De Roodborsttapuit (Saxicola torquata) Invasieve exoten n Honingbij Duitse wesp Aziatische hoornaar Europese hoornaar Sommige vogels zijn zo bijzonder dat ze een eigen coördinator hebben. Zo richt Piet du Burckzich op de Roodborsttapuit en maakt hij ons deelgenoot van zijn specialisme. De foto is gemaakt door zijn zoon John. Opeens is hij er weer, en hoor je zijn opgewekte scherpe 'wie-tak' of fluitende 'wiet' roep vanuit de top van een struik. De roodborsttapuit keert tussen eind februari en mei terug uit het overwinteringsgebied aan de westkant van de Middellandse Zee. Met ongeveer 16.500 paar is de roodborst tapuit een vrije algemene broedvogel in Nederland. Het zijn bedrijvige beestjes, die twee tot drie legsels per jaar produceren. Het gaat dan ook redelijk goed met deze soort: veel recent aangelegde nieuwe na tuurgebieden vormen in het eerste stadium een geschikt biotoop. Je vindt ze op de heide, in de duinen, in ruige, open moeras gebieden en in halfopen boerenland. Hun voorkeur gaat uit naar open tot halfopen, vaak droge terreinen met enige struweelop slag of hoog opschietende kruiden. Vanaf een uitkijkpost in het territorium wordt het grootste deel van het uit insecten en ander klein gedierte bestaande voedsel opge spoord. We moeten dan denken aan voor namelijk insecten zoals langpootmuggen, maar ze eten ook wormen, rupsen, vlinders, spinnen, slakken, zaden en bessen. Herkenbaarheid Ze zitten vaak opvallend te wezen in de top van een struik, waarbij ze ook hun kenmer kende roep laten horen: "wiet, tkk, tkk"; dat laatste klinkt als twee kiezeltjes die tegen elkaar aan worden getikt. Zowel mannetjes als vrouwtjes hebben een oranje borst, maar de mannetjes vallen het meest op. De vrouwtjes hebben naast die oranje borst bruingestreepte bovendelen en twee witte vlekken op de bovenvleugel. Mannetjes hebben dat ook, maar daarnaast hebben die een witte stuitvlek, witte hals zijden en een zwarte kop. Hij zit vaak op de top van struiken en maakt daarbij een dan sende zangvlucht. De jonge vogels lijken op het gespikkelde vrouwtje, maar zijn lichter bruin en goed gecamoufleerd. Broeden Onze tapuit broedt vanaf maart en heeft tot wel drie legsels per seizoen van meestal 4 a 6 eieren. Het nest wordt laag bij de grond gemaakt, goed verscholen in een dichte vegetatie. Roodborsttapuiten zoeken hun voedsel en nestgelegenheid in structuur- rijke open gebieden. De Roodborsttapuit staat erom bekend zijn nest fel te verdedigen. Kom je naar zijn zin te dichtbij, dan kan je flink wat getetter naar je hoofd krijgen. Ze broeden 14 a 15 dagen waarna de jongen daarna nog 13 tot 16 dagen op het nest blijven. Na het uitvliegen blijven ze nog zo'n 8 -14 dagen afhankelijk van de ouders. Vogeltrek Roodborsttapuiten brengen de winter veelal door in Zuidwest-Europa, Frankrijk, het Iberisch Schiereiland en Noord-Afrika. Vanaf september en oktober trekken ze naar het zuiden en in februari zijn de eerste koppels weer terug in Nederland. Bij zachte winters overwinteren er ook roodborstta puiten in Nederland, vooral in het klein schalig cultuurlandschap Vogelwerkgroep 't Duumpje Onze Vogelwerkgroep inventariseert dit kleurrijke vogeltje al sinds de oprichting en beschikt inmiddels over een uniek meerja- renoverzicht met territoriums. De "Avifauna van West Zeeuws-Vlaanderen" (Samenstel ler H. Enkelaar) vermeldt zelfs broedgeval- len van enkele koppels in de omgeving van Waterlandkerkje-Stroopuit van vóór 1961. In de periode vanaf 1 april tot 15 mei speu ren verschillende werkgroepleden jaarlijks het hele werkgebied nauwkeurig af op zoek naar de territoriums van dit bijzondere vo geltje. Zeeuws-Vlaanderen is gelukkig nog een gewild leefgebied. Het overzicht met de telresultaten van 2018 (120 territoriums) treft u hierbij. Bij het ter perse gaan van dit artikel waren de telgegevens van dit jaar nog niet voor handen. Broedvogelterritoriums 2018. Eerder schonken we in dit blad al aandacht aan 'invasieve exoten' en de vraag hoe hiermee om te gaan. Dat ging toen over planten, maar er zijn ook insecten die een bedreiging vormen voor inheemse soorten, zoals de Aziatische hoornaar. De coördinatie van zulke acties ligt bij de provincie die het weer heeft uitbesteed aan de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) die al geruime tijd exoten bestrijdt die op de Europese lijst staan. De hieraan gekoppelde monitoring is evenmin onbe kend terrein en dikwijls wordt SLZ hierbij geholpen door vrijwilligers, in veel gevallen gelieerd aan verenigingen als Steltkluut en Duumpje. De Aziatische hoornaar (Vespa velutina), is een grote wesp, maar een relatief kleine vertegenwoordiger van het geslacht hoor naars. Van nature komt hij voor in delen van Zuidoost-Azië, maar sinds 2017 komt deze invasieve exoot ook voor in Nederland en Vlaanderen. De koninginnen kunnen tot 30 millimeter lang worden, de werksters tot 20 mm en de mannetjes tot 25 mm, waarmee de Aziatische hoornaar iets kleiner is dan onze 'streekeigen' hoornaar. De reis naar Nederland De Aziatische uitvoering kwam in 2004 naar Frankrijk, vermoedelijk in een lading uit China geïmporteerde bonsaïpotten. In 2009 waren er duizenden nesten rondom Bor deaux, in 2015 zaten ze overal in Frankrijk en eind september 2017 was Nederland aan de beurt en wel in Dreischor op Schouwen. Schoondijke haalde een jaar later het lan delijke nieuws: men moest zelfs een drone inzetten om het bijna onvindbare nest te traceren cTat ergens achter de SOW-kerk op 23 meter hoogte in het groen zat. Het filmpje van deze zoektocht staat nog on line: https://www.pzc.nl/zeeuws-nieuws/ nest-van-aziatische-hoornaar-aevonden-in- schoondiike~a7cb3fd0/ Gevaar voor de honingbij Bij 'invasieve exoten' doet zich altijd de vraag voor of de exoot zonder problemen getolereerd kan worden, dan wel dat de 'nieuwe' soort een bedreiging vormt voor bestaande soorten. In het laatste geval wordt het dus noodzakelijk de exoot te be strijden. Het besluit een exoot te bestrijden wordt genomen in Europees verband: de natuur kent geen grenzen en bestrijding heeft alleen zin als ook het buurland eraan meewerkt. Hoornaars vangen flink grote insecten als prooi en nemen die mee naar het nest als voer voor de larven. Meer dan de Europese hoornaar jaagt de Aziatische hoornaar hier bij op honingbijen, die het in Europa toch al zwaar te verduren hebben. Om die reden is Europees besloten tot het bestrijden van de Aziatische hoornaar, tot tevredenheid van onze imkers. Toch leert de ervaring dat gezonde bijenvolken niet ten gronde gericht worden door hoornaars. De over weging echter dat veel bijenvolken niet zo'n florissant bestaan leiden, kan mede het besluit tot bestrijding bepaald hebben. Hiernaast vangt onze Aziaat veel andere soorten 'bestuivende' insecten die in steeds minder grote getale voorkomen, maar zonder welke o.a. sommige delen van onze agrarische sector wel kunnen inpakken. Europese regelgeving Door het Europese besluit tot bestrijding hebben lidstaten de plicht om in de natuur aanwezige populaties op te sporen, te verwijderen, of als dat niet lukt, zodanig te beheren dat verspreiding en schade zoveel mogelijk wordt voorkomen. Wat betreft de Aziatische hoornaar moeten we dus voorkomen dat koninginnen een nieuw nest kunnen stichten, waarbij jonge koninginnen soms vele tientallen kilome ters afleggen. Met het snel verwijderen van een nest voorkom je dus aanmerkelijk groter schade. SLZ doet eeri beroep op u Om een nest snel in beeld te krijgen, kunt u SLZ een handje helpen. Onze Aziaat komt niet af op zoet, dus uw terras zal hij niet opzoeken, maar imkers, tuinliefhebbers en anderen die de vrije natuur opzoeken, kun nen ermee geconfronteerd worden. Bang hoeft u er niet voor te zijn, als u ze met rust laat. En harder prikken dan een gewone bij of wesp doen ze evenmin. Als u zo'n Aziaat aantreft, vragen we u er een foto van te maken en die op 'www. waarnemina.nl' te zetten ofte mailen naar Luciën Calle die zich bij SLZ met exoten bezighoudt: Lucalle@zeelandnet.nl Om u te helpen met het onderscheid: Aziatisch Europees Borststuk geheel zwart rood-zwart Gezicht oranje-zwart geel-rood Poten zwart-geel oranje-rood Veel info ook op: www.eis-nederland.nl/aziatischehoornaar

't Duumpje | 2019 | | pagina 7