en de wal met maaisel af te bakenen zodat ze zich niet in de breedte uitbreiden. Bij een van de wallen zijn een aantal jaren geleden al wat wil- genstokken in de grond gestoken. Een deel daarvan is uitgelopen. De houtwal wordt gebruikt als schuilplaats voor insecten, kleine zoogdieren en vogels. De wal met grof maaisel dient o.a. als overwinterings- plekvoor muizen. We moeten bij het planten van staken wel oppassen dat het niet zo gaat als bij de Ma- rilandica (populier). Een jaar of 70 geleden heeft mijn vader weipalen gezet en twee ervan zijn gaan uitlopen. Eentje is door de bliksem getroffen en de ander is inmiddels zo'n 25 meter hoog. Een prachtige boom maar eentje is genoeg. Verse wilggnstakeh (Anna Almekinders) NL Doet is een activiteit van het Oranjefonds, om te laten zien hoe belangrijk actieve burgers zijn voor de samenhang in onze omgeving. In de huidige verzorgingsstaat is voor het individu veel van de wieg tot het graf geregeld, maar dat heeft er helaas ook toe geleid dat velen langs elkaar heen leven en weinig aandacht hebben voor de mede mens. Om* deze tendens te keren, maar ook uit puur bezuinigingsoogpunt probeert men steeds meer duurbetaalde professio nals in te ruilen voor behulpzame familie, buren en kennissen: de participatiesamen leving. Bij dat participeren denken we in eerste instantie aan 'de zorg', maar heel onze samenleving zou beter floreren als we wat meer aandacht voor elkaar en onze om geving zouden hebben. Om ieder te laten ervaren hoe bevredigend het is met en bij anderen aan de slag te gaan, organiseerde NL Doet afgelopen maart voor de 15e maal een actiedag. Organisaties konden vooraf melden bij welke karweien ze ondersteu ning konden gebruiken en als je bereid was je die dag voor de gemeenschap in te zetten, had je een ruime keuze. Zo kon je in Schoondijke helpen de kerk schoon te maken, gaf een ander in Biervliet een voorjaarsbeurt aan buurttuin of dorps huis en in Breskens was er flink wat werk aan de Golepoldersedijk. De Golepoldersedijk De Golepoldersedijk is een van de weinige onverharde dijkjes die we nog kennen en met het oprukken van de 'beschaving', rijdt meestal ook de asfaltmachine mee. Geluk kig is dat laatste tot nu toe hier nog mee gevallen en veel bewoners van Breskens genieten van het verstilde dijkje als ze even een ommetje willen maken. Al dan niet met de hond aan de lijn. Onze knotwerkgroep spant zich al sinds jaar en dag in om de natuur hier wat in toom te houden. Koeien werden de laatste jaren niet meer ingeschaard, dus minder aandacht voor onderhoud aan het veeraster en hoofdzakelijk knotten en maaien. Tonny van Noord, lid van de knotwerk groep, had er echter geen vrede mee dat niet een paar koetjes konden meegenieten van de weelderige natuur en hij kocht samen met echtgenote Ineke een drietal Schotse hooglanders. Daarmee werd het in eens noodzakelijk het vermaak hier en daar te herstellen en te verstevigen terwijl ook het al enige tijd in onbruik geraakte schuur tje wel een opknapbeurt kon gebruiken. Wat extra handjes zouden van pas komen en NL Doet leek een mooie gelegenheid om wat extra vrijwilligers op te trommelen. Het weer was niet geweldig, maar het bleef droog en dat is het voornaamste. De wind daarentegen was nogal fors en 's middags dreigde je bijna ondersteboven te waaien. Later die middag werd het te bar om nog in een boom te klimmen en hebben we ons bepaald tot het herstellen van de afraste ring en het in orde maken van het schuur tje. De rest van het beheer kunnen we veilig overlaten aan onze jeugdige Hooglanders. Of de NL Doet actie ertoe geleid heeft dat we nieuwe vrijwilligers hebben gescoord moet nog blijken. Enkele nieuwe gezichten traden aan zo rond koffietijd, waar ze samen met ons genoten hebben van overheerlijke wafels, pannenkoeken en verwarmende koffie. Of we hen straks nog eens met een zaag in de hand zullen bezig zullen zien? De tijd zal het leren. In ieder geval zijn we Tineke van 't Westeinde dank verschuldigd voor het warme onderkomen en het strelen van onze smaakpapillen. Zaterdag 2 november 2019 start het nieuwe knotseizoen, gelijktijdig met de Nationale Natuurwerkdag en ook dan is iedereen van harte welkom. Info coördinatie: Desiree van 't Wout. Telefoon: 06-49244162 Email: knotnieuws@hotmail.com

't Duumpje | 2019 | | pagina 6