Ordinaire paardenbloem van groot belang voor wilde bijen Nachtvlinders f6 f7 Awie de Zwart In het voorjaar is het daar plotseling mas saal, het geel van bloeiende paardenbloe- men. In groten getale kleuren ze gazons, weilanden en bermen. Voor de één een feest voor het oog en voor de ander een doorn in het oog. Maar voor wilde bijen vormen bloeiende paardenbloemen een van de belangrijkste voedselbronnen in het voorjaar. Piek De Gewone paardenbloem is een plant die, afgezien van wat zeldzame microsoorten, niet al te hoge eisen stelt aan zijn leefge bied. Ze is om die reden niet zeldzaam. Bijna het hele groeiseizoen is ze bloeiend aan te treffen, maar in de tweede helft van april is er een duidelijke piek. Tijdens deze periode beginnen de paardenbloemen min of meer gelijktijdig massaal te bloeien met vaak meerdere bloeistengels (soms 10) per plant. Na deze piek, die maar enkele weken duurt, begint het grote pluizen. Maar ook daarna, in de rest van het seizoen, blijft de paardenbloem nieuwe bloeiwijzen produ ceren, echter op een beduidend lager pitje. Van massale bloei is dan geen sprake meer. Afhankelijk van het weer kan de bloei tot diep in de herfst aanhouden. Composiet Paardenbloemen behoren tot de familie van de composieten waarbij de bloem in feite een samenstelling (compositie) is van meerdere individuele buisbloemen bij elkaar. In het geval van de paardenbloem kan één bloemhoofdje op die manier bestaan uit meer dan honderd bloemen! En ieder afzonderlijke buisbloem heeft zowel stuifmeel als nectar in de aanbieding. Beide producten zijn vóórwilde bijen van onmis baar belang. De nectar levert de suikers die de bij voorziet van energie en het eiwitrijke stuifmeel wordt aangewend als voedsel voorde larven. Onmisbare schakel In Nederland komen ruim 250 soorten wilde bijen voor. Een aanzienlijk deel daarvan is al in het (vroege) voorjaar actief. Met name honingbijen, een groot aantal zandbijen en de koninginnen van diverse hommelsoor ten verschijnen bij een aangenaam lente zonnetje al in maart (soms zelfs februari) ten tonele. Op dat moment is het aanbod aan nectar en stuifmeel nog niet overdadig met vooral bloeiende wilgen en Klein hoef blad. Daarna neemt het aantal bloemplan ten gestaag toe. In de loop van april geeft de massale bloei van paardenbloemen een enorme boost aan het voedselaanbod. Daarmee is de paardenbloem een belang rijke, zo niet onmisbare schakel in het leven van veel vroege soorten wilde bijen. Onophoudelijke ijver Wie zichzelf in het voorjaar de tijd gunt om, te midden van een veld bloeiende paardenbloemen, de rondvliegende bijen (en andere insecten) te observeren, zal niet teleurgesteld worden. De verscheidenheid in vorm, kleur en grootte is enorm. Van ex treem behaard tot kaal, van divers gekleurd tot volledig zwart en van grote kolossen tot minuscule dwergen. Maar één ding hebben ze gemeen: de onophoudelijke ijver waar mee ze bloem na bloem bezoeken op zoek naar nectar en stuifmeel. Alles geven voor een nieuwe generatie. Verschralend landschap Maar die nieuwe generatie bijen heeft het op veel plaatsen moeilijk. Ze worden geconfronteerd met een sterk verschralend landschap. Bloeiende bermen en weilanden uit het verleden hebben vaak plaats ge maakt voor een efficiënt, grootschalig, een tonig, bemest en bespoten landschap. Voor bijen betekent dat geen rijkelijk gedekte tafel. En waar grote soorten als hommels en honingbijen nog tot enkele kilometers van huis kunnen gaan om hun maaltje bijeen te scharrelen, kunnen veel kleine soorten dat niet. Dergelijke bijtjes, sommigen kunnen zelfs door de letter o van dit artikel, hebben een actieradius van hooguit enkele hon derden meters of nog minder. In hun ogen zijn grote delen van ons huidige landschap een onoverbrugbare woestijn geworden. Lege gebieden waar niets meer te halen valt. Vooral hier is de waarde van bloeiende paardenbloemen enorm. Een laatste stro halm voor een nieuwe generatie bijen. Lang leve de paardenbloem! De vlinderwerkgroep nodigt iedereen uit om mee te genieten van een verrassende hobby. Pieter Simpelaar Euregiotuinen Al vele jaren vormen de Euregiotuinen een ideale plek voor de vlinders: veel groen en achter het hek is het altijd erg rustig. De werkgroep is dit jaar op 27 april begonnen met inventariseren en iedere zaterdagoch tend om stipt 9 uur wordt het hek aan de Nieuwstraat ontgrendeld om de vangst van de voorafgaande nacht te bekijken. Na het domein betreden te hebben, gaat het hek terug op slot: wees dus tijdig aanwezig. De aankomende zomer met zijn hogere temperaturen brengt ook de vlinderwereld weer tot leven en overal beginnen weer vlinders rond te fladderen. Overdag, de dagvlinders, maar ook 's nachts, de nacht vlinders, waarvoor Pieter Simpelaar, Henk Bondewel en Frieda Pillen zich in hoofdzaak interesseren. De interesse voor nachtvlinders lijkt minder spectaculair: de prachtige kleuren van de dagvlinders zul je bij de nachtvlinders niet aantreffen. Het kleurenspectrum is beperkt van talloze tinten bruin tot alle gradaties van wit tot diepgrijs. Ook het tijdstip waarop de hobby bedreven wordt, is afwijkend. Net voor de invallende schemering stel je een verlicht scherm op waartegen de nachtvlinder een plekje zoekt; zo stilzittend kunnen ze in alle rust bestudeerd en op naam gebracht worden. Verder maakt men gebruik van een lichtval: een houten kist met 's nachts brandende lamp. De vlinders gaan op het licht af, kun nen niet meer uit de kast en herkrijgen de volgende ochtend hun vrijheid. Natuurlijk pas na gedetermineerd te zijn. De vlinderaars gaan aan de slag op een tweetal locaties waar ook u welkom bent om eens mee te kijken. Retranchement, Duinweg (Zwin) De werkgroep heeft toestemming in de tuin van de hier gelegen vakantiewoning van Piet Jansen hun vlinderval te plaatsen. Locatie: in de tuin van de houten vakantie woning aan de Duinweg (niet per auto te bereiken). Ter hoogte van dijkpaal 839 (aan het wandelpad bovenop de dijk. Ook hier bent u welkom en wel om 9.00 uur om mee te kijken wat 's nachts in de val beland is. Data: Dinsdag 11 juni 9.00 uur Dinsdag 25 juni 9.00 uur Dinsdag 09 juli 9.00 uur Dinsdag 23 juli 9.00 uur Dinsdag 06 augustus 9.00 uur Dinsdag 20 augustus 9.00 uur Dinsdag 03 september 9.00 uur. Bij veel wind en regen blijven de vlinders inactief en heeft het ook voor ons weinig zin de elementen te trotseren. Bel bij twijfel even of de activiteit wel door gang vindt met Pieter Simpelaar: tel. 0117-453503 of mobiel 06 - 34061648.

't Duumpje | 2019 | | pagina 9